Pucz wojskowy w Birmie

1 lutego 2021

Armia Mjanmy dokonała puczu i poinformowała o przejęciu władzy w kraju na rok. Aung San Suu Kyi, liderka rządzącej w Mjanmie Narodowej Ligi dla Demokracji (NLD), została aresztowana przez siły zbrojne. "Działania, które podejmuje armia, mają na celu przywrócenie w kraju dyktatury" - napisano w oświadczeniu opublikowanym na jej profilu w mediach społecznościowych. Jak podał rzecznik NLD, zatrzymani zostali także inni czołowi politycy tej partii. Na ulicach stolicy kraju, Naypyidaw, pojawiły się wojskowe patrole. Armia ogłosiła stan wyjątkowy.

Armia ogłosiła w poniedziałek stan wyjątkowy i przejęcie na okres roku władzy w Mjanmie, czyli dawnej Birmie. Wcześniej wojskowi zatrzymali laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla, liderkę rządzącej Narodowej Ligi dla Demokracji (NLD) Aung San Suu Kyi i innych czołowych polityków tej partii.

Krótko po godzinie 8 rano czasu lokalnego (godzina 2.30 w Polsce) kontrolowana przez armię telewizja Myawaddy przekazała, że przejęcie władzy przez wojsko odbyło się na podstawie artykułu 417 konstytucji. Artykuł ten umożliwia przekazanie władzy armii w razie zagrożenia suwerenności kraju i zagrożeniu "jedności narodowej" - relacjonował portal Frontier Myanmar.