Rzeź wołyńska. 70. rocznica

6 czerwca 2013
70 lat po rzezi wołyńskiej
70 lat po rzezi wołyńskiej
tvn24
Ofiary napadu na pociąg pod Zatylem (ok. Lubyczy Królewskiej) dokonanego 16 czerwca 1944 r. przez UPA. (zb. KARTA)tvn24

W 2013 r. mija 70. rocznica masowych zbrodni popełnionych przez Ukraińską Powstańczą Armię na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

Dla polskich historyków zbrodnia wołyńska z lat 1943-45, która swoim zasięgiem objęła także tereny południowo-wschodnich województw II Rzeczpospolitej, była ludobójczą czystką etniczną, która pochłonęła ok. 100 tys. ofiar.

Szczególne nasilenie zbrodni nastąpiło w lipcu 1943 roku. Zamordowano wówczas ok. 10-11 tysięcy Polaków. 11 i 12 lipca UPA dokonała skoordynowanego ataku na Polaków w 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim.

Zniszczony pomnik w Hucie Pieniackiej. "Cele prowokatorów nie zostaną osiągnięte"

MSZ Ukrainy stanowczo potępia zniszczenie pomnika Polaków, którzy zginęli w Hucie Pieniackiej. - To niezwykły akt barbarzyństwa i wandalizmu - oświadczyła w piątkowym komentarzu dla polskich mediów rzeczniczka MSZ Ukrainy Mariana Beca. W czwartek ukraińska policja w obwodzie lwowskim poinformowała, że monument został zniszczony przez eksplozję materiału wybuchowego.

Kijów i Warszawa o akcie wandalizmu w Hucie Pieniackiej

Ukraińskie MSZ potępiło zniszczenie pomnika Polaków, którzy zostali zamordowani w 1944 roku w Hucie Pieniackiej (obecnie obwód lwowski na zachodzie Ukrainy). W związku z incydentem polskie MSZ zażądało natychmiastowego zbadania sprawy, ustalenia sprawców i ich ukarania.

"Pragmatyzm schodzi na dalszy plan". #PisząoPolsce i rzezi wołyńskiej

- II Wojna Światowa jeszcze nie skończyła się dla Polski i Ukrainy - pisze agencja Bloomberg w długim tekście na temat rzezi wołyńskiej. Amerykanie stwierdzają, że w sporze obu państw o przeszłość pragmatyzm i logika ustąpiły emocjom. Tym samym tematem zajął się europejski "Newsweek", który opisuje spór polsko-rosyjski na tle Wołynia.

SS Galicja w boju. Przypomnieli krwawą klęskę w starciu z Armią Czerwoną

- Chcemy uszanować pamięć Ukraińców i innych żołnierzy, którzy zginęli w "kotle" pod Brodami - tak o rekonstrukcji bitwy pod Brodami z 1944 r. mówi Lubomyr Horbacz z lwowskiego Towarzystwa Poszukiwań Ofiar Wojny "Pamięć". Podczas starcia Ukraińcy walczący po stronie hitlerowskich Niemiec zostali pokonani przez wojska radzieckie.

Zainscenizują rzeź wołyńską. "Najciężej będzie zgrać światło i dźwięk z grą aktorów"

Dzisiaj wieczorem w podkarpackim Radymnie odbędzie się inscenizacja rzezi wołyńskiej. Organizatorzy chcą pokazać życie codzienne ówczesnych mieszkańców Wołynia na chwilę przed wkroczeniem oddziałów UPA. Na Podkarpaciu stanęła prowizoryczna wioska, która w trakcie widowiska zostanie spalona. Inscenizacja pt. "Wołyń 1943" poróżniła organizatorów, niektórych mieszkańców i wielu historyków.

Europoseł PiS: pomnik ku czci UPA musi zniknąć

Europoseł PiS Tomasz Poręba zaapelował do władz samorządowych i Rady Ochrony Pamięci Walki Meczeństwa o usunięcie pomnika upamiętniającego Ukraińską Powstańczą Armię w Hruszowicach. "Działalność tej nacjonalistycznej formacji nie powinna być nigdzie w Polsce upamiętniana" - argumentuje eurodeputowany.

Jeden błąd "nie powinien eliminować ze służby"

- Ochrona powinna złapać za rękę, przede wszystkim zasłonić prezydenta - tak powinni według mjr Jacka Kowalika, byłego dowódcy grupy operacyjnej jednostki GROM, zareagować na incydent w Łucku funkcjonariusze BOR. Ocenił jednak: - Zbyt dużo kosztuje wyszkolenie tych ludzi, przygotowanie do działania, żeby taki incydent spowodował ich eliminację z dalszej pracy.