Brytyjczycy wybrali brexit

24 czerwca 2016

Zakończona w czwartek pierwsza runda negocjacji między Unią Europejską a Wielką Brytanią pokazała "duże rozbieżności" co do kształtu przyszłych, pobrexitowych relacji - wynika z informacji przekazanych w Brukseli przez głównego unijnego negocjatora Michela Barniera.

Francuski prezydent Emmanuel Macron w sobotę podał w wątpliwość prawdopodobieństwo, że Unia Europejska i Wielka Brytania osiągną porozumienie handlowe po brexicie do końca roku. Dodał, że spodziewa się bardzo trudnych negocjacji dotyczących rybołówstwa. Jak pisze BBC, jest to obszar, który od zawsze wywoływał wiele emocji na linii Londyn-Bruksela.

Premier Boris Johnson oświadczył, że nie ma konieczności dostosowywania się przez Wielką Brytanię do unijnych regulacji, aby mogła ona zawrzeć umowę o wolnym handlu z Unią Europejską. Zapewnił zarazem, że jego kraj nie będzie obniżał unijnych standardów. Wcześniej szef brytyjskiej dyplomacji Dominic Raab przekonywał, że Wielka Brytania oczekuje, iż Unia Europejska wywiąże się z zobowiązań i zaoferuje Londynowi umowę o wolnym handlu w stylu kanadyjskim.

Wczorajszy dzień był smutny - tak w "Faktach po Faktach" Andrzej Olechowski komentował wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. - Przyszło mi do głowy jedno porównanie z Polską, bardzo przykre: że cała ta awantura i całe to nieszczęście, które nas spotkało, nastąpiło w wyniku kłamstwa - powiedział były szef MSZ i były minister finansów.

Były przewodniczący Rady Europejskiej, a obecnie przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk stwierdził w rozmowie z BBC, że rozmowom o ewentualnym dołączeniu Szkocji do Unii Europejskiej, którego część polityków w Edynburgu by sobie życzyła, w Brukseli z pewnością towarzyszyłby "entuzjazm". Zaznaczył jednak, że nie ma zamiaru wpływać na debatę w tej sprawie, która może mieć wkrótce miejsce na Wyspach.

Dzięki komu Polska wskoczyła w rytm rozwoju, który dotychczas był nieosiągalny? - pytał w "Kawie na ławę" Bartosz Arłukowicz z PO, mówiąc o Unii Europejskiej. Goście programu dyskutowali o tym, jakie miejsce we Wspólnocie ma Polska i czy byłoby prawdopodobne nasze wyjście z "27", tak jak stało się to w przypadku Wielkiej Brytanii. - Zjednoczona Prawica nie zrobi żadnej inicjatywy, która mogłaby wskazywać na to, że wyjdziemy z Unii Europejskiej - zapewnił Waldemar Buda z PiS.

W rokowaniach dotyczących przyszłych relacji interesy Unii Europejskiej i państw członkowskich będą na pierwszym miejscu - przypomniał w sobotę Michel Barnier, główny negocjator Wspólnoty odpowiedzialny za rozmowy z Wielką Brytanią dotyczące brexitu.

Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej, pozostały jednak wątpliwości i obawy o przyszłość: tak Londynu, jak i Brukseli. Brexit wciąż rodzi wiele pytań po obu stronach kanału La Manche. Jak wpłynie na gospodarkę? Co zmieni się dla obywateli? Czy Zjednoczone Królestwo będzie mogło kiedyś wrócić do UE?

Wielka Brytania za chwilę się przekona, że mimo iż jest silną gospodarką, to jednak bez Unii Europejskiej znaczy o wiele mniej - przekonywał we "Wstajesz i weekend" dr Bartłomiej E. Nowak z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

O północy z 31 stycznia na 1 lutego 2019 roku Zjednoczone Królestwo opuściło Unię Europejską. Po trzech i pół roku od referendalnego "nie" Brytyjczyków dla Wspólnoty, brexit stał się faktem. Teraz obydwie strony czeka 11-miesięczny okres przejściowy, w czasie, którego trwać będą negocjacje w sprawie przyszłych relacji Londynu z Brukselą.

Orędzie premiera Wielkiej Brytanii zostało wyemitowane na godzinę przed wyjściem jego kraju z Unii Europejskiej

Brytyjska flaga Union Jack została ściągnięta z masztu sprzed Parlamentu Europejskiego, a także wyniesiono ją z holu budynku Rady Europejskiej w Brukseli.