Były macedoński premier Nikoła Gruewski użył samochodu węgierskiego korpusu dyplomatycznego, aby uciec do Czarnogóry - poinformowała albańska policja. Skazany na dwa lata więzienia były szef rządu w Macedonii poszukiwany jest przez policję.
Były premier Macedonii Nikoła Gruewski zadeklarował zamiar wystąpienia o azyl w węgierskim przedstawicielstwie poza Macedonią, a Budapeszt nie pomógł mu w opuszczeniu kraju - oznajmił szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyas.
Były premier Macedonii Nikoła Gruewski, poszukiwany w swoim kraju w celu odbycia kary więzienia, oznajmił, że jest na Węgrzech, gdzie stara się o azyl polityczny. Napisał o tym we wtorek na swoim profilu na Facebooku.
Lider największej partii Albańczyków w Macedonii Ali Ahmeti wyraził opinię, że kryzys polityczny w kraju może trwać lata i być wykorzystany przez polityków do wzniecenia konfliktu etnicznego.
Konserwatywna macedońska partia WMRO-DPMNE poinformowała, że nie zdołała osiągnąć porozumienia z ugrupowaniem mniejszości albańskiej w sprawie nowej koalicji rządzącej i wezwała do ponownych wyborów.
Rządząca od dekady Wewnętrzna Macedońska Organizacja Rewolucyjna - Demokratyczna Partia Macedońskiej Jedności Narodowej (VMRO - DPMNE) Nikoły Grujewskiego wygrała przedterminowe wybory parlamentarne, które odbyły się w niedzielę w Macedonii - podała w poniedziałkowy wieczór Państwowa Komisja Wyborcza.
Rządząca do tej pory Wewnętrzna Macedońska Organizacja Rewolucyjna - Demokratyczna Partia Macedońskiej Jedności Narodowej (WMRO - DPMNE) Nikoły Gruewskiego prowadzi w przedterminowych wyborach parlamentarnych, które odbyły się w niedzielę w Macedonii.
Sąd w Macedonii ujawnił oficjalnie w piątek listę dziesięciu pracowników wywiadu podejrzanych o prowadzenie w latach 2008-2015 nielegalnych podsłuchów 5,8 tys. numerów telefonicznych . Skandal podsłuchowy pogłębił narastający w kraju kryzys polityczny.
Zgodnie z oczekiwaniami po trwającej tydzień debacie parlament Macedonii odrzucił we wtorek wniosek o rozpoczęcie impeachmentu prezydenta Gjorge Iwanowa. Opozycji zabrakło głosów poparcia dla wszczęcia procedury w Trybunale Konstytucyjnym.
Prezydent Macedonii Gjorge Iwanow cofnął, pod presją Unii Europejskiej i USA, ułaskawienia ostatnich 34 polityków zamieszanych w aferę podsłuchową, która pogrążyła kraj w politycznym chaosie.
Pod międzynarodową presją parlament Macedonii zmienił jedną z ustaw, by umożliwić prezydentowi Gjorge Iwanowowi cofnięcie ułaskawień przyznanych przez niego samego. Objęły one ponad 50 polityków zamieszanych w aferę podsłuchową.
Parlament Macedonii podjął decyzję o odwołaniu rozpisanych na 5 czerwca przedterminowych wyborów parlamentarnych, gdy większość głównych partii politycznych zagroziła bojkotem w związku ze skandalem podsłuchowym. Nowej daty wyborów nie ustalono.
Fiaskiem zakończyły się wysiłki przedstawicieli Unii Europejskiej, którzy zaprosili do Wiednia na rozmowy w celu rozwiązania kryzysu politycznego w Macedonii wszystkie główne partie w tym kraju - podała Komisja Europejska. W rozmowach nie wzięła udziału główna partia opozycyjna.
Prezydent Macedonii Gjorge Iwanow oświadczył, że mimo trwających od kilku dni protestów oraz apeli z kraju i zagranicy nie zamierza cofnąć amnestii dla 56 polityków podejrzanych w związku ze skandalem podsłuchowym.
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wezwał władze Macedonii, by nie dopuściły do tego, żeby kryzys polityczny zagroził relacjom ich kraju z Unią Europejską i NATO.
Tysiące osób wzięły udział w środę w manifestacjach w Skopje, stolicy Macedonii, protestując przeciw wstrzymaniu postępowań karnych wobec polityków w związku ze skandalem podsłuchowym. Doszło do starć z policją, zatrzymano co najmniej 12 osób.
Siedziba prezydenta obrzucona jajami i tysiące ludzi protestujących tam i pod siedzibą partii rządzącej. Tak wyglądała noc z wtorku na środę w centrum Skopje. Macedończycy wyszli na ulice po tym, jak prezydent Gjorgje Ivanov zdecydował o natychmiastowym zamknięciu toczących się od ubiegłego roku śledztw korupcyjnych, w których podejrzanymi o nadużywanie władzy i fałszerstwa wyborcze są rządzący politycy.