O zębach nie pamiętamy, póki nie zaczną boleć. Ale co zrobić, gdy ich nie ma w ogóle? Okazuje się, że ponad połowa polskich emerytów cierpi właśnie z powodu bezzębności. Problem dotyka też coraz częściej młodych.
Na poważne braki w uzębieniu cierpi w Polsce 4 proc. ludzi w wieku 30-40 lat.
Badałam w jednostce wojskowej żołnierzy. Zdarzali się 21 letni bezzębni rekruci. prof. dr hab. Elżbieta Jodkowska, wojewódzki konsultant w dziedzinie stomatologii zachowawczej
Profesor Jadkowska od lat bada problem i mówi, że jest niestety coraz gorzej.
- Badałam w jednostce wojskowej żołnierzy. Zdarzali się 21 letni bezzębni rekruci - mówi prof. dr hab. Elżbieta Jodkowska, wojewódzki konsultant w dziedzinie stomatologii zachowawczej.
Różne źródła
Stomatolodzy podkreślają, że bezzębność może mieć kilka źródeł. Ale przede wszystkim powoduje ją parodontoza, cukrzyca czy leukemia. A nade wszystko bardzo wysokie koszty leczenia stomatologicznego.
Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje bowiem tylko zęby przednie. Od piątek do ósemek trzeba opłacać samemu. A zęby te psują się najbardziej. I wielu je po prostu usuwa, nie zastępując niczym.
- Wsuwane zęby w ilości większej niż dwa powinno się natychmiast protezować - mówi Jodkowska.
Guzki powinny pasować jak klucz do zamka i to jest idealna sytuacja. Jeśli tracimy jeden ząb to wszystko ulega przemieszczeniu. dr Maciej Jagielak, specjalista chirurgii szczękowej, traumatolog
Problem ten podnosi również dr Maciej Jagielak, specjalista chirurgii szczękowej, traumatolog. - Guzki powinny pasować jak klucz do zamka i to jest idealna sytuacja. Jeśli tracimy jeden ząb to wszystko ulega przemieszczeniu.
I problemy...
Zęby się krzywią, coraz trudniej je doczyścić, pojawiają się więc nowe problemy. Bezzębność postępuje. A ta jest szczególnie niedobra dla przewodu pokarmowego - połyka się bowiem za duże kawałki jedzenia. Może też prowadzić do niedorozwoju górnych dróg oddechowych.
A wszystkiemu winne nawyki, a raczej ich brak. Zdaniem profesor Jodkowskiej od małego nie dbamy bowiem o zęby. Na szczęście dziś istnieje wiele nowoczesnych metod uzupełnienia ubytków, także całkowitych. Ale wszystkie są bardzo drogie. Dlatego lepiej za wczasu dbać o zęby, m.in. myjąc je regularnie.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24