W sobotę do Polski dotrze fala upałów, a temperatura może przekroczyć nawet 36 stopni. Dlatego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla niemal całej Polski ostrzeżenia drugiego stopnia i radzi pozostać w domach. Co jeśli jednak musimy się przemieścić, np. z powodu zaplanowanego urlopu? Należy pamiętać wówczas o kilku zasadach.
Wysoka temperatura jest groźna dla każdego. Chociaż ostrzegając przed upałami zwraca się uwagę głównie na osoby starsze i dzieci, to nikt nie powinien ich lekceważyć.
Podróż w upał. Zadbaj o nawodnienie
Wysokie temperatury powodują zmęczenie i osłabienie organizmu, a także senność, co może być szczególnie groźne podczas kierowania pojazdem. Przed wyruszeniem w drogę, nawet najmniejszą, koniecznie trzeba zadbać o nawodnienie i zabrać ze sobą butelkę wody. W przypadku, gdy przed nami jest dłuższa trasa, to należy robić regularne przerwy. Mogą się przydać także okulary przeciwsłoneczne.
Pamiętajmy o tym, że podczas upałów temperatura wewnątrz pojazdu jest wyższa od tej na zewnątrz. Dlatego pod żadnym pozorem, nawet w przypadku krótkiego postoju, nie należy zostawiać w środku dzieci i zwierząt. Jadąc z pasażerami, nawet, jeśli nie czujemy się zmęczeni, powinniśmy zadbać także o ich komfort i robić przerwy chociażby dla nich.
W przypadku poruszania się pojazdem wyposażonym w klimatyzację warto wcześniej odwiedzić warsztat i upewnić się, że jest sprawna. Nie należy też przesadzać w korzystaniu z niej, zbyt duża różnica temperatur może być niekorzystna dla zdrowia (i komfortu). Wskazuje się, że optymalnym jest zachowanie kilku stopni mniej od temperatury na zewnątrz pojazdu.
Latem warunki na drodze mogą się szybko zmienić
Jednak przede wszystkim powinniśmy pamiętać o podstawach, które przyswoiliśmy podczas kursu przygotowawczego do egzaminu na prawo jazdy. Jeśli zaś było to wiele lat temu, to je odświeżyć. Podstawą kierowania pojazdu jest zachowanie ostrożności i dostosowanie prędkości nie tylko do limitu i ograniczeń na drogach, ale także warunków atmosferycznych.
Przed każdą podróżą w okresie letnim warto sprawdzać aktualną prognozę pogody, bo warunki pogodowe mogą zmienić się błyskawicznie. Na przykład w czasie wystąpienia deszczu po długim okresie suchej pogody pierwszych kilkanaście minut może być groźnych - gdy woda zmiesza się z warstwą kurzu nagromadzonej na jezdni. Wówczas nawierzchnia jest bardzo śliska i przy zbyt dużej prędkości, a także zmęczeniu, łatwo o utratę kontroli nad kierownicą.
Warto położyć także nacisk na zachowanie odpowiedniej odległości od innych pojazdów. Jeśli dojdzie do sytuacji, w której innych uczestnik ruchu drogowego straci przytomność z powodu upału lub wpadnie w poślizg, to będziemy mieli więcej czasu na zareagowanie.
Źródło: TVN24 biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock