Prezydent Duda z wizytą w USA

12 czerwca 2019
Twitter @realDonaldTrumpAndrzej Duda z pierwszą damą na lotnisku

12 czerwca prezydent Andrzej Duda spotkał się w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem. "To była przyjemność gościć moich przyjaciół z Polski" - napisał Trump na Twitterze po zakończeniu wizyty i określił nasz kraj jako "wzorowego sojusznika". Efektem pobytu polskiej pary prezydenckiej w Białym Domu nie była jednak tylko wymiana uprzejmości. Ogłoszono kilka kluczowych deklaracji.

Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda odwiedzili Biały Dom po raz drugi w ciągu 9 miesięcy. Wizyta pary prezydenckiej odbyła się w ciepłej atmosferze.

Po uroczystym powitaniu pary prezydenckie udały się na rozmowy do Gabinetu Owalnego, a następnie - pod przewodnictwem Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa - spotkały się delegacje obu krajów.

Prezydenci podpisali wspólną deklarację o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych USA na terytorium Polski. Następnie wraz z małżonkami oglądali przelot myśliwca wielozadaniowego F-35. Później Duda i Trump spotkali się z dziennikarzami na konferencji prasowej.

Przelot F-35 nad Białym Domemtvn24

Ostatnim punktem wizyty w Waszyngtonie było uroczyste przyjęcie wydane na cześć polskiej pary prezydenckiej przez Donalda i Melanię Trumpów.

Andrzej Duda wspomniał, że "za dwa dni (14.06- red.) Ameryka będzie świętować wielką rocznicę - dzień narodzin 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa". - Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin, panie prezydencie. Niech spełnią się pana wszystkie marzenia - zwrócił się prezydent do Trumpa po angielsku. Zgromadzeni goście odśpiewali "Sto lat".

Amerykański przywódca po spotkaniu napisał na Twitterze, że przyjemnością było gościć prezydenta Polski Andrzeja Dudę z małżonką oraz podziękował Polsce za "bycie wzorowym sojusznikiem". "Stosunki polsko-amerykańskie są na rekordowo wysokim poziomie" - oświadczył.

Jakie efekty przyniesie spotkanie?

Podczas spotkania par prezydenckich zapadły istotne decyzje, które będą kształtowały relacje polsko-amerykańskie na lata. Prezentujemy pięć najważniejszych faktów.

1. Więcej amerykańskich wojsk w Polsce

Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump podpisali w Białym Domu wspólną deklarację o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych USA na terytorium Polski. W ramach ustaleń ma między innymi wzrosnąć liczba stacjonujących w Polsce żołnierzy amerykańskich.

Deklaracja zakłada, że "Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją aktualną obecność wojskową w Polsce, wynoszącą około 4500 rotujących się członków personelu wojskowego".

Obecność ma wzrosnąć "w najbliższej przyszłości o około 1000 dodatkowych żołnierzy i będzie skoncentrowana na zapewnieniu w Polsce dodatkowych zdolności obrony i odstraszania".

PRZECZYTAJ CAŁĄ DEKLARACJĘ PO POLSKU >

PRZECZYTAJ DEKLARACJĘ W JĘZYKU ANGIELSKIM >

Najważniejsze punkty deklaracji:

A. Utworzenie Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego USA w Polsce.

B. Utworzenie i wspólne wykorzystywanie przez Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych i Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej Centrum Szkolenia Bojowego (CSB) w Drawsku Pomorskim oraz docelowo w kilku innych lokalizacjach w Polsce. Stany Zjednoczone zamierzają kontynuować wsparcie dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w utworzeniu CSB przez zapewnienie obecności amerykańskich doradców.

C. Utworzenie w Polsce eskadry bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 Sił Powietrznych USA, przeznaczonych do działań wywiadowczych, zwiadowczych i rozpoznawczych. Stany Zjednoczone zamierzają udostępniać Polsce, stosownie do okoliczności, informacje uzyskane w wyniku działań tej eskadry w celu wspierania naszych założeń obronnych.

D. Utworzenie bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej w celu wspierania przemieszczenia się wojsk dla odbycia ćwiczeń lub na wypadek kryzysu.

E. Utworzenie grupy wsparcia na teatrze w celu zabezpieczenia obecnych i przyszłych Sił Zbrojnych USA w Polsce.

F. Utworzenie w Polsce zdolności sił specjalnych USA w celu wsparcia operacji powietrznych, lądowych i morskich.

G. Utworzenie infrastruktury wspierającej obecność w Polsce pancernej brygadowej grupy bojowej, lotniczej brygady bojowej oraz batalionu wsparcia logistycznego.

Andrzej Duda i Donald Trump podpisali deklarację o współpracy obronnejtvn24

2. Wzmocnienie armii o 32 samoloty F-35

Po podpisaniu deklaracji o polsko-amerykańskiej współpracy obronnej prezydenci wraz z małżonkami oglądali przelot myśliwca wielozadaniowego F-35. Jak poinformował Donald Trump, Polska zadeklarowała gotowość zakupu 32 takich samolotów.

3. Gaz "na bardzo konkurencyjnych warunkach"

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem nie było związane wyłącznie z tematyką obronną. Poinformowano o podpisaniu aneksu do umowy na zakup amerykańskiego gazu.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo kupi w USA więcej skroplonego gazu ziemnego (LNG). Spółka zakontraktowała 1,5 miliona ton surowca rocznie więcej przez 20 lat od firmy Venture Global z planowanego terminala eksportowego Plaquemines LNG.

Prezes PGNiG Piotr Woźniak zwrócił uwagę, że dzięki dobrym relacjom polsko-amerykańskim "uzyskaliśmy możliwość pozyskania dostaw LNG w terminalu Plaquemines na bardzo konkurencyjnych warunkach".

4. Memorandum o współpracy w dziedzinie energii jądrowej

Przy okazji wizyty Andrzeja Dudy w USA sekretarz energii USA Rick Perry i pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski podpisali memorandum o współpracy w dziedzinie cywilnego wykorzystania energii jądrowej.

Jak poinformowała na Twitterze polska ambasada w Waszyngtonie, dokument dotyczący energetyki - (MoU - Memorandum of Understanding) to konkretny krok wprowadzający strategiczny dialog w tej dziedzinie między Polską a USA.

To ważny krok w kierunku włączenia elektrowni jądrowej do polskiego miksu energetycznego. Minister energii Krzysztof Tchórzewski w marcu 2018 roku wskazywał, że koszt budowy elektrowni jądrowej można szacować na 70-75 miliardów złotych. Oceniał wówczas, że Polska jest w stanie podołać tej inwestycji.

5. Zniesienie wiz "być może w ciągu 90 dni"

Podczas konferencji prasowej prezydent USA pogratulował Polsce postępu w sprawie kryteriów zniesienia wymogu wizowego. - Chcielibyśmy, aby Polska dołączyła do programu bezwizowego tak szybko, jak to możliwe i byłoby to bardzo istotne. Oba państwa rozumieją, że bezpieczeństwo międzynarodowe służy bezpieczeństwu krajowemu - oświadczył amerykański prezydent.

Dopytywany, kiedy Polska dołączy do programu bezwizowego, odparł, że "być może nastąpi to w ciągu najbliższych 90 dni".

Trump: chcielibyśmy, aby Polska dołączyła do programu bezwizowego tak szybko, jak to możliwetvn24

Źródło zdjęcia głównego: KPRP/Jakub Szymczuk

Reakcje państw sojuszniczych na podpisane w czerwcu w Waszyngtonie polsko-amerykańskie porozumienie są pozytywne - mówił dziennikarzom w Brukseli minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który na spotkaniu NATO poinformował o szczegółach umowy. - Obecność wojsk Stanów Zjednoczonych wzmacnia NATO - dodał.

"Lot F-16 był jednym z najbardziej emocjonujących przeżyć w moim życiu!" - napisała w środę na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Opublikowała film, przedstawiający przygotowania do lotu. - Trochę się denerwuję, ale to jeden z najlepszych samolotów na świecie i lecę z amerykańskim pilotem najwyższej klasy, więc czuję się świetnie - mówi ambasador w krótkim wideo.

Rozwój sztucznej inteligencji, a także plany Google dotyczące inwestycji w Polsce były tematami spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z kierownictwem Google'a i YouTube'a, które odbyło się w poniedziałek w siedzibie Google'a w Kalifornii. - Bardzo ciekawe rozmowy na temat przyszłości, na temat tego, czego możemy się spodziewać, jak wygląda rozwój sztucznej inteligencji - powiedział prezydent polskim dziennikarzom po spotkaniu.

Dziękuję za podtrzymywanie polskości i za wspaniałą postawę jako Polaków, którzy tu w Kalifornii dają świadectwo tego, skąd jesteśmy i jacy jesteśmy - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z Polonią w San Jose, w Stanach Zjednoczonych. Jak dodawał, w obecnych relacjach polsko-amerykańskich "słowa zamieniają się w czyny". Chwalił też współpracę z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

- To jest podstawowy fundament bezpieczeństwa nie tylko w Polsce, ale w tej części Europy - stwierdził w "Kawie na ławę" w TVN24 prezydencki minister Andrzej Dera, komentując ustalenia podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie. - Boimy się, czy polski budżet, ale i myślenie strategiczne o bezpieczeństwie, to wytrzyma - odniósł się do kosztów tych ustaleń Krzysztof Gawkowski z Wiosny.

Negocjujemy z dużym rozsądkiem, pamiętając cały czas o tym, żeby w jak największym stopniu zabezpieczyć i zrealizować interesy Polski i Polaków - oświadczył w sobotę w Reno prezydent Andrzej Duda, odpowiadając na krytykę, że koszty porozumień podpisanych podczas jego wizyty w USA są zbyt wysokie.

Technologie, które umożliwią dronom wykrywanie się nawzajem, komunikację i unikanie kolizji testują inżynierowie z USA przy udziale Polaków. Prezydent Andrzej Duda obejrzał manewry dronów w sobotę w Reno w stanie Nevada.

Potrzebujemy dywersyfikacji źródeł dostaw gazu; bezpieczeństwo energetyczne jest potrzebne nie tylko w Polsce, ale w całym obszarze pomiędzy Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym - mówił w piątek prezydent Andrzej Duda w gazoporcie Sabine Pass, należącym do firmy Cheniere.

Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczęli w czwartek dwudniową wizytę w Houston w Teksasie. Pierwszym punktem była wizyta prezydenta u burmistrza miasta Sylvestra Turnera. Później para prezydencka spotkała się z przedstawicielami teksańskiej Polonii. - Chciałem państwu podziękować za pamięć o ojczyźnie i za trwanie przy Polsce i przy polskości - zwrócił się do zgromadzonych Duda.

Podpisana w środę polsko-amerykańska deklaracja w sprawie obronności spotkała się z reakcją Moskwy. Kreml oświadczył w czwartek, że rosyjskie wojsko uważnie śledzi plany wzmocnienia obecności militarnej Stanów Zjednoczonych w Polsce. Z kolei rosyjscy parlamentarzyści ostrzegają, że w razie ewentualnego konfliktu Polska stałaby się "oczywistym celem uderzenia odwetowego".

To radykalnie podnosi poziom naszego bezpieczeństwa, więc oczywiście jest to wielki sukces - stwierdził Marcin Horała z PiS, komentując ustalenia ze środowego spotkania prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa dotyczące między innymi zwiększenia obecności wojskowej USA w Polsce. Jakub Stefaniak z PSL stwierdził, że "to jest kontynuacja działań, które rozpoczęły się dużo, dużo wcześniej, zanim PiS zaczął rządzić". Tomasz Siemoniak (PO) ocenił, że te ustalenia to "nie jest żaden przełom".

Postanowienia deklaracji mają nie tylko wspierać obronność Polski czy interesy USA, ale pomagać całemu Sojuszowi Północnoatlantyckiemu - podkreślił starszy analityk "Polityki Insight" Marek Świerczyński, odnosząc się do podpisanego w środę przez prezydentów Trumpa i Dudę dokumentu dotyczącego współpracy obronnej. - Wiąże nas to na całe dziesięciolecia - dodał.

Relacje polsko-amerykańskie nigdy nie były lepsze - mówił Donald Trump podczas uroczystego przyjęcia wydanego na cześć polskiej pary prezydenckiej. Przy okazji wystąpienia podziękował ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher.

To naturalne, że infrastrukturę na rzecz obronności w Polsce buduje Polska, ale wartość sprzętu wojskowego, który Amerykanie zainstalują u nas w kraju, znacznie przekracza koszty infrastruktury, która będzie przez nas zbudowana - zapewniał szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Generał Bogusław Pacek we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 wskazywał, że "prezydent Trump wielokrotnie podkreślał, że to Polska zapłaci, że to Polacy chcą zbudować, że to Polacy poniosą koszty".