Wojna w Mali

12 stycznia 2013

Francuzi na ulicach Paryża oddali w poniedziałek hołd 13 żołnierzom, którzy zginęli w Mali w wypadku dwóch śmigłowców. Na placu Inwalidów odbyła się ceremonia pogrzebowa, w której udział wzięli między innymi prezydent Francji Emmanuel Macron oraz jego poprzednicy, Francois Hollande i Nicolas Sarkozy. Przed uroczystością rodzina jednego z zabitych zapowiedziała skargę na tygodnik "Charlie Hebdo" za opublikowanie obraźliwych - jak oceniono - karykatur związanych z tragiczną śmiercią wojskowych.

Ponad 200 tysięcy osób przesiedlono od początku roku w Mali, to sześć razy więcej niż w ciągu pierwszego półrocza zeszłego roku - wynika z danych unijnego systemu szybkiego reagowania, mającego wspierać pracę organizacji humanitarnych, Rapid Response Mechanism.

Grupa około 100 uzbrojonych mężczyzn na motocyklach dokonała ataku na dwie wioski w środkowej części Mali, zabijając co najmniej 41 osób - poinformowały we wtorek lokalne władze. W rejonie tym trwają konflikty na tle etnicznym.

Co najmniej 95 mieszkańców wioski Sobane-Kou w środkowej części Mali zamieszkanej przez lud Dogonów, zostało zamordowanych przez uzbrojonych mężczyzn, którzy przeprowadzili atak w nocy z niedzieli na poniedziałek - informują lokalne władze i służby bezpieczeństwa.

Co najmniej 134 osoby z ludu Peulh zginęły w sobotę w środkowym Mali w kolejnym ataku, za który prawdopodobnie odpowiada partyzantka skonfliktowanego z Peulhami ludu Dogon - poinformowały lokalne władze. W tej sytuacji w niedzielę prezydent Mali Ibrahim Boubacar Keita odsunął od pełnienia obowiązków dwóch generałów.

Czterech malijskich żołnierzy i ośmiu napastników zginęło w środę w Mali w ataku na konwój wiozący materiały wyborcze. Do zdarzenia doszło na drodze między miejscowościami Nampala i Coura w środkowo-południowej prowincji Segou. We wtorek aż trzech kandydatów startujących w wyborach prezydenckich ogłosiło, że uzyskało dostateczną liczbę głosów, by przejść do drugiej tury.

Co najmniej dwóch cywilów zginęło, a kilkanaście osób, w tym francuscy żołnierze, zostało rannych w niedzielę w ataku na francuski patrol wojskowy w mieście Gao w północnej części Mali - poinformowało malijskie ministerstwo obrony. Francuskie wojsko podało, że w ataku zginęło nawet kilku cywilów.

Władze Kanady przesłały do ONZ notę, w której wyraziły zainteresowanie uczestnictwem w misji wojskowej w Mali - podała agencja AFP, powołując się na źródła rządowe. Wojskowi, a także helikoptery z załogami miałyby być wysłane do Mali w sierpniu bieżącego roku.