Kavanaugh sędzią Sądu Najwyższego

25 września 2018

Senat USA zatwierdził Bretta Kavanaugh na sędziego Sądu Najwyższego

Po burzliwej debacie, mocno podzielony Senat USA zatwierdził w sobotę Bretta Kavanaugh na sędziego Sądu Najwyższego. Republikanie odrzucili oskarżenia o napaść na tle seksualnym wobec konserwatywnego kandydata. To wielkie zwycięstwo dla prezydenta Donalda Trumpa - ocenia Reuters.

Kavanaugh o krok od zatwierdzenia. Otrzymał kluczowe poparcie

Brett Kavanaugh, kandydat prezydenta Donalda Trumpa na sędziego Sądu Najwyższego, jest już blisko zatwierdzenia na to stanowisko. Do tej pory niezdecydowana senator Susan Collins z Partii Republikańskiej zapowiedziała, że poprze jego nominację. W piątek Senat zagłosował za zakończeniem debaty nad zatwierdzaniem kandydatury Kavanaugh. W sobotę zapadnie ostateczna decyzja.

"To przerażający czas dla młodych mężczyzn w Ameryce"

Prezydent Donald Trump powiedział we wtorek dziennikarzom, że dla młodych mężczyzn w USA nadeszły "trudne i przerażające czasy". Trump wyraził ten pogląd ponownie, udzielając poparcia swojemu kandydatowi do Sądu Najwyższego Brettowi Kavanaugh, którego kilka kobiet oskarżyło o molestowanie seksualne.

"Nie uciekaj wzrokiem, patrz na mnie". Trudne chwile senatora w windzie

Brett Kavanaugh otrzymał pozytywną rekomendację senackiej komisji sądownictwa na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego, jednak jego przeszłością zajmie się FBI. Kandydat musi poczekać tydzień, aż nad jego sprawą pochyli się Senat, bo sprawę oskarżeń o molestowanie mają najpierw wyjaśnić śledczy. Wniosek o takie rozwiązanie złożył republikański senator Jeff Flake (w komisji głosował "za"), który zapowiedział, że zagłosuje na Kavanaugha tylko wtedy, gdy przeprowadzone zostanie śledztwo. Według dziennikarzy wpływ miały na to trwające w Stanach Zjednoczonych demonstracje oraz konfrontacja samego senatora z protestującymi. - To, co robicie, to pozwalanie komuś, kto skrzywdził kobietę, by zasiadał w Sądzie Najwyższym. Nie uciekaj wzrokiem, patrz na mnie i powiedz mi, czy to, co mi się przydarzyło, nie ma znaczenia? - mówił do senatora jedna z protestujących.

Oskarżany o napastowanie seksualne sędzia z rekomendacją senackiej komisji

Komisja sprawiedliwości amerykańskiego Senatu zdecydowała się rekomendować kandydaturę Bretta Kavanaugh na sędziego Sądu Najwyższego. Głosowanie było wyrównane: za rekomendacją opowiedziało się 11 republikańskich senatorów, 10 demokratycznych było przeciw. Senat zgodził się na opóźnienie głosowania, by dać FBI czas na zbadanie zarzutów dotyczących kandydata.

Łzy, oskarżenia i dwie wersje wydarzeń. Emocjonalne przesłuchania w Senacie USA

W czwartek przed senacką komisją sądownictwa odbyły się przesłuchania kandydata do Sądu Najwyższego USA Bretta Kavanaugh i oskarżającej go o napaść seksualną 53-letniej Christine Blasey Ford. Oboje, jedno po drugim, złożyli bardzo emocjonalne i kategoryczne zeznania, powtarzając swoje wcześniejsze stanowiska. Głosowanie senatorów w sprawie nominacji kandydata spodziewane jest w piątek.

Trump o "sprawie Bretta Kavanaugh": mogę zmienić zdanie

Prezydent Stanów Zjednoczonych nie wyklucza, że może wycofać nominację Bretta Kavanaugh na sędziego Sądu Najwyższego USA. - Mogę zmienić zdanie w tej kwestii - oświadczył w środę Donald Trump na konferencji prasowej w Nowym Jorku.

Kulinarna gwiazda Ameryki: zostałam zgwałcona jako 16-latka i milczałam

Padma Lakshmi - amerykańska modelka, kulinarna gwiazda i osobowość telewizyjna - w artykule dla "New York Timesa" po raz pierwszy publicznie wyznała, że została zgwałcona w wieku 16 lat. Była żona Salmana Rushdiego w swoim tekście wzięła w obronę kobiety, które po latach otwarcie mówią o swoich oprawcach seksualnych.

Trump broni sędziego oskarżanego o molestowanie. "Niezwykła osoba"

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w poniedziałek, że nominowany przez niego do Sądu Najwyższego Brett Kavanaugh, "jest niezwykłą osobą", a on jest "całkowicie po jego stronie". Dzień wcześniej już druga kobieta oskarżyła kandydata o molestowanie seksualne.