Upały w Polsce

20 czerwca 2013

Niski stan wody, zawieszona praca promów

Stan wody w rzekach jest tak niski, że drogowcy zawieszają kursowanie promów - tak jest między innymi na Podkarpaciu, czy w Lubuskiem. Kierowcy nadrabiają kilometry, żeby dojechać do najbliższego mostu, a hydrolodzy nie pozostawiają złudzeń - do suszy musimy się przyzwyczaić. Łukasz Wieczorek.

Upały mogą zamknąć centra handlowe

Z powodu wysokich temperatur zużycie prądu może być na tyle duże, że centra handlowe mogą być zmuszone do zamknięcia. Branża pisze w tej sprawie do ministerstwa klimatu i alarmuje, że dla gospodarki oznaczałoby to miliardowe straty. Sytuacja w systemie energetycznym jest napięta. Z pomocą mogą przyjść odnawialne źródła energii. Aleksandra Kąkol.

Sztuka chłodzenia w upalne dni

Po kilku dniach z upałami częściej niż zachwyty, słychać narzekania, że nawet cień nie daje wytchnienia. Co innego klimatyzacja - daje ulgę, ale potrafi też zaszkodzić. Magdalena Śleziak.

Trudna sytuacja zwierząt w czasie upałów

W trakcie dokuczliwych upałów pamiętajmy o zwierzętach. Im wysokie temperatury zdecydowanie nie służą. Nie zmuszajmy czworonogów do zbyt dużego wysiłku, pamiętajmy o wodzie i nigdy nie zostawiajmy w gorących pomieszczeniach, na słońcu, na balkonie czy w aucie. Jeśli jesteśmy świadkami takich sytuacji - wzywajmy pomoc. Magdalena Śleziak.