W poniedziałek rano Greenpeace przeprowadził przed ministerstwem środowiska akcję na rzecz obrony wielorybów. Zgromadzeni na dziedzińcu przed budynkiem aktywiści trzymali transparenty z napisem „Wieloryby wołają o pomoc”, a z magnetofnów puszczali dźwięki, jakimi porozumiewają się humbaki i płetwale. Ekolodzy domagają się, by Polska
Cieszymy się, że minister Trzeciak przedstawił konkretne ramy czasowe ratyfikacji Konwencji, która umożliwia ochronę wielorybów Katarzyna Guzek, Greenpeace
Ci natomiast nie poddali się i na znak protestu usiedli na ministerialnych schodach, utrudniając w ten sposób wejście do budynku pracownikom resortu.
Organizacja próbowała w ten sposób wymóc na ministerstwie natychmiastowej podjęcie decyzji politycznej, umożliwiającej Polsce ratyfikację Konwencji o Uregulowaniu Wielorybnictwa. Tym samym oznaczałoby to przystąpienie do Międzynarodowej Komisji Wielorybniczej (IWC).
Minister Nowicki ma pomóc wielorybom
Kraje, które przystąpiły do Komisji dzięki namowom Japonii będą głosowały za zniesieniem moratorium na komercyjne połowy wielorybów. Dlatego ważne jest, aby do Komisji dołączyło jak najwięcej krajów wspierających ochronę tych ssaków Katarzyna Guzek, Greenpeace
Do protestujących wyszedł minister środowiska Maciej Nowicki. Potwierdził, że jest przychylny żądaniom Greenpeace w tej sprawie i zgodził się, że Polska powinna jak najszybciej zostać członkiem Komisji.
Natomiast wiceminister resortu środowiska Maciej Trzeciak, który odpowiedzialny jest za kwestię przystąpienia do IWC zapewnił, że wszystkie niezbędne dokumenty zostaną przedstawione na Radzie Ministrów w ciągu najbliższych kilku tygodni.
Greenpeace zadowolony
-Cieszymy się, że po dzisiejszej akcji po raz pierwszy minister Trzeciak przedstawił, w obecności mediów, konkretne ramy czasowe ratyfikacji Konwencji, która umożliwia ochronę wielorybów. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości Polska stanie się członkiem Komisji i głosować będzie przeciwko połowom waleni - powiedziała Katarzyna Guzek, która jest koordynatorką kampanii na rzecz mórz i oceanów w Greenpeace Polska.
Japonia wciąż poluje
Co roku japońska flota wielorybnicza zabija na Oceanie Południowym prawie tysiąc wielorybów. Dzieje się tak pomimo obowiązującego od 1986 roku moratorium na komercyjne połowy tych morskich ssaków. Japończycy polują na nie pod pretekstem badań naukowych, ale mięso jest sprzedawane.
Od lat budzi to sprzeciw międzynarodowej społeczności. Jedyną instytucją regulującą kwestie polowań na wieloryby oraz wyznaczającą pewne formy ochrony waleni jest właśnie Międzynarodowa Komisja Wielorybnicza (IWC), która skupia obecnie 78 państw.
Spośród krajów Unii Europejskiej tylko 6 (Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Malta, Bułgaria) nie należy do Komisji.
Źródło: TVN24, Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: TVN24