Kilkunastu młodych adeptów sztuki kowalskiej przyuczało się do zawodu na XIII Ogólnopolskich Warsztatach Kowalskich w Wojciechowie. Równocześnie odbywały się tam Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej.
Podczas Warsztatów 17 młodych adeptów sztuki kowalskiej z terenu całego kraju nabywało lub doskonaliło wiedzę i umiejętności z zakresu kucia i zdobienia metalu oraz zdobywało podstawowe umiejętności z zakresu kowalstwa użytkowego.
W programie warsztatów można było znaleźć również wykłady z zakresu historii kowalstwa, regionalizmu, marketingu oraz przepisów prawnych, właściwości metali oraz podstawowe zasady projektowania wyrobów. Na część praktyczną składała się: nauka podstawowych technik kowalskich - nagrzewanie metalu, spęcznianie, wydłużanie, zaginanie, skręcanie, obróbka cieplna metalu, hartowanie, przebijanie, przecinanie, oksydowanie, zgrzewanie, regeneracje narzędzi kowalskich, zdobienie, pokaz podkuwania koni oraz wykonywania narzędzi kowalskich.
Uwagę odwiedzających przykuwały głównie zdobnicze wyroby z metalu. Pomimo, że kowalstwo to głównie męskie zajęcie, wśród adeptów można było zobaczyć także kilka kobiet.
- Wydaje mi się, że oni się cieszą z każdego ucznia, bo to jest wymierający zawód. Czasami mnie niańczą trochę, ale ja się nie daję - powiedziała Joanna Wawrzynek, która uczy się sztuki kowalskiej.
Na stoiskach równoległych Targów Sztuki Kowalskiej kowale prezentowali i sprzedawali swoje wyroby.
Imprezom towarzyszyły występy gwiazd estrady i zespołów folklorystycznych. Prace wykonane podczas imprez prezentowano publiczności na wystawie w plenerze obok stanowisk kowalskich. Wszystkie prace wykonane podczas pokazów, mają zostać przekazane Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie.
Źródło: Reuters, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Reuters