Od niedzieli 253 hierarchów Kościoła katolickiego zastanawia się w Rzymie, jak przybliżyć Biblię katolikom. Abp Stanisław Gądecki chce zaproponować zmiany w przebiegu mszy świętej. Metropolita poznański pisze o tym w swoim internetowym blogu.
59-letni abp Gądecki jest biblistą. W proponowanych przez niego zmianach chodzi o kolejność czytań mszalnych i umieszczenie Ewangelii pomiędzy dwoma czytaniami, a nie – jak dotychczas – po nich.
Abp Gądecki tłumaczy, że stworzyłoby to porządek chronologiczny odzwierciedlający życie Kościoła, gdzie Ewangelia znajduje się – po czytaniu ze Starego Testamentu – w centrum czytań, a po niej następują Listy Apostolskie, które są echem Ewangelii.
Wprowadzenie pomysłu abp. Gądeckiego wymagałoby dokonania poprawek w mszale. Według arcybiskupa "mimo zrozumiałych problemów związanych z kwestią dat powstawania poszczególnych pism Nowego Testamentu, korzyść wyniesiona z takiej kolejności jest oczywista, zarówno podczas czytania, jak i podczas głoszenia homilii – temat czytań rozwijałby się w bardziej naturalny sposób".
Rabin na synodzie biskupów
Na osobiste zaproszenie Benedykta XVI
Nie mogę zakończyć mego wystąpienia bez wyrażenia głębokiego szoku z powodu strasznych i niedopuszczalnych słów prezydenta pewnego kraju na Bliskim Wschodzie z jego wystąpienia w zeszłym miesiącu na forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Fałszywe i złośliwe pogróżki i antysemickie podżeganie przywiodły bolesne wspomnienie tragedii naszego narodu, ofiar holokaustu, który, mamy nadzieję i o to się modlimy, nigdy więcej się nie powtórzy. rabin Szear Jaszuw Kohen
Aszkenazyjski rabin Hajfy nazwał swą obecność na synodzie biskupów w Watykanie "znakiem nadziei, przesłaniem miłości i pokojowej koegzystencji". Podkreślił, że przybył na synod "po śladach, które zapoczątkował Jan XXIII", a które - jak dodał - "znalazły swą kulminację w życiu i dziele Jana Pawła II".
Uważamy, że nie powinien zostać beatyfikowany albo brany za wzór, dlatego że nie podniósł głosu, chociaż próbował w sekrecie pomóc nam. Faktem pozostaje, że nie mówił, może dlatego, że się bał albo z innych swoich powodów, a my tego nie możemy zapomnieć. rabin Szear Jaszuw Kohen
Pius XII może zostać beatyfikowany w tym samym terminie, co dwóch innych papieży - Pawłem VI i Janem Pawłem II.
Biblijny maraton w telewizji
Synodowi biskupów towarzyszy też bezprecedensowe wydarzenie medialne. Od niedzieli na antenie publicznej włoskiej telewizji RAI trwa maraton biblijny. Przez 139 godzin non stop 1250 osób czytać będzie w rzymskiej bazylice Świętego Krzyża Jerozolimskiego kolejne fragmenty Pisma Świętego.
Maraton zainaugurował Benedykt XVI. Papież jako jedyny nie czytał Biblii w bazylice, lecz w kaplicy Pałacu Apostolskiego, gdzie stojąc przy pulpicie zaprezentował pierwszy rozdział Księgi Rodzaju. Benedykt XVI nie wystąpił na żywo - jego lektura została wcześniej nagrana.
Jedynym Polakiem w gronie lektorów Biblii jest metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, który przeczytał fragment w drugiej godzinie maratonu. Kardynał Dziwisz powiedział dziennikarzom: - Jestem pewien, że papież Wojtyła doceniłby tę inicjatywę"
Myli się ten, kto myśli, że czytanie Biblii w telewizji jest monotonne. W maratonie nie zabrakło atrakcji. W przerwie między czytaniami wystąpił słynny tenor Andrea Bocelli, a jeden z rozdziałów przeczytał włoski aktor i reżyser, laureat Oscara, Roberto Benigni. Sposób, w jaki znany komik zaprezentował rozdział o Adamie i Ewie oraz ich potomstwu można uznać za brawurowy ze względu na typową dla niego gestykulację i spontaniczne zachowanie.
Maraton pod hasłem "Biblia dzień i noc" potrwa do soboty. Biblię czytać będą kardynałowie, przedstawiciele różnych wyznań i religii, politycy, dziennikarze, aktorzy. Po inauguracji maratonu biblijnego w RAI Uno jest on kontynuowany na kanale satelitarnym RAI Edu.
Źródło: PAP, rai.tv, arch.poznan.pl
Źródło zdjęcia głównego: film: APTN; fot.: EPA