Rzeź wołyńska. 70. rocznica

6 czerwca 2013
70 lat po rzezi wołyńskiej
70 lat po rzezi wołyńskiej
tvn24
Ofiary napadu na pociąg pod Zatylem (ok. Lubyczy Królewskiej) dokonanego 16 czerwca 1944 r. przez UPA. (zb. KARTA)tvn24

W 2013 r. mija 70. rocznica masowych zbrodni popełnionych przez Ukraińską Powstańczą Armię na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

Dla polskich historyków zbrodnia wołyńska z lat 1943-45, która swoim zasięgiem objęła także tereny południowo-wschodnich województw II Rzeczpospolitej, była ludobójczą czystką etniczną, która pochłonęła ok. 100 tys. ofiar.

Szczególne nasilenie zbrodni nastąpiło w lipcu 1943 roku. Zamordowano wówczas ok. 10-11 tysięcy Polaków. 11 i 12 lipca UPA dokonała skoordynowanego ataku na Polaków w 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim.

Міфологія Волині. Звідки взялася проблема з ексгумацією останків жертв?

"Прорив" - так в один голос кажуть міністри закордонних справ Польщі та України Радослав Сікорський та Андрій Сибіга про оголошене 26 листопада порозуміння в справі ексгумації жертв Волинської різанини. - Я сприймаю слова політиків з надією, але лише тільки з надією, - каже tvn24.pl історик, професор Гжегож Мотика.

Mitologia Wołynia. Skąd bierze się problem z ekshumacjami szczątków ofiar?

"Przełom" - tak o ogłoszonym 26 listopada porozumieniu w sprawie ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej mówią zgodnie Radosław Sikorski i Andrij Sybiha, ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy. - Słowa polityków przyjmuję z nadzieją, ale tylko z nadzieją. Chciałbym wierzyć, że za tymi słowami pójdą czyny, ale dopóki tak się nie stanie, proszę mi pozwolić zachować zdrowy sceptycyzm - mówi tvn24.pl historyk prof. Grzegorz Motyka.

Zniszczony pomnik w Hucie Pieniackiej. "Cele prowokatorów nie zostaną osiągnięte"

MSZ Ukrainy stanowczo potępia zniszczenie pomnika Polaków, którzy zginęli w Hucie Pieniackiej. - To niezwykły akt barbarzyństwa i wandalizmu - oświadczyła w piątkowym komentarzu dla polskich mediów rzeczniczka MSZ Ukrainy Mariana Beca. W czwartek ukraińska policja w obwodzie lwowskim poinformowała, że monument został zniszczony przez eksplozję materiału wybuchowego.

Kijów i Warszawa o akcie wandalizmu w Hucie Pieniackiej

Ukraińskie MSZ potępiło zniszczenie pomnika Polaków, którzy zostali zamordowani w 1944 roku w Hucie Pieniackiej (obecnie obwód lwowski na zachodzie Ukrainy). W związku z incydentem polskie MSZ zażądało natychmiastowego zbadania sprawy, ustalenia sprawców i ich ukarania.

"Pragmatyzm schodzi na dalszy plan". #PisząoPolsce i rzezi wołyńskiej

- II Wojna Światowa jeszcze nie skończyła się dla Polski i Ukrainy - pisze agencja Bloomberg w długim tekście na temat rzezi wołyńskiej. Amerykanie stwierdzają, że w sporze obu państw o przeszłość pragmatyzm i logika ustąpiły emocjom. Tym samym tematem zajął się europejski "Newsweek", który opisuje spór polsko-rosyjski na tle Wołynia.

SS Galicja w boju. Przypomnieli krwawą klęskę w starciu z Armią Czerwoną

- Chcemy uszanować pamięć Ukraińców i innych żołnierzy, którzy zginęli w "kotle" pod Brodami - tak o rekonstrukcji bitwy pod Brodami z 1944 r. mówi Lubomyr Horbacz z lwowskiego Towarzystwa Poszukiwań Ofiar Wojny "Pamięć". Podczas starcia Ukraińcy walczący po stronie hitlerowskich Niemiec zostali pokonani przez wojska radzieckie.