Prezydent chce, by o prywatyzacji szpitali zadecydowało referendum. Poinformuje o tym w specjalnym orędziu, które zostanie wyemitowane wieczorem. - Ktoś podpowiedział prezydentowi polityczny pomysł, który nie ma wiele wspólnego z sytuacją polskich szpitali - skomentował Donald Tusk.
Pacjent nie powinien być źródłem zysku. Apeluję do opozycji i do rządu o spokojną debatę w tej sprawie. Referenda w naszym kraju nie są rozwiązaniem częstym Lech Kaczyński
PO storpeduje pomysł prezydenta
Według premiera referendum to zły pomysł. - Rozmawiamy o komercjalizacji szpitali i nadaniu im realnego właściciela: samorządy. Nie sądzę, by do tego było potrzebne referendum - stwierdził. Zdaniem Tuska reforma służby zdrowia to "klasyczna odpowiedzialność posłów i senatorów" i nie sądzi, by pomysł referendum zyskał ich zgodę. - Nie zaakceptujemy działań, które mogłyby opóźnić reformę polskich szpitali, bo od tego zależy życie Polaków - zaznaczył.
Nie zaakceptujemy działań, które mogłyby opóźnić reformę polskich szpitali, bo od tego zależy życie Polaków Donald Tusk
Premier ocenił, że największą bolączką polskiej służby zdrowia jest utrudniony dostęp do specjalistów i kolejki w szpitalach, a proponowana reforma ma je zdecydowanie skrócić. - Pacjenta mniej interesuje czy szpitalami zarządza samorząd, prywatny właściciel czy państwo. Dla niego ważne jest, aby kolejka była krótka, opieka dobra, jedzenie do zniesienia - uważa szef rządu.
Senat musi być "za", a nie będzie
Pacjenta mniej interesuje czy szpitalami zarządza samorząd, prywatny właściciel czy państwo. Dla niego ważne jest, aby kolejka była krótka, opieka dobra, jedzenie do zniesienia Donald Tusk
To może być problem, bo układ sił w Senacie nie sprzyja prezydentowi. PiS ma tylko 38 senatorów, a PO - 59. A Platforma chce obowiązkowo przekształcić szpitale w spółki i za referendum raczej głosować nie będzie. Pakiet ustaw wprowadzających taką reformę czeka w Sejmie na drugie czytanie.
Konstytucja RP przewiduje również, że referendum ogólnokrajowe ma prawo zarządzić Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Wszystkie szpitala w ręce samorządów
Według propozycji PO, w ciągu roku, wszystkie szpitale będą musiały przekształcić się w spółki prawa handlowego. Ich właściciel, czyli samorząd lokalny, będzie mógł sprzedać nawet wszystkie udziały w szpitalach-spółkach. W praktyce oznaczałoby to ich pełną prywatyzację.
Prezydent z daleko idącą rezerwą wypowiadał się w sprawie pomysłów PO. Podkreślał, że jest zwolennikiem gospodarki rynkowej, ale służba zdrowia nie powinna podlegać jej mechanizmom. Wspierał też przeciwne reformie środowiska lekarzy i pielęgniarek. (CZYTAJ WIĘCEJ)
kaw/iga
Źródło: TVN24, "Rzeczpospolita"
Źródło zdjęcia głównego: TVN24, PAP\Radek Pietruszka