Upały w Polsce

20 czerwca 2013

Stan wody w rzekach jest tak niski, że drogowcy zawieszają kursowanie promów - tak jest między innymi na Podkarpaciu, czy w Lubuskiem. Kierowcy nadrabiają kilometry, żeby dojechać do najbliższego mostu, a hydrolodzy nie pozostawiają złudzeń - do suszy musimy się przyzwyczaić. Łukasz Wieczorek.

Z powodu wysokich temperatur zużycie prądu może być na tyle duże, że centra handlowe mogą być zmuszone do zamknięcia. Branża pisze w tej sprawie do ministerstwa klimatu i alarmuje, że dla gospodarki oznaczałoby to miliardowe straty. Sytuacja w systemie energetycznym jest napięta. Z pomocą mogą przyjść odnawialne źródła energii. Aleksandra Kąkol.

Po kilku dniach z upałami częściej niż zachwyty, słychać narzekania, że nawet cień nie daje wytchnienia. Co innego klimatyzacja - daje ulgę, ale potrafi też zaszkodzić. Magdalena Śleziak.

W trakcie dokuczliwych upałów pamiętajmy o zwierzętach. Im wysokie temperatury zdecydowanie nie służą. Nie zmuszajmy czworonogów do zbyt dużego wysiłku, pamiętajmy o wodzie i nigdy nie zostawiajmy w gorących pomieszczeniach, na słońcu, na balkonie czy w aucie. Jeśli jesteśmy świadkami takich sytuacji - wzywajmy pomoc. Magdalena Śleziak.

Upały w Polsce nie ustają. Na termometrach niemal codziennie ponad 30 kresek. Najgorsza sytuacja jest w centrach miast, gdzie rozgrzany beton i ściany wieżowców nawet w nocy nie pozwalają na ochłodzenie. Jak walczyć z upałem w obliczu globalnego ocieplenia? Pomóc mogą w tym drzewa, które obniżają temperaturę powietrza. Materiał programu "Polska i Świat".