Boston: Wielka obława po zamachu

15 kwietnia 2013
Przełomowa noc
Przełomowa noc
tvn24
Dżohar Carnajew i jego brat Tamerlan. Mieli zaatakować 4 lipcatvn24

Stany Zjednoczone przez pięć dni żyły wydarzeniami w Bostonie. Najpierw był zamach na trasie maratonu, w wyniku którego zginęły trzy osoby, a 176 zostało rannych. Przez kolejne dni trwało poszukiwanie sprawców, które zakończyło się spektakularną obławą na braci Carnajew. Jeden z nich zginął w strzelaninie, drugi został ujęty niemal dobę później na przedmieściach Bostonu.

- Zamknęliśmy ważny rozdział tej tragedii - mówił po zakończeniu akcji prezydent Barack Obama, gratulując policji i FBI profesjonalizmu. - Wiele pytań wciąż wymaga odpowiedzi - dodał. - Trzeba wyjaśnić, jakie były motywacje braci podejrzanych o zamachy. Jak to możliwe, że dwóch młodych mężczyzn dorastało w USA, tu się uczyło, a dokonali tak strasznej zbrodni. Jak przeprowadzili te zamachy i czy ktoś im w tym pomógł - wyliczał prezydent. Na te pytania, dodał, musi odpowiedzieć dalsze śledztwo.

Koniec doby pełnej napięcia

Obława, w której kilka tysięcy policjantów przeszukiwało dom po domu, zakończyła się powodzeniem w piątek tuż przed godziną 21.00 czasu lokalnego. Amerykańska policja złapała 19-letniego Dżochara Carnajewa w Watertown, przedmieściu Bostonu. Ukrywał się na łódce stojącej w ogrodzie jednego z domów. Ślady jego obecności zauważył właściciel łodzi, który zaalarmował policję.

Nazwał terrorystów z Bostonu "krajanami". Powiązań brak

Omar Mateen, sprawca niedzielnej strzelaniny w Orlando, w której zginęło 49 osób, powołał się w rozmowie z numerem alarmowym 911 na zamach bombowy podczas Maratonu Bostońskiego w kwietniu 2013 r., a jego sprawców nazwał "krajanami" – podało w poniedziałek FBI.

Wspólnik Carnajewa skazany na 6 lat więzienia

Sąd w Bostonie skazał we wtorek 21-letniego Diasa Kadyrbajewa na 6 lat więzienia za utrudnianie śledztwa w sprawie dokonanego w 2013 roku zamachu bombowego na uczestników odbywającego się w tym mieście maratonu.

Kara śmierci dla Dżochara Carnajewa, zamachowca z Bostonu

Ława przysięgłych zdecydowała o skazaniu na karę śmierci Dżochara Carnajewa, współsprawcy zamachu bombowego na uczestników maratonu bostońskiego w 2013 roku. W kwietniu 21-latek został uznany winnym wszystkich 30 postawionych mu zarzutów.

"Zabójstwa były zamierzone, rozmyślne i okrutne". Pokazują Carnajewa ze środkowym palcem

W pierwszym dniu rozpoczętej we wtorek rozprawy, która ma zadecydować o wymiarze kary dla współsprawcy zamachu bombowego na uczestników maratonu bostońskiego 15 kwietnia 2013 roku Dżochara Carnajewa, prokuratura potwierdziła stawiane mu zarzuty. Prokuratura upubliczniła też zdjęcie Carnajewa pokazującego środkowy palec kamerze w celi sądowej. Zdaniem prokuratory ta zrobiona w lipcu fotografia ma świadczyć o tym, że mężczyzna nie zmienił się w więzieniu.

30 razy winny. Jest wyrok w sprawie zamachu w Bostonie

Ława przysięgłych uzgodniła werdykt w sprawie Dżochara Carnajewa, oskarżonego o współudział w przeprowadzeniu zamachu na trasie maratonu w Bostonie. Zamachowiec został uznany za winnego wszystkich 30 zarzucanych mu czynów. Za 17 z nich może otrzymać karę śmierci.

Carnajew "chciał obudzić mudżahedinów, świętych bojowników"

Federalny prokurator na procesie zamachowca z Bostonu Dżochara Carnajewa oświadczył w poniedziałek, że obrał on za cel niewinnych ludzi, ponieważ chciał sterroryzować USA w dniu, kiedy oczy świata zwrócone były na Boston i odbywający się w nim maraton.

Manifest Carnajewa. "Obiecano nam zwycięstwo i na pewno je osiągniemy"

Zazdroszczę mojemu bratu, że umarł i osiągnął raj - napisał zamachowiec z Bostonu Dżochar Carnajew na burcie łodzi, w której przez około dobę ukrywał się po zamachu. Prokuratura opublikowała zdjęcia z wnętrza łodzi z wyrytym tekstem. Tydzień temu ruszył proces Carnajewa, grozi mu kara śmierci.

Terrorysta z Bostonu przed sądem. Ruszył proces Carnajewa

W środę przed sądem federalnym ruszył proces Dżochara Carnajewa, oskarżonego o przeprowadzenie zamachu bombowego w czasie Maratonu Bostońskiego w 2013 roku. Dzień wcześniej wybrano członków ławy przysięgłych, którzy zadecydują o losie 21-latka. Grozi mu kara śmierci.

Proces Carnajewa ma ruszyć 4 marca

Proces Dżochara Carnajewa, Amerykanina czeczeńskiego pochodzenia, oskarżonego o to, że w kwietniu 2013 roku dokonał zamachu na maratonie w Bostonie, ma ruszyć w połowie przyszłego tygodnia - oświadczył w środę przedstawiciel sądu.