Wielka Brytania ma nowego premiera

12 lipca 2016

Johnson formuje gabinet. Miejsca dla rywala zabrakło

Były minister do spraw wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Dominic Raab został nowym ministrem spraw zagranicznych w rządzie Borisa Johnsona. Zastąpił Jeremy'ego Hunta, który przegrał z nowym premierem walkę o przywództwo w Partii Konserwatywnej. Ministrem obrony został Ben Wallace.

Owacja na stojąco i walka ze łzami. May pożegnała się z urzędem

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May po raz ostatni odpowiadała na pytania Izby Gmin w roli szefowej gabinetu. Po wygłoszeniu przemówienia, które momentami było bardzo emocjonalne, parlamentarzyści pożegnali drugą w historii Wielkiej Brytanii kobietę - premiera owacją na stojąco.

Były rosyjski potentat, wpływy w brytyjskiej polityce i zmienne poglądy

Aleksander Temerko, były potentat rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego, a obecnie hojny darczyńca brytyjskiej Partii Konserwatywnej, w rozmowach z dziennikarką Catherine Belton pokazał nieznaną dotąd twarz. Ukraiński biznesmen, który do tej pory uchodził za przeciwnika brexitu i zagorzałego krytyka rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, wyraził poparcie dla rozwodu Londynu z Brukselą i pozytywnie wypowiadał się o członkach rosyjskiego wywiadu. Jego komentarze zaniepokoiły część brytyjskich deputowanych, którzy obawiają się rosyjskiej ingerencji w procesy demokratyczne w Zjednoczonym Królestwie.

"Dobra robota!" May tanecznym ruchem pogratulowała drużynie krykieta

Theresa May ponownie zaprezentowała swoje taneczne umiejętności. Podczas festiwalu muzycznego ustępująca premier kiwała się w rytm muzyki, a uwiecznionym obrazkiem z wydarzenia zilustrowała swoją radość z wygranej angielskiej reprezentacji w krykiecie, która wygrała mistrzostwa świata w tej dyscyplinie.

Zgrzyt nad Atlantykiem. Brytyjski ambasador "nie jest lubiany w USA"

Prezydent USA Donald Trump napisał w poniedziałek na Twitterze, że nie będzie utrzymywał kontaktów z brytyjskim ambasadorem w tym kraju Kimem Darrochem, który "nie jest lubiany w USA". W poufnych depeszach do władz w Londynie ambasador skrytykował administrację Trumpa.

May w Poznaniu. "Polska jest wiodącym partnerem w Europie Środkowej"

Premier Theresa May przyjechała do Poznania na piątkowe spotkanie szefów rządów w ramach szczytu tak zwanego procesu berlińskiego. Ma on służyć wspieraniu europejskich aspiracji sześciu państw z regionu Bałkanów Zachodnich: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej i Serbii. Szefowa brytyjskiego rządu zapewniła o dalszym rozwoju stosunków z Polską, pomimo planowanego brexitu.

May po raz ostatni na szczycie

Ustępująca premier Wielkiej Brytanii Theresa May przed ostatnim szczytem UE ze swoim udziałem podkreślała wagę przyszłych relacji z pozostałymi 27 państwami Wspólnoty i powtórzyła, że wynegocjowana już umowa w sprawie brexitu to najlepsze rozwiązanie.

Chłodne powitanie z Putinem. May odrzuciła ofertę normalizacji stosunków

Brytyjska premier Theresa May odrzuciła sugestie prezydenta Rosji Władimira Putina dotyczące normalizacji stosunków Londynu z Moskwą, póki ta "nie zaprzestanie nieodpowiedzialnych i destabilizujących działań, zagrażających Wielkiej Brytanii i jej sojusznikom". May odniosła się w tym kontekście między innymi do kwestii ataku na Siergieja Skripala w Salisbury, o który brytyjscy śledczy oskarżają rosyjskie służby. Kamery zarejestrowały chłodne powitanie brytyjskiej premier z rosyjskim prezydentem.

Boris Johnson zapowiada brexit w Halloween. "Z umową lub bez"

Boris Johnson, faworyt w wyścigu o objęcie stanowiska po Theresie May powiedział, że jest gotów wyprowadzić Wielką Brytanię z Unii Europejskiej 31 października, w Halloween. Jak przekonywał, doprowadzi do brexitu bez względu na to, czy uda się do tego czasu wypracować porozumienie z Brukselą.

Dwaj kandydaci na fotel premiera. Obaj obiecują wyjście z Unii Europejskiej

Jeremy Hunt i Boris Johnson - kandydaci do objęcia stanowiska lidera Partii Konserwatywnej i premiera Wielkiej Brytanii - obiecali w sobotę, że doprowadzą do wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Ostrzegli również przed potencjalnie "katastrofalnymi" dla ugrupowania skutkami niezrealizowania tej decyzji z 2016 roku.

Johnson wygrał wszystko. Już tylko Hunt walczy z nim o tekę premiera

W czwartek odbyły się kolejne rundy głosowań, które wyłoniły finałową dwójkę w wyścigu o schedę po Theresie May. O pozycję nowego lidera Partii Konserwatywnej, a zarazem premiera Wielkiej Brytanii, powalczą były minister spraw zagranicznych Boris Johnson i obecny szef dyplomacji Jeremy Hunt.

Jeden kandydat mniej w walce o schedę po May

Minister rozwoju międzynarodowego Rory Stewart odpadł w środę z dalszej walki o zastąpienie Theresy May na stanowisku lidera rządzącej Partii Konserwatywnej i premiera Wielkiej Brytanii. W trzeciej rundzie głosowań ponownie zwyciężył były szef MSZ Boris Johnson.

Gdy "będzie widoczny jego sens". Brytyjska prasa o spotkaniu May z Putinem

"Premier Wielkiej Brytanii Theresa May rozważa spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na planowanym na koniec czerwca szczycie G20 w Osace" - informuje poniedziałkowy "The Times". Według londyńskiego dziennika, celem ma być "zapoczątkowanie odwilży we wzajemnych relacjach zanim nowy brytyjski premier obejmie władzę".