Chodorkowski wolny

21 grudnia 2013

Olga Litwinienko, córka rektora petersburskiej uczelni, który dwukrotnie był szefem sztabu wyborczego prezydenta Władimira Putina, spotkała się z Michaiłem Chodorkowskim i zapowiedziała przystąpienie do założonego przez niego opozycyjnego ruchu Otwarta Rosja.

Były szef koncernu Jukos Michaił Chodorkowski nie będzie ubiegał się o ponowny wybór na stanowisko przewodniczącego ruchu Otwarta Rosja, którego jest założycielem. Chodorkowski zapowiedział to przed wyborami do władz Otwartej Rosji, zaplanowanymi na kwiecień.

Sąd w Dublinie orzekł w środę, że nie widzi podstaw do utrzymania w mocy decyzji o zamrożeniu blisko 100 mln euro należących do byłego rosyjskiego oligarchy Michaiła Chodorkowskiego. Nakazał udostępnienie tych aktywów ich właścicielowi.

Były szef koncernu Jukos Michaił Chodorkowski powiedział w wywiadzie dla rosyjskiej "Niezawisimej Gaziety", że opowiada się za tym, by prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi zapewniono spokojne oddanie władz. Zdaniem Chodorkowskiego Putin chce rządzić do 2024 roku.

Rosyjskie służby przeprowadziły we wtorek rano rewizje u współpracowników organizacji Otwarta Rosja, założonej przez byłego prezesa koncernu naftowego Jukos Michaiła Chodorkowskiego. Rewizje przeprowadzono m.in. u rzeczniczki Chodorkowskiego, Kulle Pispanen.

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej oficjalnie postawił w piątek Michaiłowi Chodorkowskiemu, byłemu głównemu udziałowcowi koncernu Jukos i głośnemu krytykowi Kremla, zarzut zorganizowania zabójstwa w 1998 roku mera Nieftiejugańska Władimira Pietuchowa. - Michaił Borysowicz uważa te zarzuty za farsę - powiedziała rzeczniczka Chodorkowskiego.

Kreml zlecał nacjonalistom "usuwanie niewygodnych świadków" - zeznała w moskiewskim sądzie Jewgienija Chasis, członkini "Bojowej Organizacji Rosyjskich Nacjonalistów" (BORN). Została ona skazana na 18 lat za współudział w zabójstwie dziennikarki Anastasii Baburowej i adwokata Stanisława Markiełowa w styczniu 2009 roku. Zeznań Chasis nie potwierdzają inni członkowie organizacji.