Iran zwalnia amerykańskich więźniów

18 stycznia 2016

W styczniu nieoznakowany samolot przywiózł z USA do Iranu 400 milionów dolarów w gotówce - podał w środę "Wall Street Journal". Republikanie, w tym Donald Trump, krytykują administrację prezydenta Baracka Obamy za rzekomy okup wypłacony Iranowi, który według nich miał być nagrodą za zwolnienie z więzień czterech Amerykanów aresztowanych pod nieprawdziwymi zarzutami, m.in. szpiegostwa.

Jason Rezaian siedzi przy stole. Trzyma za rękę żonę. Obok siedzi jego brat. Wszyscy się uśmiechają. Tak wygląda pierwsze nagranie uwolnionego po półtorarocznej odsiadce w irańskim więzieniu reportera dziennika "The Washington Post". Historia, która zakończyła się dla obojga szczęśliwie, wcale zakończyć się tak skończyć nie musiała. Negocjacje, których stawką był los Jasona i jego żony, trwały do ostatniej chwili.

Jest w dobrym nastroju i czuje się "lepiej niż 48 godzin temu". Uwolniony z irańskiego więzienia reporter "Washington Post" Jason Rezaian jest już w Niemczech, dokąd przybył po 545 dniach przymusowego pobytu w Teheranie.

Korespondent amerykańskiego dziennika "Washington Post" w Iranie Jason Rezaian, zatrzymany w 2014 roku za szpiegostwo, został skazany na więzienie - poinformował rzecznik wymiaru sprawiedliwości w Teheranie. Nie powiedział jaką dokładnie karę otrzymał Amerykanin.

Przed sądem w Teheranie rozpoczął się we wtorek proces korespondenta amerykańskiego dziennika "Washington Post" w Iranie, oskarżonego m.in. o napisanie listu do Baracka Obamy i "współpracę z wrogimi rządami". Od ubiegłego roku 39-letni Jason Rezaian przebywa w areszcie. Po dwóch godzinach proces odroczono.

Korespondent "Washington Post" Jason Rezaian, aresztowany w Iranie, został oskarżony m.in. o szpiegostwo i o współpracę z „wrogimi rządami” - poinformował jego prawnik. Dziennikarzowi postawiono łącznie cztery zarzuty.

Przedstawiciel wymiaru sprawiedliwości w Teheranie Golamhusajn Ismaili potwierdził, że w Iranie zatrzymano korespondenta amerykańskiego dziennika "Washington Post" i jego żonę, również dziennikarkę.