Zatrucia dopalaczami

17 lipca 2015

Prokurator nie zablokuje wydania listu żelaznego. Fiasko reformy Zbigniewa Ziobro

Po roku od zmian w Kodeksie postępowania karnego sądy odwracają jedną z reform Zbigniewa Ziobry. Minister i prokurator generalny zarazem chciał, by sprzeciw oskarżyciela wiązał ręce sądu, który nie mógłby w takiej sytuacji przyznać poszukiwanym przestępcom "listu żelaznego". Jak dowiedział się tvn24.pl, dwa sądy uznały, że taki przywilej prokuratora naruszałby zasadę równości stron postępowania.

"Posłałem własnego brata do szpitala". Wyrok dla handlarza dopalaczami

Mateusz P., który sprzedawał dopalacze w Wałczu (Zachodniopomorskie), dobrowolnie poddał się karze. Siedem osób kupiło od niego środki psychoaktywne, dziewięć trafiło potem do szpitala. 18-latkowi groziły trzy lata więzienia, ale sąd zdecydował o niższej karze: rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata.

Ziobro o handlarzach dopalaczami: nie możemy mieć żadnej litości

- Handlarze dopalaczami nie są bezkarni, także ci działający w internecie – podkreślił we wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, informując o zatrzymaniu pięciu osób. Zaapelował do rodziców, by rozmawiali z nastolatkami o zagrożeniach, jakie niosą dopalacze.

Dopalacze na równi z narkotykami. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy ograniczającą wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych, tak zwanych dopalaczy - poinformował w piątek rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Nowelizacja zakłada, że dopalacze będą traktowane na równi z narkotykami.

Specjalna grupa policyjna ma zająć się "handlarzami śmiercią"

To jest śmierć, liczba ofiar mówi sama za siebie. Kiedy przesłuchujemy ludzi, którzy produkują śmierć, oni mówią, że sami nie zażywają tych substancji, bo wiedzą czym to grozi - podkreślał w TVN24 inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji. Gość "Wstajesz i wiesz" pytany był o działania policji w związku z falą zgonów w Łodzi i Bełchatowie po zażyciu dopalaczy. Jak dodał, powstała specjalna grupa funkcjonariuszy, która ma "prowadzić działania wobec handlarzy" rozprowadzających dopalacze.

"Na rynku dopalaczy pojawiło się coś nowego, co jest szczególnie niebezpieczne"

Na podstawie obserwacji objawów, z jakimi zatruci dopalaczami trafiają do szpitali, toksykolodzy podejrzewają, że na nielegalnym rynku pojawiły się nowe substancje o bardzo niebezpiecznym działaniu. - Nie wiemy, co to jest - mówi dr hab. Anna Krakowiak z Łodzi. Ostrzega, że nowe substancje są szczególnie niebezpieczne.

Karawany przed szkołą i zniżki na pogrzeb. Tak walczą z dopalaczami

Kontrowersyjna akcja w Mysłowicach przeciwko dopalaczom. Karawany i ulotki ze zniżką na organizację pogrzebu rozdawane uczniom mają uświadomić, że dopalacze to igranie ze śmiercią. - Forma kontrowersyjna, ale inaczej nie dotrzemy do młodych ludzi - tłumaczy dyrektor Szkoły Podstawowej nr 13 w Mysłowicach Małgorzata Matyszczak. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Krzyczał jak opętany, tarzał się po ziemi. "Prawdopodobnie dopalacze"

Przerażające nagranie, na którym widać 16-latka rzucającego się po ziemi, od kilku dni krąży po internecie. Chłopak stracił nad sobą kontrolę po zażyciu "roślinnego suszu" - prawdopodobnie dopalaczy. Ze świadkiem zdarzenia, który wykonał nagranie, rozmawiał reporter programu "Polska i Świat".