Przewrót w Burkina Faso

1 listopada 2014

Uwolnieni zakładnicy wrócili do Francji. "Jasne przesłanie dla terrorystów"

W sobotę do Francji powróciło dwóch turystów z tego kraju oraz obywatel Korei Południowej, którzy zostali porwani w zeszłym tygodniu przez dżihadystów w Beninie. Operacja uwalniania czterech zakładników, wśród których znajdowała się także Amerykanka, miała miejsce w nocy z czwartku na piątek na terytorium sąsiedniej Burkiny Faso. W jej trakcie zginęło dwóch francuskich żołnierzy. W cieniu tych wydarzeń, w Paryżu rozgorzała dyskusja na temat skuteczności wieloletniej interwencji wojskowej Francji w Afryce Zachodniej.

Rośnie bilans ofiar zamachów w stolicy. Dowódców uratował przypadek

W atakach terrorystycznych na kwaterę główną burkińskiej armii oraz ambasadę Francji w Wagadugu, stolicy Burkina Faso, zginęło 8 wojskowych, a rannych zostało ponad 80 osób - podaje w sobotę agencja AFP, powołując się na służby bezpieczeństwa. Wcześniej informowano o 7 ofiarach śmiertelnych i 50 rannych. 12 rannych jest w stanie krytycznym. Zabito wszystkich 8 napastników.

14 cudzoziemców wśród ofiar zamachu w Burkina Faso

Co najmniej 14 cudzoziemców jest wśród 29 ofiar śmiertelnych piątkowego ataku dżihadystów w stolicy Burkina Faso, Wagadugu - poinformował w niedzielę szef MSW tego kraju Simon Compaore. Dodał, że siedem ciał nie zostało jeszcze zidentyfikowanych.

29 ofiar dżihadystów, w tym turyści. Poszukiwana jest też para lekarzy

29 osób, w większości cudzoziemców, zginęło w piątkowym ataku dżihadystów na hotel i kawiarnię w Wagadugu, stolicy afrykańskiego państwa Burkina Faso - podały w sobotę wieczorem władze tego kraju. Zginęło też czworo napastników. Nie ma informacji, jakoby wśród ofiar byli Polacy. Do ataku przyznała się Al-Kaida Islamskiego Maghrebu.