Bój o Moskwę

8 września 2013

Nawalny skazany. "Oto, co mam do powiedzenia: wyjdźcie na ulice”

Aleksiej Nawalny, jeden z najbardziej znanych rosyjskich opozycjonistów, został w środę zatrzymany. Jak informował, poszedł pobiegać i kupić żonie kwiaty na urodziny. Przed klatką schodową czekała na niego policja. Jak przekazała jego rzeczniczka Kira Jarmysz, w związku z zapowiadanym protestem w Moskwie został skazany na 30 dni aresztu, czyli maksymalną karę za "powtarzające się naruszanie zasad organizacji manifestacji".

Nawalny zwolniony z aresztu. Tuż przed zaprzysiężeniem Putina

Jeden z przywódców opozycji w Rosji Aleksiej Nawalny, zatrzymany w sobotę na demonstracji w Moskwie, został w nocy z soboty na niedzielę zwolniony z komisariatu. Będzie sądzony między innymi za niepodporządkowanie się poleceniom policji. Rozprawa odbędzie się 11 maja.

Strona Nawalnego usunięta z listy zakazanych portali

Rosyjski urząd Roskomnadzor poinformował w poniedziałek, że strona internetowa opozycjonisty Aleksieja Nawalnego nie znajduje się już na liście stron, do których dostęp jest zakazany. Wcześniej Nawalny usunął z niej materiał o miliarderze Olegu Deripasce.

Kremlowi nie spodobał się apel Nawalnego o bojkot wyborów

Wezwanie do bojkotu przyszłorocznych wyborów prezydenckich w Rosji przez jednego z liderów rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego powinno zostać przeanalizowane pod względem zgodności z prawem - oświadczył we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

W sprawie Nawalnego "nie ma o czym dyskutować"

Władze Rosji podjęły ostateczną decyzję, iż lider opozycji Aleksiej Nawalny nie zostanie dopuszczony do wyborów prezydenckich w marcu przyszłego roku - podała rosyjska redakcja BBC, powołując się na źródło w administracji prezydenta Władimira Putina.

Współpracownik Nawalnego ogłosił strajk głodowy

Szef sztabu rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, Leonid Wołkow, ogłosił głodówkę po skazaniu go przez sąd na karę aresztu administracyjnego za wzywanie na wiece odbywające się bez zezwolenia. Współpracownik Nawalnego otrzymał karę 20 dni aresztu.

20 dni aresztu dla Nawalnego

Sąd w Moskwie skazał w poniedziałek opozycjonistę Aleksieja Nawalnego na 20 dni aresztu za wzywanie na wiece odbywające się bez zezwolenia. Sąd uznał, że Nawalny dopuścił się powtórnego naruszenia przepisów o trybie organizacji zgromadzeń publicznych.