Trujący alkohol z Czech

19 września 2012

Czeska policja zabezpieczyła we wtorek w Zlinie na południowym wschodzie kraju 7,6 tys. butelek z rumem zawierającym alkohol metylowy. W następstwie afery ze skażonym alkoholem w minionych sześciu tygodniach zmarło 28 osób.

Czeski rząd postanowił w środę złagodzić całkowity zakaz sprzedaży wysokoprocentowych napojów wyskokowych, który obowiązuje w związku z przestępczym wprowadzeniem do obrotu alkoholu metylowego. Zniesiono prohibicję na alkohol wyprodukowany przed 2012 rokiem.

Lekarzom nie udało się uratować kobiety zatrutej alkoholem metylowym, która trafiła do szpitala w Tychach. Pacjentka zmarła we wtorek - podał śląski sanepid. W całym regionie w ostatnich dniach na skutek zatrucia metanolem zmarły już trzy osoby.

Rosja wprowadziła zakaz sprowadzania z Republiki Czeskiej wysokoprocentowego alkoholu w związku z licznymi przypadkami zatruć - poinformował szef rosyjskiej służby sanitarno-epidemiologicznej (Rospotriebnadzor) Giennadij Oniszczenko. Nie wykluczone, że podobny zakaz Rosjanie wprowadzą w stosunku do alkoholu z Polski i Słowacji.

Służby sanitarne przebadały do tej pory 110 z 453 próbek alkoholu pobranych do badań laboratoryjnych, w żadnej z nich nie wykryto metanolu - poinformował rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar. Polskie służby sanitarne sprawdziły ponad 38 tys. punktów, w których sprzedawano alkohol, ponad 156 tys. butelek alkoholu z Czech zostało zabezpieczonych.

Wystraszyliśmy nabywców i tych, którzy sprzedają alkohol metylowy na placach i targowiskach. Udało nam się zahamować ten proceder - oświadczył wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk. Informując jednocześnie, że zabezpieczono już 4 tys. butelek. Masowe kontrole mają związek ze śmiertelnymi zatruciami alkoholem metylowym w Polsce i Czechach.

194 butelki alkoholu, identyczne jak te, w których w Czechach sprzedawany był trujący alkohol metylowy, znaleźli funkcjonariusze Izby Celnej w Kielcach.