Niewidomy sportowiec na zimowych igrzyskach w Vancouver? Czemu nie! Niepełnosprawny sportowiec - Kanadyjczyk Brian McKeever - po raz pierwszy w historii sportu weźmie udział i w Paraolimpiadzie, i w zimowych IO. Do tej pory niepełnosprawni sportowcy brali udział "tylko" w igrzyskach letnich, a najlepszym tego przykładem jest tenisistka stołowa Natalia Partyka. Determinacja kanadyjskiego biegacza narciarskiego imponuje tym bardziej, że McKeever jest niewidomy.
Niewidomy od czasów młodości kanadyjczyk Brian McKeever będzie mógł zrealizować swoje wieloletnie marzenie - będzie reprezentował swój kraj. Biegacz narciarski i biathlonista swoim występem ma zamiar zainspirować wiele osób sprawnych i niepełnosprawnych. McKeever już wcześniej natchnął swoich kolegów z reprezentacji, którzy postrzegają go jako pełnosprawnego narciarza z wielkim talentem.
Brian jest nieprzeciętnym sportowcem i człowiekiem. Ponadto bardzo ciężko pracuję i nigdy nie rozmawia na temat swojego kalectwa. Jako koleżanka z zespołu, nigdy tego nie zauważyłam. Nic nie jest w stanie go zatrzymać. Będzie wielką inspiracją dla nas w najbliższym czasie, kiedy wszyscy będziemy walczyć z własnymi słabościami. Pomaga nam swoim optymizmem i pozytywnym nastawieniem Sara Renner
Nieprzeciętny człowiek, nieprzeciętny sportowiec
- Brian jest nieprzeciętnym sportowcem i człowiekiem. Ponadto bardzo ciężko pracuję i nigdy nie rozmawia na temat swojego kalectwa - powiedziała agencji Reuters srebrna medalista olimpijska z 2006 roku Sara Renner. - Jako koleżanka z zespołu, nigdy tego nie zauważyłam. Nic nie jest w stanie go zatrzymać. Będzie wielką inspiracją dla nas w najbliższym czasie, kiedy wszyscy będziemy walczyć z własnymi słabościami. Pomaga nam swoim optymizmem i pozytywnym nastawieniem - pochwaliła kolegę z kadry.
Podobnego zdania jest inny kolega z kadry. - Czasami zapominasz, że on widzi zaledwie 10 procent tego co ty. Wiesz jaki wysiłek musiał włożyć, żeby dojść do miejsca, w którym obecnie się znalazł. Jest bardzo ważną osoba dla naszej reprezentacji - ocenił
Wygrał zawody - spełnił minimum
McKeever, który cierpi na chorobę Stargardta, zagwarantował sobie miejsce w kanadyjskiej ekipie na Igrzyska w Vancouver dzięki zwycięstwu, jakie odniósł w styczniowym biegu na 50 kilometrów dla pełnosprawnych zawodników rozgrywanym w Canmore. - To zwycięstwo to jedno z największych moich powodów do dumy. To było dla mnie coś wielkiego - powiedział agencji Reuters w rozmowie telefonicznej sam sportowiec. - Tym bardziej, że było to moje pierwsze zwycięstwo na tym poziomie zawodów seniorskich w Kanadzie. Zaliczyłem dobre biegi w okresie juniorskim, ale zajęło mi 10 lat zanim wygrałem swoje pierwsze zawody seniorskie i jestem z tego dumny - podkreślił kolejny raz McKeever.
- Cztery lata zajęły mi przygotowania do tegorocznych zawodów. Skoncentrowałem swoje treningi na biegach długodystansowych, co pozwoliło mi jeszcze lepiej poznać trasę - dodał.
W Vancouver bez przewodnika
McKeever widzi 10 procent tego, co zdrowy człowiek. Pole jego widzenia jest w dodatku ograniczone do widzenia bocznego. McKeever funkcjonuje normalnie także dzięki pomocy swojego przewodnika, a jednocześnie brata, Robina. Na Paraolimpiadach obaj mogą występować razem, a ich współpraca dała rezultat w postaci siedmiu medali na igrzyskach niepełnosprawnych. Na "normalnych" igrzyskach, McKeever będzie mógł liczyć tylko na siebie. - Będzie mi brakowało Robina, ale mam doskonały zespół, którego jestem częścią i który pomoże mi wypełnić jego brak - kończy McKeever.
Niewidomy sportowiec 12 lutego rozpocznie start na igrzyskach w Vancouver, Miesiąc później, w marcu weźmie udział także w Paraolimpiadzie.
Źródło: Reuters, onet.pl
Źródło zdjęcia głównego: www.ctvolympics.ca