Protest "żółtych kamizelek"

3 grudnia 2018

"Macron, przyjdziemy po ciebie do twojego domu"

W sobotę na ulicach Paryża znów pojawiły się "żółte kamizelki" oraz przeciwnicy reformy emerytalnej. W antyrządowej manifestacji brało udział kilka tysięcy osób, 32 z nich zostały zatrzymane przez policję.

Dziewiętnasty dzień strajków. Protesty paraliżują dworce

Na dworcu Gare de Lyon w Paryżu doszło do starć między protestującymi i policją. Przedświąteczny poniedziałek jest już 19. dniem strajków przeciwko planowanej reformie systemu emerytalnego we Francji. Protesty sparaliżowały między innymi francuski transport publiczny.

Protestują, ale rząd nie odpuszcza. Premier chce przeprowadzić reformę "do końca"

"Jestem zdecydowany na przeprowadzenie tej reformy emerytalnej do końca" - oświadczył w niedzielnym wywiadzie dla "Le Journal du Dimanche" premier Francji Edouard Philippe. Zapewnił także, że nowy system, który wywołał strajki w całym kraju, ma być wprowadzany stopniowo, a pod uwagę będą brane obawy społeczne. "Jeżeli nie przeprowadzimy gruntownej, poważnej i postępowej reformy teraz, to ktoś inny zrobi to w przyszłości, ale naprawdę brutalnie" - ocenił.

Zdemolowane budynki w Paryżu

Trzy manifestacje, zdemolowane centrum handlowe i placówka banku. To dotychczasowy bilans zamieszek w Paryżu związanych z pierwszą rocznicą powstania ruchu "żółtych kamizelek". Aresztowanych zostało ponad 100 osób.

Ogień i gaz na ulicach Paryża. Pierwsza rocznica powstania ruchu "żółtych kamizelek"

Francuska policja użyła gazu łzawiącego przeciw demonstrantom protestującym na ulicach Paryża w pierwszą rocznicę powstania ruchu "żółtych kamizelek". Działacze "kamizelek", krytykujący politykę gospodarczą i społeczną rządu, już wcześniej zapowiadali manifestacje w całym kraju. W odpowiedzi na to służby zostały postawione w stan gotowości.

"Żółte kamizelki", protest emerytalny i klimatyczny. Pełne ręce roboty służb

Szesnaście tysięcy osób wzięło udział w sobotę w Paryżu w proteście klimatycznym, a sześć tysięcy w manifestacji przeciwko reformie emerytalnej - podały władze francuskiej stolicy. Natomiast według organizatorów marsz klimatyczny zgromadził 50 tysięcy osób. Doszło do incydentów ze służbami porządkowymi. W sobotę protestowały też "żółte kamizelki". To zgromadzenie było bardzo gwałtowne. Policja rozpędziła je, używając gazu łzawiącego.

Gaz na ulicach. Starcia z demonstrantami we Francji

Francuska policja użyła w Nantes gazu łzawiącego wobec protestujących z ruchu "żółtych kamizelek". Sprzeciwiają się oni polityce gospodarczej prezydenta Emmanuela Macrona. Wcześniej demonstranci rzucali w stronę funkcjonariuszy różnymi przedmiotami. Zatrzymano 21 osób.

"Żółtych kamizelek" coraz mniej. W 33. sobotę najniższa frekwencja

Niespełna sześć tysięcy osób protestowało we Francji w 33. sobotę z rzędu na wezwanie antyrządowego ruchu "żółtych kamizelek" - poinformowało francuskie MSW. To najgorszy frekwencyjny wynik ruchu od początku protestów w listopadzie 2018 roku - wskazały źródła rządowe.