Zamachy w Paryżu

14 listopada 2015
paryżTVN24 Biznes i Świat

To najbardziej krwawe zamachy w historii Francji. W serii ataków 13 listopada 2015 roku w Paryżu zginęło 130 osób. Terroryści uderzyli w kilku miejscach jednocześnie. Do ataku na stolicę Francji przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

W Paryżu wszystko zaczęło się od połączenia telefonicznego, które odebrał jeden z zamachowców. Potem wyrzucił telefon do śmietnika i wysadził się przed stadionem narodowym w Saint Denis na przedmieściach Paryża, gdzie trwał mecz Francja – Niemcy. Był 13 listopada 2015 r., godzina 21.20.

Eksplozja przed Stade de France była sygnałem dla dwóch pozostałych komand terrorystów do rozpoczęcia ataków.

Zamachowiec z Paryża oskarżony też o ataki w Brukseli

Salah Abdeslam został formalnie postawiony w stan oskarżenia przez belgijską prokuraturę. 29-letni domniemany organizator ataków terrorystycznych we Francji w listopadzie 2015 roku, usłyszał zarzut związany z działalnością terrorystyczną w Brukseli w marcu 2016 roku.

Atak nożownika w Paryżu. Nie żyją dwie osoby, w tym napastnik

- Nożownik zaatakował w sobotę tłum w centrum Paryża, ranił cztery osoby, w tym jedną śmiertelnie. Został zastrzelony przez policję - poinformował dyrektor gabinetu prefektury policji Pierre Gaudin. Rannych przewieziono do szpitala Georges Pompidou. Do dokonania ataku przyznało się tak zwane Państwo Islamskie (IS).

20 lat więzienia dla zamachowca z Paryża

Sąd w Brukseli skazał w poniedziałek Salaha Abdeslama, jedynego żyjącego członka grupy dżihadystów, która dokonała zamachów terrorystycznych w Paryżu w 2015 roku, na 20 lat więzienia za udział w późniejszej strzelaninie w belgijskiej stolicy.

Dżihadysta ignoruje proces. Abdeslam odmawia stawienia się w sądzie

Salah Abdeslam, ostatni żyjący członek grupy dżihadystów, która zaatakowała Paryż w 2015 roku, odmówił stawienia się w sądzie w Brukseli w czwartek, gdzie ma być kontynuowany jego proces. Dotyczy on strzelaniny z policją w stolicy Belgii, do której doszło w czasie zatrzymania oskarżonego.

"Nie chcę odpowiadać na pytania". Ruszył proces Salaha Abdeslama

Przed sądem w Brukseli rozpoczął się proces Salaha Abdeslama, jedynego żyjącego członka komórki tak zwanego Państwa Islamskiego (IS), która przeprowadziła zamachy terrorystyczne w Paryżu w 2015 roku. Jak informuje Reuters, w poniedziałek odmówił on odpowiedzi na pytania.

"Paryż pamięta". Druga rocznica krwawych zamachów

W drugą rocznicę serii krwawych ataków dżihadystycznych w Paryżu prezydent Francji Emmanuel Macron złożył w poniedziałek hołd ich ofiarom. W skoordynowanych zamachach zginęło łącznie 130 osób, a ponad 350 zostało rannych.

Proces zamachowca z Paryża rozpocznie się 18 grudnia

Proces Salaha Abdeslama, jedynego żyjącego członka komórki tak zwanego Państwa Islamskiego, która w 2015 roku przeprowadziła zamachy terrorystyczne w Paryżu, rozpocznie się 18 grudnia - podała we wtorek AFP, powołując się na źródła bliskie sprawy.