Jak zostać dawcą szpiku?

9 czerwca 2008
Oddanie szpiku nic nie kosztuje i nic nie bolisxc.hu

Polską wstrząsnęła ostatnio śmierć wybitnej siatkarki, Agaty Mróz, która walczyła z białaczką. Mimo udanej operacji, sportsmenka zmarła na infekcję. Przeszczepiony szpik kostny nie zdążył zadziałać. Jednak rozpoczęta przez Agatę wielka kampania na rzecz oddawania szpiku trwa. Dołączając do banku dawców szpiku można bezinteresownie uratować komuś życie. A jak zostać dawcą?

Jak się okazuje, zostanie dawcą nie boli, nic nie kosztuje i nie jest szczególnie czasochłonne. Przede wszystkim potrzebne są dobre chęci i dobre zdrowie. Oddanie szpiku może dać szansę na odzyskanie zdrowia osobom chorym na białaczkę oraz inne choroby układu krwiotwórczego. Metoda ta polega na zniszczeniu produkującego nieprawidłowe komórki własnego szpiku pacjenta i zastąpieniu go szpikiem od dawcy.

Kto może być dawcą?

Olga jest ratowniczką, ale teraz nie może pomagać innym. Szukają dla niej "genetycznego bliźniaka"

Gdyby to ona miała dziś komuś uratować życie, nie wahałaby się ani chwili. Jako ratowniczka medyczna robiła to codziennie od prawie dziesięciu lat. Teraz nie może, bo walczy z ostrą białaczką. Nikt z bliskich nie może być dawcą szpiku dla Olgi. Nikt z zarejestrowanych potencjalnych dawców też nie pasuje do jej "genetycznej układanki". Potrzebny jest ktoś nowy. Ratownicy medyczni z różnych części Polski, proszą o pomoc dla koleżanki.

"10 minut, które może uratować czyjeś życie". Jak zostać dawcą szpiku?

Co 40 minut w Polsce ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, albo nowotwór krwi. Bardzo ważne jest, żeby w bazie dawców szpiku było jak najwięcej ludzi - mówiła w programie "Wstajesz i weekend" w TVN24 Iwona Tomanek, kierownik działu medycznego fundacji DKMS. Jak zostać dawcą? - To bardzo proste. To jest 10 minut, które może uratować czyjeś życie - stwierdziła Tomanek.