Polacy, uważajcie na leki! Jak wynika z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia w naszym kraju na fałszywe lekarstwa wydaje się około stu milionów złotych - donosi "Dziennik". Według celników, medykamenty są na trzecim miejscu najczęściej fałszowanych produktów. W Polsce viagrę zastąpił... gips.
Fałszywe lekarstwa kupić niezwykle łatwo, ponieważ roi się od nich w internecie - na aukcjach, czy portalach udających apteki.
Według szacunków WHO, Polacy co roku wydają na fałszywe leki około 100 mln złotych - pisze "Dziennik". Najczęściej podrabiane są specyfiki na potencję, leki anaboliczne, preparaty na odchudzanie czy leki psychotropowe.
Płyn przeciw zamarzaniu zabił dziesiątki ludzi
Dobrze, jeśli "fałszywki" mają w swoim składzie nieszkodliwe placebo, np. mąkę czy cukier puder. W sprzedaży są jednak dostępne także takie, które mogą zawierać groźne substancje: płyny przeciw zamarzaniu, farby antykorozyjne lub płyn do polerowania mebli.
Takie "podmiany" mogą tworzyć tragiczne skutki - na Haiti dziesiątki młodych ludzi zmarło z powodu zażycia syropu na kaszel z paracetamolem. Okazało się, że w syropie zawarty był właśnie trujący glikol diatylenowy, używany do produkcji płynów przeciw zamarzaniu. W Kanadzie zaś pewna 57-letnia kobieta zakupiła leki nasenne, w których znaleziono m.in. ślady uranu, baru i selenu. Kobieta zmarła cztery tygodnie po zażyciu pierwszej pigułki.
Gips na potencję
W Polsce nie odnotowano na razie śmiertelnych przypadków, jednak popularne w kraju zamawianie leków przez internet grozi złymi konsekwencjami. Głośny był niedawno przypadek nastolatki ze Śląska, która brała chińskie leki na wzmocnienie. Jak się okazało, zawierały farbę antykorozyjną z dużą zawartością ołowiu. Niespełna trzy tygodnie temu 90 zarzutów usłyszał mieszkaniec Ełku, który sprzedawał przez internet fałszywe leki na potencję. Tabletki przez niego oferowane pod oryginalną nazwą zawierały głownie... gips.
Tylko w zeszłym roku polscy celnicy zarekwirowali ponad 100 tys. sztuk fałszywych leków. Wśród nich najwięcej było specyfików na potencję. Pomimo że w Polsce obowiązuje zakaz sprzedaży leków na receptę przez internet, można je bez trudu kupić, korzystając z popularnych portali aukcyjnych. Według statystyk celników zaś, leki są na trzecim miejscu wśród najczęściej fałszowanych produktów, po papierosach oraz sprzęcie elektronicznym - informuje "Dziennik".
Źródło: "Dziennik"
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu