Benedykt XVI zakończył pontyfikat

28 lutego 2013
Archiwum Faktów TVNWybór Benedykta XVI

Drzwi papieskiego apartamentu zapieczętowane, Pierścień Rybaka, który papież odciskał na pieczęciach, symbolicznie zniszczony - o godz. 20 pontyfikat papieża Benedykta XVI, po siedmiu latach i 10 miesiącach, dobiegł końca. - Dziękuję i dobranoc - powiedział w ostatnich słowach do wiernych. Chwilę wcześniej oznajmił, że "rozpoczyna ostatni etap swojego ziemskiego pielgrzymowania". Zachowa imię "Benedykt XVI", zmienią się jego obowiązki, miejsce zamieszkania i strój.

BENEDYKT XVI ABDYKUJE "Z PEŁNĄ WOLNOŚCIĄ"

Ostatni dzień swojego pontyfikatu Benedykt XVI rozpoczął od pożegnania ze 144 kardynałami. Po spotkaniu metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz powiedział, że papież "był głęboko zamyślony i cieszył się z wczorajszego i dzisiejszego pożegnania". - Ale na jego twarzy widać, że jest człowiekiem zmęczonym - dodał.

- Pożegnanie było wzruszające, z obu stron. Z każdym z kardynałów wymienił parę słów, podziękował im za przyjaźń - relacjonował z kolei kard. Stanisław Dziwisz.

TAK WYGLĄDAŁO PRZEDPOŁUDNIE OSTATNIEGO DNIA PONTYFIKATU BENEDYKTA XVI

Dziwisz: Jutro wszystko będzie powiedziane
Dziwisz: Jutro wszystko będzie powiedzianetvn24

Benedykt XVI w drodze na emeryturę

Po godzinie 16 helikopter, którym Benedykt XVI miał dotrzeć do letniej rezydencji w Castel Gandolfo, wylądował na wewnętrznym dziedzińcu Pałacu Apostolskiego. O godz. 17 papież siedział już w maszynie. Chwilę wcześniej, trzymając obie ręce w górze, pożegnał się z wiernymi po raz pierwszy tego dnia.

Na twitterowym koncie papieża zawisł ostatni wpis:"Dziękuję za waszą miłość i wasze wsparcie. Obyście, stawiając Chrystusa w centrum waszego życia, mogli zawsze doświadczać radości!". Kilkadziesiąt minut później wszystkie wcześniejsze wpisy papieskie zostały usunięte. Zmieniono też nazwę konta na "Sede Vacante".

Lot Benedykta XVI do Castel Gandolfo trwał około 20 minut. Helikopter, który na co dzień pozostaje do dyspozycji prezydenta Włoch Giorgio Napolitano, zakreślił koło nad Rzymem. Pod oknami letniej rezydencji, na ostatnie papieskie pozdrowienie, czekały już wtedy setki wiernych. Po wyjściu z helikoptera, Benedykt XVI z uśmiechem na ustach przyjmował ciepłe słowa od witających go osób.

"Dziękuję i dobranoc"

Cieszyli się też mieszkańcy Castel Gandolfo. Jeden z nich, Mauro Giovannucci, który jest właścicielem sklepu mięsnego na głównym placu miasta, powiedział dziennikarzom, że "kiedy papież jest tutaj, nawet powietrze staje się bardziej przyjemne". Donośne "Vivat Papa!" rozległo się chwilę po godzinie 17:30, kiedy Benedykt XVI pojawił się na balkonie rezydencji.

- Drodzy przyjaciele. Jestem szczęśliwy, że mogę być z wami. Bardzo wam dziękuję za serdeczność, sympatię i przyjaźń. Wiecie, że ten mój dzień różni się od poprzednich. Przestaję być papieżem, po godz. 20 będę już tylko pielgrzymem, który rozpocznie ostatni etap swojego ziemskiego pielgrzymowania - zwrócił się do wiernych. Podkreślił, że "chce nadal całymi siłami pracować dla dobra kościoła i dla dobra ludzkości". - Podążajmy dalej razem - zachęcił. Swoje ostatnie pożegnanie z wiernymi zakończył słowami: "Dziękuję i dobranoc".

Symboliczne zamknięcie

Punktualnie o godz. 20 pontyfikat Benedykta XVI dobiegł końca. Watykan został bez papieża. Rzymianom oznajmiły to uderzenia trzech potężnych dzwonów wieży św. Katarzyny w Pałacu Senatorskim. W Krakowie, na polecenie kard. Stanisława Dziwisza, bił Dzwon Zygmunta, którego dźwięk rozlegał się między innymi w chwili śmierci Jana Pawła II.

W kościele katolickim rozpoczął się okres sede vacante, a więc czas "przy nieobsadzonej stolicy", który potrwa do wyboru nowego biskupa Rzymu. Zapieczętowane zostały drzwi oraz winda prowadzące do papieskiego apartamentu w Pałacu Apostolskim. Na Pierścieniu Rybaka, który Benedykt XVI odciskał na pieczęciach umieszczanych na dokumentach Stolicy Apostolskiej, dokonano nacięć. Symbolicznym aktem inauguracji sede vacante było też zamknięcie bramy w Castel Gandolfo. Halabardziści Gwardii Szwajcarskiej zakończyli wartę.

W poniedziałek 4 marca kardynałowie zbiorą się by ustalić datę konklawe. Według nieoficjalnych informacji może rozpocząć się ono już 11 marca.

Do głosowania na konklawe uprawnionych będzie 117 kardynałów, w tym czterech z Polski: kard. Stanisław Dziwisz, kard. Zenon Grocholewski, kard. Kazimierz Nycz i kard. Stanisław Ryłko. Benedykt XVI nie weźmie udziału. Spodziewanych podczas konklawe jest jednak 115 purpuratów, bo oskarżony o "niestosowne zachowanie" kardynał Keith O'Brien z Edynburga zrezygnował z udziału, a Julius Darmaatmadja z Indonezji wytłumaczył się zbyt słabym wzrokiem na wyjazd do Rzymu.

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum Faktów TVN

Tuż przed piątą rocznicą historycznej dymisji papieża, "Corriere della Sera" publikuje list emerytowanego 90-letniego papieża Benedykta XVI.

Emerytowany papież Benedykt XVI w wywiadzie rzece odrzucił jako nieprawdziwe wszelkie hipotezy o tym, jakoby jego rezygnacja z urzędu była "ucieczką" czy też wynikiem spisku i intryg w Kościele. Zapewnił, że nie żałuje swego kroku. Na emeryturę chciał odejść, jeszcze zanim został papieżem, ale św. Jan Paweł II przekonał go, że "trzeba dalej pracować".

Podczas wtorkowej ceremonii w Watykanie z okazji 65. rocznicy święceń kapłańskich Benedykta XVI papież Franciszek wyraził wdzięczność swemu emerytowanemu poprzednikowi za wierność i dalszą służbę Kościołowi. Benedykt dziękował zaś Franciszkowi za jego dobroć.

Było piwo w wielkich kuflach i bawarskie przyjęcie - tak emerytowany papież Benedykt XVI świętował w czwartek 88. urodziny. W Watykanie odwiedziła go delegacja z jego rodzinnego kraju. Był także jego brat, 91-letni ksiądz Georg Ratzinger.

Ani papież Franciszek, ani jego emerytowany poprzednik Benedykt XVI nie planują żadnych wakacji - ujawnił w niedzielę dziennik "Corriere della Sera". Według gazety to będzie pracowite lato w Watykanie, także dla wielu dostojników i świeckich.

Benedykt XVI zamierza spędzić resztę swych dni w Watykanie i nie odwiedzi już rodzinnej Bawarii - poinformował w poniedziałek po prywatnym spotkaniu z emerytowanym papieżem bawarski premier krajowy Horst Seehofer.

Papież Franciszek i Benedykt XVI są w częstym kontakcie i łączą ich bliskie więzy - podała agencja ANSA, powołując się na źródła watykańskie. Według nich obecny papież regularnie dzwoni do swego poprzednika i czasem go odwiedza w watykańskiej rezydencji.

Emerytowany papież Benedykt XVI powrócił w czwartek po południu śmigłowcem do Watykanu z podrzymskiej rezydencji Castel Gandolfo. Powitał go papież Franciszek - poinformował Watykan. Benedykt XVI przebywał w Castel Gandolfo od abdykacji 28 lutego.

Papież-emeryt wraca do Watykanu. Jak oficjalnie już ogłosiła Stolica Apostolska, od czwartku Benedykt XVI będzie mieszkał w wyremontowanym budynku klasztornym Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich.

W najbliższych dniach, być może w czwartek, Benedykt XVI powróci do Watykanu - podały źródła watykańskie. Po abdykacji 28 lutego papież-emeryt przez dwa miesiące mieszkał w Castel Gandolfo. Nie wiadomo, czy powrót za Spiżową Bramę odbędzie się w pełnej dyskrecji.

73 proc. Polaków ocenia, że Benedykt XVI, ustępując z urzędu, podjął właściwą decyzję. Blisko dwie trzecie (64 proc.) badanych przyznaje, że Benedykt XVI w czasie swojego pontyfikatu był dla nich ważnym autorytetem moralnym - wynika z najnowszego sondażu CBOS.