Trybunał Konstytucyjny uznał we wtorek, że regulacja wyznaczająca wysokość rekompensaty za naruszenie autorskich praw majątkowych jest niekonstytucyjna. Według ustawy o prawie autorskim za zawinione naruszenie takich praw ich właścicielowi przysługuje zapłata trzykrotności stosownego wynagrodzenia.
- Zakwestionowana regulacja zawiera zbyt surową sankcję - powiedział we wtorek sędzia sprawozdawca Piotr Tuleja w uzasadnieniu. Rozprawie przewodniczył sędzia Leon Kieres.
Zbyt surowa kara na demokratyczne państwo prawa
Skargę w tej sprawie skierowała do TK spółka UPC jako operator telewizji kablowej. Przyłączył się do niej Rzecznik Praw Obywatelskich.
Wnosili oni o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisu art. 79 ustęp 1 pkt 3 lit. b) ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych w zakresie, w jakim nakłada obowiązek zapłaty trzykrotności stosownego wynagrodzenia na rzecz podmiotu uprawnionego z tytułu majątkowych praw autorskich.
Trybunał badał zgodność tego przepisu z art. 2 Konstytucji, który mówi o tym, że "Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej", oraz art. 31 ustęp 3, który oznajmia: "Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw."
Badany przepis okazał się być niezgodny z Konstytucją w związku z oboma przepisami.
Autor: fil//rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia Commons CC BY SA 2.0 | Lukas Plewnia