Wokół nich świat sypał się w gruzach, ale młode małżeństwo z Warszawy przeżywało najpiękniejsze chwile swojego życia. Teraz, ich syn po niemal 70. latach znalazł kolorowy film nagrany przez ojca, na którym młodzi Rowińscy z półrocznym dzieckiem spędzają letnie popołudnie przy Królikarni, w okupowanej przez Niemców stolicy.
Wzruszające obrazy rodzinnych chwil państwa Rowińskich, zostały uwiecznione na kolorowej taśmie filmowej Agfa, która cudem przetrwała do dziś. Wszystko dzięki przedwojennej pasji młodego ojca.
Chwile szczęścia
Na filmie możemy oglądać dumnego rodzica bawiącego się z synem Maćkiem. Cała rodzina w czerwcowy dzień roku 1941 spaceruje po Warszawie.
Młoda rodzina najchętniej spędzała czas w okolicach niemalże całkowicie zniszczonego podczas Powstania Warszawskiego pałacu w Królikarni. Oprócz uroczych obrazów młodych ludzi szczęśliwie spędzających czas w okupowanej przez nazistów stolicy, film pozwolił na dokonanie niespodziewanego odkrycia.
Zaskoczenie kustosz muzeum
Dzięki sekwencji utrwalonej na filmie z czasów okupacji, Joanna Trochala - kustosz muzeum w Królikarni odkryła, że na fasadzie oryginalnego budynku pałacu znajdowała się inna dekoracja zewnętrzna.
Były to półokrągłe pilastry, o których podczas rekonstrukcji zapomniano. - Przy okazji takiego wspaniałego rodzinnego filmu można zobaczyć, jak ten obiekt wyglądał - powiedziała Trochala.
Powtórka z rozrywki
To nie pierwsze podobne znalezisko w domu Rowińskich - ponad pół roku temu bracia znaleźli w puszce po kawie inny film, nakręcony przez ich ojca w okresie powstania warszawskiego. (CZYTAJ WIECEJ)
Do kolejnego odkrycia doszło, gdy syn autora filmu - Marcin Rowiński - przypomniał sobie o innym obrazie pokazywanym w dzieciństwie przez ojca.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24