Tysiące wiernych podziękowało za kanonizację Jana Pawła II na rynku w jego rodzinnych Wadowicach. Pielgrzymi przyjechali z różnych części Polski. Msza została odprawiona przed ołtarzem, który stanął nieopodal domu rodzinnego Karola Wojtyły i bazyliki, w której został ochrzczony.
Wadowiczanie, którzy nie wyjechali do Rzymu, przez całą noc przygotowywali się do kanonizacji. Już w sobotę wieczorem gromadzili się na modlitewnym czuwaniu w bazylice Ofiarowania NMP. Zainicjował je Apel Jasnogórski. Wierni modlili się aż do świtu.
"Współczesnemu człowiekowi potrzeba nadziei"
Kulminacją uroczystości była poranna msza św., której przewodniczył proboszcz miejscowej bazyliki ks. Stanisław Jaśkowiec. Została ona odprawiona przed ołtarzem, który stanął na specjalnie przygotowanej scenie ustawionej nieopodal domu rodzinnego Karola Wojtyły i bazyliki, w której został ochrzczony.
Jak podkreślił w homilii przeor wadowickich karmelitów ojciec Benedykt Belgrau kanonizacja przypada w święto Miłosierdzia Bożego, którego Jan Paweł II był apostołem.
- Dzisiejszy człowiek jest tak skołatany i zagubiony, że traci nadzieję. Potrzeba mu dobrej nowiny o miłosierdziu. Tego wielkiego dzieła podjął się Jan Paweł II. Poprzez swe pielgrzymowanie szedł z iskrą Bożego miłosierdzia na cały świat – mówił ks. Jaśkowiec.
Łzy wzruszenia
Po zakończeniu mszy wierni na telebimach oglądają transmisję uroczystości kanonizacyjnych z Watykanu.
Gdy papież Franciszek ogłosił Jana Pawła II świętym, nad zgromadzonymi na rynku załopotały flagi narodowe i papieskie, a wierni zaśpiewali "Barkę", ulubioną pieśń papieża Polaka. Wiele osób płakało ze wzruszenia. Po uroczystościach kościelnych na rynku zapanowała atmosfera radosnej zabawy. Ze sceny płynęły dźwięki arii operowych, ale także popularnych pieśni, w tym "Abba Ojcze" czy "Moje miasto Wadowice".
Pielgrzymują z całej Polski
Wadowicki rynek od wczesnego poranka zapełniał się mieszkańcami oraz pielgrzymami, którzy przyjechali do rodzinnego miasta Jana Pawła II nierzadko z odległych miejscowości.
Aby uczcić kanonizację z Rzeszowa przyjechała Małgorzata Marmola z mężem i córkami Karoliną oraz Magdaleną. Jak podkreśliła, to ogromne wydarzenie, które ma dla niej osobisty wymiar.
Oblegali muzea
- Moja córka urodziła się wtedy, gdy umarł papież. Na jego cześć otrzymała imię Karolina. Według mnie on był świętym jeszcze za życia. Jestem przekonana, że teraz wstawia się za nami. Modlimy się za jego pośrednictwem. To nasz orędownik – wyznała.
Pielgrzymi oblegali wadowickie muzea, zwłaszcza Dom Rodzinny papieża, otwarty niedawno po gruntownym remoncie. W niedzielę jego ekspozycja poszerzyła się o różaniec z kości słoniowej, który – również kanonizowany tego dnia - papież Jan XXIII ofiarował biskupowi krakowskiemu Karolowi Wojtyle.
Różaniec, który Karol Wojtyła otrzymał od Jana XXIII:
"Wiedzieliśmy, że jest nadzwyczajny"
Wadowicka nazaretanka, wieloletnia kustosz Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II, siostra Magdalena Strzelecka podkreśliła, że kanonizacja papieża-Polaka bardzo ją cieszy.
- Mamy wielkiego orędownika, który żył w okresie bardzo ciężkim jeśli chodzi o historię naszego kraju. Ufam mu bezgranicznie, że w tych trudnych czasach, gdy jest bezrobocie i młodzież wyjeżdża, że za jego wstawiennictwem stanie się cud i Polska podniesie się z kryzysu – powiedziała.
Michał Siwiec-Cielebon z Wadowic podkreślił, że krajanie zawsze towarzyszyli wielkiemu rodakowi "w drodze do świętości". - Żyliśmy jego pontyfikatem. Wiedzieliśmy, że jest nadzwyczajny. Jan Paweł II swą posługą przerósł poprzedników ogromem duchowości – dodał.
Uroczystości kanonizacyjne w Wadowicach:
Pierwszy święty z Wadowic
Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach w 1920 roku.
Jan Paweł II jest pierwszym wadowiczaninem, który został wyniesiony na ołtarze. W kręgu świętych są dwie osoby związane z Wadowicami: Rafał Kalinowski, który był przeorem tutejszego zakonu karmelitów bosych, a także arcybiskup lwowski Józef Bilczewski, który chodził do wadowickiej szkoły.
Jan Paweł II mieszkał w Wadowicach aż do matury:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: ps/b / Źródło: PAP