Szczyt G7 w Biarritz

26 sierpnia 2019

G-7 jednak nie w klubie golfowym Trumpa

Donald Trump poinformował na Twitterze, że pod wpływem krytyki ze strony "szalonych demokratów" rezygnuje z planu organizacji przyszłorocznego szczytu G-7 w swoim klubie golfowym w Miami na Florydzie. Prezydent Stanów Zjednoczonych zasugerował we wpisie nowe miejsce, jedną z rezydencji prezydentów Stanów Zjednoczonych.

Biały Dom wybrał miejsce szczytu G7. Klub golfowy Trumpa na Florydzie

Jeden z klubów golfowych Donalda Trumpa niedaleko Miami na Florydzie będzie gościł szczyt grupy G7 w roku 2020 - poinformował w czwartek Biały Dom. Jak dodał szef prezydenckiej administracji, trwają także dyskusje, czy na spotkaniu powinien pojawić się prezydent Rosji Władimir Putin.

"Powiedział tak? Trump tak powiedział?". Zamieszanie na konferencji Johnsona

Boris Johnson jest gotów podjąć decyzję o brexicie bez umowy nawet w ostatniej chwili, 31 października, a do tego momentu zapewnia o gotowości rozmów z Unią Europejską. Taka deklaracja premiera Wielkiej Brytanii padła w ostatnim dniu szczytu G7. Na konferencji prasowej kończącej spotkanie w Biarritz doszło do zamieszania, gdy jeden z reporterów powiedział Johnsonowi, że Donald Trump nie spodziewa się brexitu bez umowy.

Macron liczy na spotkanie Trumpa z Rowhanim

Francuski prezydent Emmanuel Macron ma nadzieję na to, że w najbliższych tygodniach dojdzie do spotkania przywódców Stanów Zjednoczonych i Iranu - Donalda Trumpa i Hassana Rowhaniego.

W niedzielę Biały Dom był "zaskoczony", w poniedziałek Trump "wiedział"

Chociaż agencja Reutera, powołując się na przedstawiciela Białego Domu, informowała w niedzielę, że wizyta szefa irańskiej dyplomacji podczas szczytu G7 była zaskoczeniem dla Amerykanów, w poniedziałek prezydent USA oznajmił, że nie była. Donald Trump powiedział też dziennikarzom, że nie zabiega o zmianę reżimu w Iranie.

"Płuca Ziemi są zagrożone, musimy znaleźć wspólne rozwiązania"

- Oczywiście, że to jest terytorium Brazylii, ale mamy tu do czynienia z lasami deszczowymi, które są ważne dla całego świata - mówiła w niedzielę Angela Merkel na marginesie spotkania grupy G7. Kanclerz Niemiec zaznaczyła - podobnie jak inni członkowie nieformalnej grupy największych gospodarek globu - że lasy Amazonii trzeba ratować. Zapowiedziano pomoc zarówno w tej sprawie jak i w likwidacji wyrządzonych przez ogień szkód.

Szef irańskiej dyplomacji na szczycie G7. Biały Dom "zaskoczony"

W niedzielę do Biarritz, gdzie obradują przywódcy państw G7, przybył minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif. Jak poinformował Reuters, powołując się na źródło w Palacu Elizejskim, szef irańskiej dyplomacji rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem Jean-Yvesem le Drianem. Wcześniej prezydent Francji Emmanuel Macron przekazał, że przywódcy grupy porozumieli się co do wspólnego działania i rozmów z Teheranu. Przyznał, że celem państw G7 jest powstrzymanie Iranu przed eskalowaniem konfliktu i rozpoczęcie nowych negocjacji z tym krajem.

Johnson ostrzega Tuska: zostanie "Mr No Deal"

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson po przylocie do francuskiego Biarritz na szczyt G7 ostrzegł szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, że będzie on znany jako Mister No Deal, jeśli nie zgodzi się na zmianę porozumienia o brexicie.

Tusk: na szczyt G7 lepiej zaprosić Ukrainę jako gościa niż Rosję

Dziś będę próbował przekonać moich rozmówców, że na następne spotkanie grupy G7 lepiej byłoby zaprosić Ukrainę, oczywiście jako gościa, niż Rosję - zapowiedział przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, który przybył w sobotę do Biarritz we Francji na spotkanie przywódców państw G7.

Rozpoczął się szczyt G7. "Wiele osiągniemy w ten weekend"

Wiele osiągniemy w ten weekend - oświadczył prezydent USA Donald Trump po przylocie do francuskiego Biarritz, gdzie po południu rozpoczął się szczyt G7. Dodał, że ma "wyjątkowe relacje" z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem. Przywódca Francji wyraził nadzieję na przekonanie liderów G7 do wycofania się z wojny handlowej, która destabilizuje światowy wzrost gospodarczy. Napięcia w handlu są złe dla wszystkich - przekonywał.