Bój o Moskwę

8 września 2013

Aleksiej Nawalny, jeden z najbardziej znanych rosyjskich opozycjonistów, został w środę zatrzymany. Jak informował, poszedł pobiegać i kupić żonie kwiaty na urodziny. Przed klatką schodową czekała na niego policja. Jak przekazała jego rzeczniczka Kira Jarmysz, w związku z zapowiadanym protestem w Moskwie został skazany na 30 dni aresztu, czyli maksymalną karę za "powtarzające się naruszanie zasad organizacji manifestacji".

Jeden z przywódców opozycji w Rosji Aleksiej Nawalny, zatrzymany w sobotę na demonstracji w Moskwie, został w nocy z soboty na niedzielę zwolniony z komisariatu. Będzie sądzony między innymi za niepodporządkowanie się poleceniom policji. Rozprawa odbędzie się 11 maja.

Rosyjski urząd Roskomnadzor poinformował w poniedziałek, że strona internetowa opozycjonisty Aleksieja Nawalnego nie znajduje się już na liście stron, do których dostęp jest zakazany. Wcześniej Nawalny usunął z niej materiał o miliarderze Olegu Deripasce.

Wezwanie do bojkotu przyszłorocznych wyborów prezydenckich w Rosji przez jednego z liderów rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego powinno zostać przeanalizowane pod względem zgodności z prawem - oświadczył we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Władze Rosji podjęły ostateczną decyzję, iż lider opozycji Aleksiej Nawalny nie zostanie dopuszczony do wyborów prezydenckich w marcu przyszłego roku - podała rosyjska redakcja BBC, powołując się na źródło w administracji prezydenta Władimira Putina.

Szef sztabu rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, Leonid Wołkow, ogłosił głodówkę po skazaniu go przez sąd na karę aresztu administracyjnego za wzywanie na wiece odbywające się bez zezwolenia. Współpracownik Nawalnego otrzymał karę 20 dni aresztu.

Sąd w Moskwie skazał w poniedziałek opozycjonistę Aleksieja Nawalnego na 20 dni aresztu za wzywanie na wiece odbywające się bez zezwolenia. Sąd uznał, że Nawalny dopuścił się powtórnego naruszenia przepisów o trybie organizacji zgromadzeń publicznych.

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny został zatrzymany w piątek w Moskwie, gdy udawał się na wiec zaplanowany w Niżnym Nowogrodzie. Policja oświadczyła, że zatrzymano go, bo wzywał do udziału w zgromadzeniach publicznych odbywających się bez zgody władz.

Jeden z najbogatszych Rosjan Aliszer Usmanow, złożył pozew sądowy przeciw opozycjoniście Aleksiejowi Nawalnemu. Dotyczy on ochrony dóbr osobistych. Zdaniem biznesmena - powiązanego z Kremlem - fundacja związana z Nawalnym dopuściła się zniesławieniem.

Sąd Rejonowy w Moskwie oddalił w środę wniosek Federalnej Służby Więziennej Rosji (FSIN) o odwieszenie jednemu z liderów opozycji Aleksiejowi Nawalnemu kary pięciu lat łagru, którą w lipcu 2013 roku wymierzył mu sąd w Kirowie. - Reżim uznał uwięzienie mnie za zbyt ryzykowne - uznał podsądny.