Konferencja bliskowschodnia w Polsce

14 stycznia 2019
Czaputowicz: Iran nie był tematem obrad
Czaputowicz: Iran nie był tematem obrad
tvn24
tvn24Konferenecja bliskowschodnia. Uczestnicy w Warszawie

Przedstawiciele 62 krajów wzięli udział 13 i 14 lutego w organizowanej przez Polskę i USA konferencji poświęconej problematyce pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Zakończyła się ona ogłoszeniem deklaracji zapowiadającej stworzenie siedmiu grup roboczych mających w przyszłości pracować nad rozwiązywaniem problemów tego regionu świata.

W konferencji bliskowschodniej udział wzięli obok Polski i USA przedstawiciele wszystkich krajów Unii Europejskiej, a także duża delegacja państw Bliskiego Wschodu, m.in. Arabii Saudyjskiej, Izraela, Kataru, Jemenu, Jordanii, Kuwejtu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Nieobecna na spotkaniu w Warszawie była szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini, która w czwartek brała udział w naradzie ministrów obrony państw NATO.

Czaputowicz rozmawiał w Waszyngtonie o "procesie warszawskim"

To, co zaczęliśmy podczas konferencji w Warszawie, dotyczącej Bliskiego Wschodu, będziemy kontynuować ze Stanami Zjednoczonymi - poinformował szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz, który spotkał się w Waszyngtonie ze specjalnym wysłannikiem USA do spraw Iranu Brianem Hookiem.

"Inwestycja, która się już opłaciła". Czarnecki o konferencji w Warszawie

Konferencja bliskowschodnia "to była inwestycja", która "się już opłaciła" - ocenił w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki. Jak mówił, dowodem na to jest między innymi zorganizowane dzień po niej spotkanie ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i jego amerykańskiego odpowiednika. Zdaniem Czarneckiego "ta rozmowa zbliżyła nas" do zwiększenia obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce.

MSZ: Pompeo wyraził pełne zrozumienie dla stanowiska Polski

Sekretarz Stanu USA wyraził pełne zrozumienie dla negatywnego stanowiska Polski wobec nieprzyjaznych wypowiedzi strony izraelskiej - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jak podaje resort, w czwartek minister Jacek Czaputowicz odbył rozmowę telefoniczną z sekretarzem stanu Mikiem Pompeo.

Kukiz: Czaputowicz powinien oddać się do dyspozycji premiera

Jacek Czaputowicz powinien się oddać do dyspozycji premiera za organizację konferencji bliskowschodniej - mówił w "Kropce nad i" Paweł Kukiz. Lider Kukiz'15 ocenił, że bardziej "skandaliczną sytuację, jak ten szczyt, to trudno sobie wyobrazić".

Prezydent Iranu: napięcia z USA osiągnęły maksimum

Prezydent Iranu Hasan Rowhani powiedział w środę, że napięcia na linii Teheran-Waszyngton osiągnęły "maksimum" - przekazał irański nadawca państwowy IRIB. Rowhani dodał, że bliskowschodnia konferencja zorganizowana w ubiegłym tygodniu w Polsce "była porażką".

Ambasador reaguje na słowa izraelskiego ministra

"To całkowicie niedopuszczalne" - ocenił w nocy z niedzieli na poniedziałek ambasador RP w Tel Awiwie Marek Magierowski, odnosząc się do wypowiedzi pełniącego obowiązki izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israela Kaca. Szef izraelskiej dyplomacji powiedział między innymi, sięgając po cytat byłego premiera Izraela, że "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki".

Morawiecki zdradził, o czym rozmawiał z Pence'em

14 lutego w kancelarii premiera Mateusz Morawiecki spotkał się z wiceprezydentem USA Mike'iem Pence'em. W wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej szef rządu zdradził, jakie rozmowy toczyły się za zamkniętymi drzwiami.

"Sukces, jakim była konferencja, został przesłonięty przez nieakceptowalne wypowiedzi"

Wypowiedzi o współodpowiedzialności Polaków za Holokaust nie budują klimatu współpracy i przesłaniają sukces, jakim była konferencja bliskowschodnia w Warszawie – ocenił w piątek szef MON Mariusz Błaszczak, który przebywa obecnie na konferencji w Monachium. Polski minister spotkał się tam także z pełniącym obowiązki sekretarza obrony USA Patrickiem Shanahanem, z którym omówił m.in. kwestię zwiększenia liczby amerykańskich żołnierzy w Polsce.

"Daliśmy salę i catering. Robiliśmy dobrą minę do złej gry"

Zły pomysł, złe wykonanie. Polska, która zawsze potrafiła na Bliskim Wschodzie trzymać balans w trudnych problemach, teraz jest po konkretnej stronie - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej. Skomentował konferencję bliskowschodnią zorganizowaną przez Polskę i USA.

"Końcowe oświadczenie szczytu stało się bezużytecznym dokumentem"

Rzecznik irańskiego MSZ Bahram Kasemi odrzucił w piątek w komunikacie, opublikowanym na stronie internetowej resortu, zarzuty podniesione w oświadczeniu po warszawskiej konferencji na temat Bliskiego Wschodu, określając dokument jako "dowód na porażkę antyirańskiego szczytu".

Konkluzje konferencji "o wiele bardziej umiarkowane, niż wystąpienia amerykańskie"

Państwa Zatoki i Izrael wspólnie dyskutowały w Warszawie o strategii wobec Iranu, ale trudno sobie wyobrazić, by porozumiały się w takiej kwestii, jak konflikt izraelsko-palestyński - brzmi jeden z komentarzy we francuskiej prasie. Eksperci i dziennikarze z całego świata komentują zakończoną w czwartek konferencję bliskowschodnią.

Andrzej Duda i Mike Pence oddali hołd zgładzonym w Auschwitz

Prezydent RP Andrzej Duda oraz wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence złożyli w piątek wizytę na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Złożyli wieńce przed Ścianą Straceń na dziedzińcu Bloku 11. w byłym obozie Auschwitz I, oddając hołd wszystkim ofiarom.