Zatrucia dopalaczami

17 lipca 2015

Po roku od zmian w Kodeksie postępowania karnego sądy odwracają jedną z reform Zbigniewa Ziobry. Minister i prokurator generalny zarazem chciał, by sprzeciw oskarżyciela wiązał ręce sądu, który nie mógłby w takiej sytuacji przyznać poszukiwanym przestępcom "listu żelaznego". Jak dowiedział się tvn24.pl, dwa sądy uznały, że taki przywilej prokuratora naruszałby zasadę równości stron postępowania.

Mateusz P., który sprzedawał dopalacze w Wałczu (Zachodniopomorskie), dobrowolnie poddał się karze. Siedem osób kupiło od niego środki psychoaktywne, dziewięć trafiło potem do szpitala. 18-latkowi groziły trzy lata więzienia, ale sąd zdecydował o niższej karze: rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata.

- Handlarze dopalaczami nie są bezkarni, także ci działający w internecie – podkreślił we wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, informując o zatrzymaniu pięciu osób. Zaapelował do rodziców, by rozmawiali z nastolatkami o zagrożeniach, jakie niosą dopalacze.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy ograniczającą wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych, tak zwanych dopalaczy - poinformował w piątek rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Nowelizacja zakłada, że dopalacze będą traktowane na równi z narkotykami.

To jest śmierć, liczba ofiar mówi sama za siebie. Kiedy przesłuchujemy ludzi, którzy produkują śmierć, oni mówią, że sami nie zażywają tych substancji, bo wiedzą czym to grozi - podkreślał w TVN24 inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji. Gość "Wstajesz i wiesz" pytany był o działania policji w związku z falą zgonów w Łodzi i Bełchatowie po zażyciu dopalaczy. Jak dodał, powstała specjalna grupa funkcjonariuszy, która ma "prowadzić działania wobec handlarzy" rozprowadzających dopalacze.

Na podstawie obserwacji objawów, z jakimi zatruci dopalaczami trafiają do szpitali, toksykolodzy podejrzewają, że na nielegalnym rynku pojawiły się nowe substancje o bardzo niebezpiecznym działaniu. - Nie wiemy, co to jest - mówi dr hab. Anna Krakowiak z Łodzi. Ostrzega, że nowe substancje są szczególnie niebezpieczne.

Kontrowersyjna akcja w Mysłowicach przeciwko dopalaczom. Karawany i ulotki ze zniżką na organizację pogrzebu rozdawane uczniom mają uświadomić, że dopalacze to igranie ze śmiercią. - Forma kontrowersyjna, ale inaczej nie dotrzemy do młodych ludzi - tłumaczy dyrektor Szkoły Podstawowej nr 13 w Mysłowicach Małgorzata Matyszczak. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Przerażające nagranie, na którym widać 16-latka rzucającego się po ziemi, od kilku dni krąży po internecie. Chłopak stracił nad sobą kontrolę po zażyciu "roślinnego suszu" - prawdopodobnie dopalaczy. Ze świadkiem zdarzenia, który wykonał nagranie, rozmawiał reporter programu "Polska i Świat".

Dopalacze szturmują mury polskich więzień; tylko w pierwszym półroczu tego roku niemal 800 osadzonych przyłapano na ich zażywaniu - wynika z informacji tvn24.pl. Służba Więzienna stara się uszczelnić system, aby uniemożliwić przenikanie substancji za mury.

- Dopalacze to jest określenie dużej grupy związków. Ogólna liczba związków, jakie mogą się pojawić na rynku, w różnych dopalaczach, to nawet 12 tysięcy - mówił na antenie TVN24 Tomasz Kłopotowski, ordynator Regionalnego Ośrodka Ostrych Zatruć i Oddziału Toksykologii Klinicznej w Sosnowcu. To właśnie do tego ośrodka trafiają najcięższe przypadki zatruć syntetycznymi narkotykami.

Nowy spot przeciwko dopalaczom zaprezentowała w środę premier Ewa Kopacz. Krótki filmik powstał w ramach akcji "Dopalacze kradną życie". Klip ma pokazać, jaki może być skutek zażywania dopalaczy. Poprzednie dwa spoty, zrealizowane przez Główny Inspektorat Sanitarny, spotkały się w ostrą krytyką odbiorców.