Premium

Kurator Nowak straszy młodzieżową książką. Osoba autorska odpowiada czytelnikom: "Jesteście wystarczający"

Zdjęcie: Shutterstock

Na polskim rynku są już setki książek o młodzieży LGBTQ+. I choć kurator Barbara Nowak straszy rodziców ich młodych czytelników deprawacją, to trendów raczej nie zmieni. - Tej fali nie da się zatrzymać. Młodzież chce czytać o queerowych bohaterach, bo chce czytać o sobie - słyszymy w wydawnictwach i od nastolatków. A kolejne tytuły biją rekordy sprzedaży.

Myliłby się ten, kto sądzi, że minęły czasy cenzurowania książek dla dzieci i młodzieży - gdy niektórzy księża, a także część rodziców oraz nauczycieli zachęcali do ich ukrywania przed wzrokiem niewinnych i bezbronnych pociech.

Wielu z was może pamiętać, że łatwego życia (nie tylko w Polsce) nie miały choćby przygody Harry’ego Pottera. I to nawet 20 lat po pierwszym wydaniu! Przecież jeszcze wiosną 2019 roku, po niedzielnej mszy, księża, ministranci i wierni z parafii NMP Matki Kościoła i Świętej Katarzyny Szwedzkiej w Gdańsku po prostu spalili książki o Potterze. Znalazły się na stosie "przedmiotów magicznych", gdzieś obok "Zmierzchu" Stephenie Meyer, hinduskich figurek i różowej parasolki Hello Kitty.

"Fakt spalenia książek był niefortunny". Ksiądz wydał oświadczenie
"Fakt spalenia książek był niefortunny". Ksiądz wydał oświadczenieMateusz Kudła | Fakty po południu

Magia i "okultyzm" były przez lata na cenzurowanym w literaturze dziecięco-młodzieżowej.

KSIĄŻKI WYKLĘTE. JAKIE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY WADZĄ POLAKOM? >>>

Teraz wrogiem staje się powoli społeczność LGBTQ+. A w wojnie z literaturą zaczynają brać udział nawet urzędnicy państwowi, tacy jak małopolska kurator oświaty Barbara Nowak.

To ona 5 maja napisała na swoim Twitterze (pisownia oryginalna): "Dziś-jedna z krakowskich mam zadzwoniła do mnie oburzona, bo w bibliotece miejskiej polecano uczniom szk. podst. ordynarną w treści książkę "Poradnik lesbijki po katolickiej szkole". Deprawacja dzieci w miejscach, gdzie powinny czuć się bezpieczne #ChrońmyDzieciWspierajmyRodziców".

Jej wpis widziało ponad 100 tysięcy osób.

Hasztag, którego użyła Nowak, to hasło obywatelskiego komitetu zbierającego właśnie podpisy pod projektem ustawy utrudniającej m.in. prowadzenie zajęć z edukacji seksualnej. Oficjalnie: chronić przed seksualizacją, choć ta znaczy zupełnie coś innego, niż zwykła mawiać m.in. Nowak. "Obywatelskiego" głównie z nazwy, bo inicjatorką akcji formalnie jest radna PiS ze Stalowej Woli, a podpisy zbierane są w biurach partii w całym kraju.

LEX CZARNEK 3.0, CZYLI PRZED CZYM PRAWICA CHCE CHRONIĆ DZIECI? >>>

CZYM NAPRAWDĘ JEST SEKSUALIZACJA I JAK SZKOŁA SEKSUALIZUJE DZIECI? >>>

Ale dziś nie o seksualnych fiksacjach prawicy, a o książkach.

Co oburzyło kurator Nowak, jaki fragment książki uznała za ordynarny i czy w ogóle książkę czytała? Tego od urzędniczki się raczej nie dowiemy, bo do momentu publikacji tego tekstu nie odpowiedziała na nasze pytania. Nowak ma już jednak doświadczenie w recenzowaniu dzieł kultury, których nie zna, np. spektakli teatralnych, jak to było kilka lat temu z wystawionymi w Krakowie "Dziadami". Nie dowiemy się też, czy w związku z "telefonem od mamy" kurator podjęła jakąś interwencję. Choć właściwie tę trudno sobie wyobrazić, wszak kurator nie podlegają biblioteki publiczne (o takiej grzmiała), a jedynie szkolne. Nie ulega jednak wątpliwości, że w przeszłości Nowak wielokrotnie atakowała społeczność LGBTQ+ i tym, co mogła uznać za "deprawujące", było najpewniej już samo słowo "lesbijka".

Małopolska kurator oświaty "odradza" młodzieży oglądania spektaklu "Dziady"
Małopolska kurator oświaty "odradza" młodzieży oglądania spektaklu "Dziady"Marta Warchoł | Fakty po południu

Pewne jest za to, że Nowak nie podała nawet poprawnego tytułu książki, którą zaatakowała, bo ta to tak naprawdę "Przewodnik (nie poradnik - red.) lesbijki po szkole katolickiej". Ukazała się w Polsce po raz pierwszy w 2022 roku, za powieścią stoi Sonora Reyes (przeł. Dominik Górka).

"Przewodnik lesbijki po katolickiej szkole"We Need YA

My postanowiliśmy przeczytać książkę, skontaktować się z wydawnictwem, a przy okazji opowiedzieć, dlaczego polska młodzież oszalała na punkcie książek LGBTQ+. Bo jeśli zajrzycie z nami na listy bestsellerów, to przekonacie się, że tak właśnie się stało.

I kurator Nowak, choćby bardzo się starała, ma niewielkie szanse, by ten fenomen powstrzymać. Dlaczego?

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam