W tym roku pod Gruwaldem ponieśliśmy klęskę... organizacyjną. Podczas festynu z okazji obchodów 600-lecia wielkiej bitwy setki ludzi najpierw smażyły się w upale, potem gorączkowo szukały wody, by w końcu utknąć w 30 km. korkach. - Liczba uczestników przerosła nasze oczekiwania - tłumaczył rzecznik marszałka województwa warmińsko-mazurskiego.
Zdaniem jednego z organizatorów, czyli właśnie urzędu marszałkowskiego województwa warmińsko-mazurskiego, nikt nie spodziewał się, że impreza przyciągnie takie tłumy.
Pola Grunwaldzkie odwiedziło w sobotę, według szacunków policji, ponad 100 tysięcy turystów. Tysiące innych nie dojechało lub spóźniło się na inscenizację bitwy po wielogodzinnym staniu w 30-kilometrowych korkach.
Cztery razy więcej zmotoryzowanych
Po bitwie korki rozładowały się dopiero wieczorem, po 6 godzinach. Przez sznury stojących samochodów i tłum pieszych nie mogły się przedostać nawet karetki pogotowia.
Przed rocznicą wyremontowaliśmy pobocza, nawierzchnię. Nikt nie wybuduje czteropasmowej autostrady na jeden dzień w roku. I tak zmieniony plan organizacji ruchu ratował sytuację - karetki mogły wyjechać drogami ewakuacyjnymi. Rozdaliśmy 20 tysięcy butelek wody. Policjanci kierujący ruchem zrobili swoje. W tych warunkach, pod gradem oskarżeń, pretensji i krzyku trwali na posterunkach Robert Szewczyk, rzecznik marszałka województwa warmińsko-mazurskiego
- Przyjechało, według usłyszanych przeze mnie szacunków, cztery razy więcej samochodów niż rok temu. 600-lecie zrobiło swoje. Nie było możliwości zapewnienia płynności ruchu przy takiej liczbie samochodów - powiedział w poniedziałek rzecznik marszałka - Robert Szewczyk.
- Przed rocznicą wyremontowaliśmy pobocza, nawierzchnię. Nikt nie wybuduje czteropasmowej autostrady na jeden dzień w roku. I tak zmieniony plan organizacji ruchu ratował sytuację - karetki mogły wyjechać drogami ewakuacyjnymi. Rozdaliśmy 20 tysięcy butelek wody. Policjanci kierujący ruchem zrobili swoje. W tych warunkach, pod gradem oskarżeń, pretensji i krzyku trwali na posterunkach - tłumaczy Szewczyk.
Kierowcy winni sami sobie
Przedstawiciele gminy Grunwald, drugiego organizatora, byli w poniedziałek nieuchwytni. Według urzędniczek z urzędu gminy pojechali na Pola Grunwaldzkie, nadzorując sprzątanie.
Policja tłumaczyła w sobotę, że użyła do zabezpieczenia imprezy 300 funkcjonariuszy i 120 pojazdów, większość obstawiała drogi. Według oficera prasowego z ostródzkiej komendy, mł. asp. Marcina Danowskiego, sami kierowcy przyczynili się do pogorszenia sytuacji.
- Przygotowany wcześniej plan dróg jednokierunkowych wokół Pól, parkingów, zakaz zatrzymywania się na wąskich drogach, powinien wystarczyć, by ruch był płynny, choć oczywiście powolny. Jednak wielu kierowców, szczególnie przed bitwą, zupełnie ignorowało oznaczenia i polecenia policjantów. Parkowali na poboczu, zwężając drogę, jechali pod prąd - mówił Danowski.
Źródło: PAP, Fakty TVN