ANO wygrywa w Czechach

24 października 2017
EPA/MARTIN DIVISEK/PAPSobotka podał się do dymisji, pora na Babisza

Centroprawicowy ruch ANO wygrał wybory do czeskiej Izby Poselskiej przeprowadzone 20 i 21 października 2017 roku. Partia Andreja Babisza wygrała z rezultatem 29,6 proc. Do niższej izby czeskiego parlamentu dostanie się dziewięć partii.

Drugie miejsce w wyborach, w których głosowanie odbywało się w piątek i sobotę, zajmuje Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) z poparciem 11,3 proc., a trzeci są Piraci (10,7 proc). Ugrupowanie Wolność i Demokracja Bezpośrednia (SPD), obiecujące referendum w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej, wybrało 10,6 proc. głosujących. Próg wyborczy 5 proc. głosów przekroczyli jeszcze: Komunistyczna Partia Czech i Moraw (KSCM; 7,7 proc.), Czeska Partia Socjaldemokratyczna (CSSD) obecnego premiera Bohuslava Sobotki (7,2 proc.), Unia Chrześcijańska i Demokratyczna - Czechosłowacka Partia Ludowa (KDU-CSL; 5,8 proc.), liberalno-konserwatywny ruch TOP 09 (5,2 proc.) oraz Burmistrzowie i Niezależni (STAN; 5,1 proc.).

W Izbie Poselskiej znajdzie się łącznie aż dziewięć partii, co jest wydarzeniem bez precedensu w dotychczasowej historii samodzielnej Republiki Czeskiej - tak jak było nim zdobycie w 2013 roku mandatów poselskich przez siedem ugrupowań. Ewentualna koalicja ANO z SPD może liczyć na 100 mandatów w 200-osobowej Izbie Poselskiej. ANO kierowane przez biznesmena Babisza, zwanego "czeskim Trumpem", było faworytem wyborów. Założone w 2011 roku jako Akcja Niezadowolonych Obywateli ugrupowanie utrzymuje charakter antyestablishmentowego ruchu protestu. Babisz, multimiliarder oraz były minister finansów i wicepremier głosi, że "państwo powinno być zarządzane tak jak firma". W wyborach startowało 7,5 tys. kandydatów reprezentujących 31 partii. Uprawnionych do głosowania było ponad 8 mln Czechów.

Źródło zdjęcia głównego: EPA/MARTIN DIVISEK/PAP

Po wielogodzinnej debacie większość Izby Poselskiej czeskiego parlamentu udzieliła wotum zaufania rządowi Andreja Babisza. Miał poparcie tworzących gabinet ugrupowań – ruchu Ano, partii socjaldemokratycznej (CzSSD) oraz tolerującej gabinet, partii komunistycznej Czech i Moraw (KSCzM).

Raport czeskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych stwierdza, że niektóre media są pod wpływem lewicowych i prawicowych ekstremistów. Dokument, do którego dotarł czeski portal Aktualne wymienia wśród ugrupowań ekstremistycznych między innymi Wolność i Bezpośrednią Demokrację (SPD), która jest trzecią siłą w parlamencie.

Czeska Izba Poselska wypowiedziała się we wtorek przeciwko udzieleniu wotum zaufania mniejszościowemu rządowi premiera Andreja Babisza. Rząd musi podać się do dymisji, ale będzie funkcjonował do czasu mianowania nowego gabinetu.

Czeski premier Andrej Babisz zadeklarował w środę przy obejmowaniu urzędu przez nową minister obrony Karlę Szlechtovą, że chce, by w przyszłości Republika Czeska wysłała żołnierzy do Libii. Czesi mieliby pomóc w ochronie granic, by przeciwdziałać migracji.

Czeski prezydent Milosz Zeman mianował lidera centroprawicowego ruchu ANO Andreja Babisza nowym premierem. Członków jego mniejszościowego rządu szef państwa mianuje za tydzień.

Dotychczasowy czeski rząd socjaldemokratycznego premiera Bohuslava Sobotki podał się w środę do dymisji, co otwiera drogę do utworzenia nowego rządu po październikowych wyborach do Izby Poselskiej.

Czeska policja złożyła w parlamencie wniosek o uchylenie immunitetu liderowi partii ANO i byłemu wicepremierowi Andrejowi Babiszowi, któremu chce postawić zarzut zdefraudowania unijnych dopłat - donosi czeska agencja prasowa CTK. Partia Babisza wygrała wybory, a on sam typowany jest na przyszłego premiera.

Andrej Babisz zostanie nowym premierem Czech. Polityk jest przedsiębiorcą i multimiliarderem. Jego majątek szacowany jest na 88 miliardów koron czeskich, czyli 14 miliardów złotych, co daje mu drugą lokatę w zestawieniu najbogatszych Czechów. Oznacza to, że jest bogatszy od prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.

Negocjacje koalicyjne prawdopodobnie będą trwać wiele tygodni, ale "niezależnie od ich wyniku najbardziej wpływową osobą w państwie będzie Andrej Babisz" - pisze Jakub Groszkowski, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia komentujący wyniki wyborów parlamentarnych w Czechach.

ANO to partia proeuropejska, która chce odgrywać aktywną rolę w kształtowaniu polityki Unii Europejskiej - zapewnił w sobotę jej lider Andrej Babisz. Polityk stwierdził również, że jego partia, która zwyciężyła w wyborach parlamentarnych, nie jest zagrożeniem dla demokracji.

Obecne wybory do Izby Poselskiej nie są zasadnicze ani przełomowe, to tylko kampania reklamowa - oświadczył w piątek czeski prezydent Milosz Zeman po oddaniu głosu w lokalu wyborczym w szkole podstawowej w dzielnicy Stodulky w Pradze.

W Czechach rozpoczęły się w piątek po południu wybory do Izby Poselskiej. Sondaże wskazują, że do niższej izby czeskiego parlamentu może dostać się nawet osiem partii, a faworytem jest centroprawicowy ruch ANO byłego ministra finansów i miliardera Andreja Babisza.