Trump w Polsce

10 czerwca 2017
Trump: więź transatlantycka jest być może silniejsza niż kiedykolwiek
Trump: więź transatlantycka jest być może silniejsza niż kiedykolwiek
TVN24 Pomorze/ PAP
TVN24 Pomorze/ PAPDonald Trump przyjechał w lipcu do Polski

Spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, wziął udział w inauguracji Szczytu Inicjatywy Trójmorza, a na zakończenie swojej krótkiej wizyty w Polsce prezydent USA Donald Trump wygłosił długo oczekiwane przemówienie na placu Krasińskich. Podkreślił w nim między innymi, że Stany Zjednoczone "stają ramię w ramię, broniąc artykułu 5. Paktu Północnoatlantyckiego dla wspólnego zobowiązania do obrony kolektywnej".

Wizyta prezydenta Donalda Trumpa w Polsce była krótka, w związku z czym jej harmonogram był szczególnie napięty.

Samolot prezydenta Stanów Zjednoczonych wylądował w Warszawie w środę 5 lipca po godzinie 22. Na lotnisku w imieniu polskich władz Donalda Trumpa witali szef kancelarii prezydenta RP Krzysztof Szczerski i minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

"Nieobecność amerykańskiego przywódcy stała się jedną z głównych wiadomości w Polsce w ostatnich dniach" - relacjonuje w sobotniej publikacji rosyjski dziennik "Kommiersant", poświęconej przełożonej wizycie Donalda Trumpa w Warszawie. "To cios dla polskich władz" - podkreśla rosyjska sekcja niemieckiego nadawcy Deutsche Welle. Prezydent USA miał uczestniczyć między innymi w niedzielnych uroczystościach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

- Szef gabinetu prezydenta, Krzysztof Szczerski spotkał się z republikańskim senatorem Ronem Johnsonem. Rozmowa dotyczyła relacji polsko-amerykańskich, w szczególności wiz, współpracy w zakresie bezpieczeństwa oraz sytuacji politycznej w obu krajach - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

44 procent ankietowanych uważa, że zeszłotygodniowa wizyta Donalda Trumpa nie będzie miała wpływu na sytuację polityczną w Polsce - wynika z sondażu Kantar Millward Brown na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24. 48 procent badanych oceniło jednak, że przyjazd amerykańskiego prezydenta pozytywnie wpłynie na pozycję naszego kraju w Europie.

- To, że do niej doszło - bardzo dobrze - podkreślał w "Kawie na ławę" poseł PO Andrzej Halicki, komentując wizytę prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce. - To natomiast, że prezydent nie wykorzystał swojej rozmowy do tego, by mówić o gwarancjach bezpieczeństwa, to już jest naprawdę dezercja - dodał. Zdaniem ministra w Kancelarii Prezydenta, Pawła Muchy, kwestie bezpieczeństwa wybrzmiały podczas wizyty.

Prezydent USA Donald Trump w Warszawie zwrócił się do Zachodu, by bronił swoich wartości, takich jak wiara i wolność. Przemówienie zdefiniowało prezydenturę Trumpa i zawierało stanowcze stwierdzenia w sprawie polityki zagranicznej - pisze "Wall Street Journal".

Myślę, że był to bardzo dobry dzień dla Polski, bardzo dobry dzień dla stosunków polsko-amerykańskich i ważny dzień dla NATO - powiedział David Harris. Dyrektor wykonawczy Komitetu Żydów Amerykańskich rozmawiał z Jackiem Stawiskim w kuluarach Global Forum 2017.

Jednym z najważniejszych punktów przemówienia prezydenta USA w Warszawie był moment, w którym powiedział, że Polska nie może być zakładnikiem żadnego kraju wywierającego nacisk w sektorze energetycznym - powiedział Fred Kempe. Dyrektor think tanku Atlantic Council rozmawiał w czwartek w kuluarach obrad Global Forum z Jackiem Stawiskim z TVN24 BiS.

Słowa Donalda Trumpa, który w Warszawie zapewnił o funkcjonowaniu obrony zbiorowej NATO w myśli traktatu podpisanego przez USA i ich sojuszników oznacza, że wątpliwości tego dotyczące można odłożyć - powiedział w kuluarach brad Global Forum doradca w think-tanku Atlantic Council i przewodniczący think-tanku Brzezinski Group, Ian Brzezinski w rozmowie z TVN24 BiS.

Donald Trump i Władimir Putin w piątek po raz pierwszy spotkali się osobiście przy okazji szczytu państw G20 w Hamburgu. Jak podkreśla Agencja Reutera, ich spotkanie i uścisk ręki było jednym z najbardziej oczekiwanych momentów przy okazji szczytu ze względu na napięte relacje rosyjsko-amerykańskie.

"Platforma złodzieje" - między innymi takie okrzyki było słychać w czwartek z tłumu oczekującego na placu Krasińskich w Warszawie na przemówienie prezydenta USA Donalda Trumpa. Do skandowania żywiołowo zagrzewała posłanka PiS Krystyna Pawłowicz.

Po przemówieniu Donalda Trumpa wygłoszonym w czwartek na placu Krasińskich w Warszawie Andrzej Duda oraz jego żona Agata oficjalnie pożegnali amerykańską parę prezydencką. Trump wyciągnął dłoń w kierunku Agaty Kornhauser-Dudy, ale prezydentowa najpierw zwróciła się do Melanii Trump. Nagranie zdobyło dużą popularność w zagranicznych i polskich mediach. Do komentarzy na ten temat odniósł się prezydent Andrzej Duda.

Donald Trump opuścił Warszawę w czwartek po południu i udał się do Niemiec. Już stamtąd, w swoim pierwszym piątkowym wpisie na Twitterze powrócił do wizyty w Polsce i w ciepłych słowach napisał o niej jako "wspaniałym przeżyciu". "Dziękuję wszystkim, także hejterom, za wspaniałe recenzje przemówienia!" - dodał.

Posłowie Platformy Obywatelskiej są zawiedzeni, że podczas przemówienia prezydenta USA Donalda Trumpa tak mało słów padło o bezpieczeństwie. - To bardzo dobrze, że Donald Trump był w Polsce, ale to nie była wizyta przełomowa - ocenił z kolei lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Jak zauważył szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, nie było mowy o zniesieniu wiz. - To jest problem dla wielu naszych rodaków - ocenił.

- Stany Zjednoczone pokazały nie tylko słowem ale i czynem, że twardo wspieramy Artykuł 5 czyli zobowiązanie do wspólnej obrony - powiedział prezydent USA Donald Trump podczas wizyty w Warszawie. Takiego publicznego stwierdzenia zabrakło podczas poprzedniej wizyty w Europie. W Warszawie padło w konkretnym kontekście. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Dobrze, że to właśnie w Polsce Trump rozwiał wszelkie wątpliwości co do poszanowania zobowiązań wynikających z artykułu 5. Traktatu Waszyngtońskiego - ocenił w czwartek wicedyrektor waszyngtońskiego think tanku Centrum Analiz Polityki Europejskiej (CEPA) Peter Doran.

Amerykańskie wizy przez co najmniej kilkanaście lat były tematem numer jeden podczas rozmów z amerykańskimi prezydentami. W czasie czwartkowego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem nie padło na ten temat ani słowa. Materiał magazynu "Polska i Świat".

W przeddzień szczytu G20 doszło w Hamburgu do rozmów niemieckiej kanclerz Angeli Merkel i prezydenta USA Donalda Trumpa. Spotkanie trwało ponad godzinę - poinformował rzecznik niemieckiego rządu.

Mam nadzieję, że po tym wystąpieniu prezydenta Trumpa wszyscy w Polsce, ale też wszyscy w Europie, lepiej zrozumieją stanowisko polskiego rządu w sprawie imigrantów ekonomicznych - stwierdził w "Kropce nad i" wicepremier Jarosław Gowin. Ale, jak jednocześnie podkreślił, "być może zbliża się ten moment, kiedy powinniśmy rozpatrzyć możliwość pomocy tym prawdziwym ofiarom wojny".

Dostawy amerykańskich systemów Patriot do Polski prawdopodobnie nie będą tematem rozmów Władimira Putina i Donalda Trumpa w Hamburgu – poinformowały rosyjskie media. Prezydenci Rosji i USA spotkają się w piątek w kuluarach szczytu G20. Prasa w Rosji, komentując polską wizytę Trumpa, skupia się właśnie na kwestii systemów Patriot, a także dostaw amerykańskiego skroplonego gazu.

- W przemówieniu Donalda Trumpa zaskoczyło mnie i spodobało mi się głośne opowiedzenie się po stronie zachodniej cywilizacji, a jest nam to niezwykle potrzebne - komentował wygłoszone w Warszawie wystąpienie amerykańskiego prezydenta Rudy Giuliani. Według byłego burmistrza Nowego Jorku, Trump poruszył "wszystkie tematy, które chciał". - Warszawa to doskonałe miejsce, by powiedzieć, że wszyscy powinni wnosić taki sam wkład do NATO - mówił Giuliani, który jest gościem Global Forum 2017.

Donald Trump otrzymał olbrzymią dozę informacji i faktów na temat Rosji - zapewnił Witold Waszczykowski. Amerykański prezydent wprost z Warszawy odleciał do Hamburga, gdzie spotka się między innymi z Władimirem Putinem. Zdaniem szefa MSZ po wizycie w Polsce Trump jest "dobrze przygotowany do rozmowy" z rosyjskim przywódcą.

- Zrobiliśmy potężny krok w kierunku porozumienia pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Europą - powiedział w rozmowie z Jackiem Stawiskim z TVN24 BiS wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, na marginesie obrad Global Forum 2017. Szymański skomentował w ten sposób wizytę Donalda Trumpa w Polsce.