Trump w Polsce

10 czerwca 2017
Trump: więź transatlantycka jest być może silniejsza niż kiedykolwiek
TVN24 Pomorze/ PAPDonald Trump przyjechał w lipcu do Polski

Spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, wziął udział w inauguracji Szczytu Inicjatywy Trójmorza, a na zakończenie swojej krótkiej wizyty w Polsce prezydent USA Donald Trump wygłosił długo oczekiwane przemówienie na placu Krasińskich. Podkreślił w nim między innymi, że Stany Zjednoczone "stają ramię w ramię, broniąc artykułu 5. Paktu Północnoatlantyckiego dla wspólnego zobowiązania do obrony kolektywnej".

Wizyta prezydenta Donalda Trumpa w Polsce była krótka, w związku z czym jej harmonogram był szczególnie napięty.

Samolot prezydenta Stanów Zjednoczonych wylądował w Warszawie w środę 5 lipca po godzinie 22. Na lotnisku w imieniu polskich władz Donalda Trumpa witali szef kancelarii prezydenta RP Krzysztof Szczerski i minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Donaldowi Trumpowi w czasie wizyty towarzyszyli m.in. żona Melania, córka Ivanka i zięć Jared Kushner.

Powitanie na lotnisku
Powitanie na lotnisku tvn24

Po powitaniu na lotnisku liczna kolumna z "Bestią", czyli prezydencką limuzyną, przejechała ulicami Żwirki i Wigury, Raszyńską i Alejami Jerozolimskimi do hotelu Marriott. "Bestia" z prezydentem i pierwszą damą wjechała na hotelowy podziemny parking. Na trasie przejazdu prezydenckiej kolumny Trumpa witali mieszkańcy Warszawy, wielu z nich robiło zdjęcia, niektórzy mieli amerykańskie flagi. W środę wieczorem prezydent Stanów Zjednoczonych nie miał zaplanowanych żadnych oficjalnych spotkań.

Spotkanie na Zamku Królewskim

W czwartek 6 lipca przed południem Donald Trump spotkał się na Zamku Królewskim z Andrzejem Dudą. Prezydenci odbyli około 25-minutową rozmowę w cztery oczy, a następnie udali się na sesję plenarną z udziałem obu delegacji.

Uścisk dłoni prezydentów. Duda i Trump na Zamku Królewskim
Uścisk dłoni prezydentów. Duda i Trump na Zamku Królewskimtvn24

Prezydentowi Trumpowi w rozmowach towarzyszyli sekretarze skarbu Steven Mnuchin i handlu Wilbur Ross, doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa H.R. McMaster, zięć i jeden z najbliższych doradców Jared Kushner i szef rady gospodarczej w gabinecie Trumpa Gary Cohn. Z polskiej strony w rozmowach obok Andrzeja Dudy udział wzięli: wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki, szef MSZ Witold Waszczykowski, minister obrony Antoni Macierewicz, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oraz ministrowie prezydenccy: szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska, szef BBN Paweł Soloch, Krzysztof Szczerski, rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński i ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Piotr Wilczek.

Po sesji plenarnej Donald Trump i Andrzej Duda spotkali się z mediami.

PRZECZYTAJ I OBEJRZYJ CAŁE PRZEMÓWIENIE DONALDA TRUMPA

Na wspólnej konferencji prasowej Duda powiedział, że "prezydent Trump myśli bardzo poważnie o bezpieczeństwie Polski", z kolei Trump oświadczył, że Stany Zjednoczone "nigdy nie były bliższe Polski, niż w tej chwili".

CAŁE PRZEMÓWIENIE PREZYDENTA ANDRZEJA DUDY NA ZAMKU KRÓLEWSKIM

Prezydent Trump o więziach USA z Polską
Prezydent Trump o więziach USA z PolskąTVN 24
Duda: mam poczucie, że Stany Zjednoczone myślą bardzo poważnie o bezpieczeństwie Polski
Duda: mam poczucie, że Stany Zjednoczone myślą bardzo poważnie o bezpieczeństwie Polski tvn24

Trump, dopytywany przez dziennikarza "Faktów" TVN Marcina Wronę o gwarancje bezpieczeństwa obecności amerykańskich wojsk w Polsce, stwierdził, że "nie omawiał" z Dudą gwarancji.

CZYTAJ WIĘCEJ: Trump o obecności wojsk w Polsce: nie omawialiśmy gwarancji, ale zostaniemy tu

Szczyt państw Trójmorza

Następnie Donald Trump wziął udział w sesji transatlantyckiej szczytu państw Trójmorza. Wzięli w nim udział reprezentanci 12 państw Europy Środkowej i Wschodniej: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier. Do Warszawy na spotkanie przyjechało 10 prezydentów, nieobecne były głowy państw Czech i Austrii.

PRZECZYTAJ I OBEJRZYJ CAŁE PRZEMÓWIENIE DONALDA TRUMPA

PRZECZYTAJ I OBEJRZYJ CAŁE PRZEMÓWIENIE ANDRZEJA DUDY

CZYM JEST INICJATYWA TRÓJMORZA

Gdy Donald Trump uczestniczył w rozmowach, jego żona Melania spotkała się z polską pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą w Belwederze. Później udały się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie uczestniczyły w zajęciach z dziećmi.

Córka prezydenta, Ivanka Trump, odwiedziła natomiast Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Złożyła kwiaty przed warszawskim pomnikiem Bohaterów Getta.

Ivanka Trump in Muranow
Ivanka Trump in MuranowTVN24 BiS

Ważne wystąpienie

Chwilę po godzinie 13 amerykański prezydent pojawił się na warszawskim placu Krasińskich, gdzie wygłosił długo oczekiwane przemówienie.

Wcześniej głos zabrała Melania Trump, która zapowiedziała wystąpienie męża.

Melania Trump przemówiła na placu Krasińskich
Melania Trump przemówiła na placu Krasińskichtvn24

Amerykański prezydent dużą część trwającego około pół godziny wystąpienia poświęcił Polsce i historii naszego kraju. Mówił także między innymi o NATO, podkreślając, że Stany Zjednoczone "stają ramię w ramię, broniąc artykułu 5. Paktu Północnoatlantyckiego dla wspólnego zobowiązania do obrony kolektywnej". Wspomniał również o najpoważniejszych zagrożeniach dla bezpieczeństwa Europy i świata.

PRZECZYTAJ I OBEJRZYJ CAŁE PRZEMÓWIENIE DONALDA TRUMPA W JĘZYKU POLSKIM

PRZECZYTAJ i OBEJRZYJ CAŁE PRZEMÓWIENIE DONALDA TRUMPA W JĘZYKU ANGIELSKIM

Przemówienie Donalda Trumpa na Placu Krasińskich, część 1
Przemówienie Donalda Trumpa na Placu Krasińskich, część 1tvn24
wideo 2/13

W trakcie przemówienia na placu Krasińskich obecny jest prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, pierwsza dama Stanów Zjednoczonych Melania Trump oraz premier Beata Szydło z ministrami, posłowie, senatorowie oraz były prezydent Lech Wałęsa.

Odleciał do Niemiec

Trump odwiedził Polskę przed szczytem G20 w Niemczech. Wydarzenie, które skupia przywódców 19 największych gospodarek świata oraz Unię Europejską, odbędzie się 7 i 8 lipca 2017 r.

Przedstawiciele grupy 20 najbardziej rozwiniętych i wpływowych państw świata będą rozmawiać m.in. o klimacie, handlu, terroryzmie, uchodźcach oraz wzroście gospodarczym.

Donald Trump odlatuje z Warszawy
Donald Trump odlatuje z Warszawytvn24

#TRUMPwPolsce na antenach TVN24 i TVN24 BiS. Dwujęzyczne relacje z wizyty prezydenta USA

Trump in Poland - READ IN ENGLISH

Szczerski: 2 września będzie dniem dwustronnej wizyty Donalda Trumpa w Polsce
Szczerski: 2 września będzie dniem dwustronnej wizyty Donalda Trumpa w Polscetvn24
wideo 2/25

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

"Nieobecność amerykańskiego przywódcy stała się jedną z głównych wiadomości w Polsce w ostatnich dniach" - relacjonuje w sobotniej publikacji rosyjski dziennik "Kommiersant", poświęconej przełożonej wizycie Donalda Trumpa w Warszawie. "To cios dla polskich władz" - podkreśla rosyjska sekcja niemieckiego nadawcy Deutsche Welle. Prezydent USA miał uczestniczyć między innymi w niedzielnych uroczystościach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

- Szef gabinetu prezydenta, Krzysztof Szczerski spotkał się z republikańskim senatorem Ronem Johnsonem. Rozmowa dotyczyła relacji polsko-amerykańskich, w szczególności wiz, współpracy w zakresie bezpieczeństwa oraz sytuacji politycznej w obu krajach - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

44 procent ankietowanych uważa, że zeszłotygodniowa wizyta Donalda Trumpa nie będzie miała wpływu na sytuację polityczną w Polsce - wynika z sondażu Kantar Millward Brown na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24. 48 procent badanych oceniło jednak, że przyjazd amerykańskiego prezydenta pozytywnie wpłynie na pozycję naszego kraju w Europie.

- To, że do niej doszło - bardzo dobrze - podkreślał w "Kawie na ławę" poseł PO Andrzej Halicki, komentując wizytę prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce. - To natomiast, że prezydent nie wykorzystał swojej rozmowy do tego, by mówić o gwarancjach bezpieczeństwa, to już jest naprawdę dezercja - dodał. Zdaniem ministra w Kancelarii Prezydenta, Pawła Muchy, kwestie bezpieczeństwa wybrzmiały podczas wizyty.

Prezydent USA Donald Trump w Warszawie zwrócił się do Zachodu, by bronił swoich wartości, takich jak wiara i wolność. Przemówienie zdefiniowało prezydenturę Trumpa i zawierało stanowcze stwierdzenia w sprawie polityki zagranicznej - pisze "Wall Street Journal".

Myślę, że był to bardzo dobry dzień dla Polski, bardzo dobry dzień dla stosunków polsko-amerykańskich i ważny dzień dla NATO - powiedział David Harris. Dyrektor wykonawczy Komitetu Żydów Amerykańskich rozmawiał z Jackiem Stawiskim w kuluarach Global Forum 2017.

Jednym z najważniejszych punktów przemówienia prezydenta USA w Warszawie był moment, w którym powiedział, że Polska nie może być zakładnikiem żadnego kraju wywierającego nacisk w sektorze energetycznym - powiedział Fred Kempe. Dyrektor think tanku Atlantic Council rozmawiał w czwartek w kuluarach obrad Global Forum z Jackiem Stawiskim z TVN24 BiS.

Słowa Donalda Trumpa, który w Warszawie zapewnił o funkcjonowaniu obrony zbiorowej NATO w myśli traktatu podpisanego przez USA i ich sojuszników oznacza, że wątpliwości tego dotyczące można odłożyć - powiedział w kuluarach brad Global Forum doradca w think-tanku Atlantic Council i przewodniczący think-tanku Brzezinski Group, Ian Brzezinski w rozmowie z TVN24 BiS.

Donald Trump i Władimir Putin w piątek po raz pierwszy spotkali się osobiście przy okazji szczytu państw G20 w Hamburgu. Jak podkreśla Agencja Reutera, ich spotkanie i uścisk ręki było jednym z najbardziej oczekiwanych momentów przy okazji szczytu ze względu na napięte relacje rosyjsko-amerykańskie.

"Platforma złodzieje" - między innymi takie okrzyki było słychać w czwartek z tłumu oczekującego na placu Krasińskich w Warszawie na przemówienie prezydenta USA Donalda Trumpa. Do skandowania żywiołowo zagrzewała posłanka PiS Krystyna Pawłowicz.

Po przemówieniu Donalda Trumpa wygłoszonym w czwartek na placu Krasińskich w Warszawie Andrzej Duda oraz jego żona Agata oficjalnie pożegnali amerykańską parę prezydencką. Trump wyciągnął dłoń w kierunku Agaty Kornhauser-Dudy, ale prezydentowa najpierw zwróciła się do Melanii Trump. Nagranie zdobyło dużą popularność w zagranicznych i polskich mediach. Do komentarzy na ten temat odniósł się prezydent Andrzej Duda.

Donald Trump opuścił Warszawę w czwartek po południu i udał się do Niemiec. Już stamtąd, w swoim pierwszym piątkowym wpisie na Twitterze powrócił do wizyty w Polsce i w ciepłych słowach napisał o niej jako "wspaniałym przeżyciu". "Dziękuję wszystkim, także hejterom, za wspaniałe recenzje przemówienia!" - dodał.

Posłowie Platformy Obywatelskiej są zawiedzeni, że podczas przemówienia prezydenta USA Donalda Trumpa tak mało słów padło o bezpieczeństwie. - To bardzo dobrze, że Donald Trump był w Polsce, ale to nie była wizyta przełomowa - ocenił z kolei lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Jak zauważył szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, nie było mowy o zniesieniu wiz. - To jest problem dla wielu naszych rodaków - ocenił.