Trump w Polsce

10 czerwca 2017
Trump: więź transatlantycka jest być może silniejsza niż kiedykolwiek
Trump: więź transatlantycka jest być może silniejsza niż kiedykolwiek
TVN24 Pomorze/ PAP
Donald Trump przyjechał w lipcu do PolskiTVN24 Pomorze/ PAP

Spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, wziął udział w inauguracji Szczytu Inicjatywy Trójmorza, a na zakończenie swojej krótkiej wizyty w Polsce prezydent USA Donald Trump wygłosił długo oczekiwane przemówienie na placu Krasińskich. Podkreślił w nim między innymi, że Stany Zjednoczone "stają ramię w ramię, broniąc artykułu 5. Paktu Północnoatlantyckiego dla wspólnego zobowiązania do obrony kolektywnej".

Wizyta prezydenta Donalda Trumpa w Polsce była krótka, w związku z czym jej harmonogram był szczególnie napięty.

Samolot prezydenta Stanów Zjednoczonych wylądował w Warszawie w środę 5 lipca po godzinie 22. Na lotnisku w imieniu polskich władz Donalda Trumpa witali szef kancelarii prezydenta RP Krzysztof Szczerski i minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

"Amerykański huragan uderzył w Polskę". Media w Rosji komentują decyzję Trumpa

"Nieobecność amerykańskiego przywódcy stała się jedną z głównych wiadomości w Polsce w ostatnich dniach" - relacjonuje w sobotniej publikacji rosyjski dziennik "Kommiersant", poświęconej przełożonej wizycie Donalda Trumpa w Warszawie. "To cios dla polskich władz" - podkreśla rosyjska sekcja niemieckiego nadawcy Deutsche Welle. Prezydent USA miał uczestniczyć między innymi w niedzielnych uroczystościach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Minister Szczerski z senatorem Johnsonem. "O wizach i bezpieczeństwie"

- Szef gabinetu prezydenta, Krzysztof Szczerski spotkał się z republikańskim senatorem Ronem Johnsonem. Rozmowa dotyczyła relacji polsko-amerykańskich, w szczególności wiz, współpracy w zakresie bezpieczeństwa oraz sytuacji politycznej w obu krajach - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Jak oceniamy wizytę Trumpa w Polsce? Sondaż

44 procent ankietowanych uważa, że zeszłotygodniowa wizyta Donalda Trumpa nie będzie miała wpływu na sytuację polityczną w Polsce - wynika z sondażu Kantar Millward Brown na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24. 48 procent badanych oceniło jednak, że przyjazd amerykańskiego prezydenta pozytywnie wpłynie na pozycję naszego kraju w Europie.

"Prezydent nie wykorzystał rozmowy z Trumpem, by mówić o gwarancjach"

- To, że do niej doszło - bardzo dobrze - podkreślał w "Kawie na ławę" poseł PO Andrzej Halicki, komentując wizytę prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce. - To natomiast, że prezydent nie wykorzystał swojej rozmowy do tego, by mówić o gwarancjach bezpieczeństwa, to już jest naprawdę dezercja - dodał. Zdaniem ministra w Kancelarii Prezydenta, Pawła Muchy, kwestie bezpieczeństwa wybrzmiały podczas wizyty.

"WSJ": Donald Trump w Warszawie "przedstawił się światu"

Prezydent USA Donald Trump w Warszawie zwrócił się do Zachodu, by bronił swoich wartości, takich jak wiara i wolność. Przemówienie zdefiniowało prezydenturę Trumpa i zawierało stanowcze stwierdzenia w sprawie polityki zagranicznej - pisze "Wall Street Journal".

Harris: Trump poruszył każdy temat, jaki jest istotny dla Polski

Myślę, że był to bardzo dobry dzień dla Polski, bardzo dobry dzień dla stosunków polsko-amerykańskich i ważny dzień dla NATO - powiedział David Harris. Dyrektor wykonawczy Komitetu Żydów Amerykańskich rozmawiał z Jackiem Stawiskim w kuluarach Global Forum 2017.

Dyrektor Atlantic Council: Trump mówił z pasją o polskiej historii

Jednym z najważniejszych punktów przemówienia prezydenta USA w Warszawie był moment, w którym powiedział, że Polska nie może być zakładnikiem żadnego kraju wywierającego nacisk w sektorze energetycznym - powiedział Fred Kempe. Dyrektor think tanku Atlantic Council rozmawiał w czwartek w kuluarach obrad Global Forum z Jackiem Stawiskim z TVN24 BiS.

Ian Brzezinski: wystąpienie w Warszawie ważnym krokiem w ewolucji polityki Trumpa

Słowa Donalda Trumpa, który w Warszawie zapewnił o funkcjonowaniu obrony zbiorowej NATO w myśli traktatu podpisanego przez USA i ich sojuszników oznacza, że wątpliwości tego dotyczące można odłożyć - powiedział w kuluarach brad Global Forum doradca w think-tanku Atlantic Council i przewodniczący think-tanku Brzezinski Group, Ian Brzezinski w rozmowie z TVN24 BiS.

Trump z Putinem po raz pierwszy uścisnęli sobie dłonie

Donald Trump i Władimir Putin w piątek po raz pierwszy spotkali się osobiście przy okazji szczytu państw G20 w Hamburgu. Jak podkreśla Agencja Reutera, ich spotkanie i uścisk ręki było jednym z najbardziej oczekiwanych momentów przy okazji szczytu ze względu na napięte relacje rosyjsko-amerykańskie.

Posłanka Pawłowicz zagrzewa tłum przed wystąpieniem Trumpa

"Platforma złodzieje" - między innymi takie okrzyki było słychać w czwartek z tłumu oczekującego na placu Krasińskich w Warszawie na przemówienie prezydenta USA Donalda Trumpa. Do skandowania żywiołowo zagrzewała posłanka PiS Krystyna Pawłowicz.

Podeszła do Melanii, ominęła Trumpa. Pożegnanie amerykańskiej pary prezydenckiej

Po przemówieniu Donalda Trumpa wygłoszonym w czwartek na placu Krasińskich w Warszawie Andrzej Duda oraz jego żona Agata oficjalnie pożegnali amerykańską parę prezydencką. Trump wyciągnął dłoń w kierunku Agaty Kornhauser-Dudy, ale prezydentowa najpierw zwróciła się do Melanii Trump. Nagranie zdobyło dużą popularność w zagranicznych i polskich mediach. Do komentarzy na ten temat odniósł się prezydent Andrzej Duda.