TVN24 | Katowice

Zaczęło się od wyznania w mediach społecznościowych. Ksiądz skazany za molestowanie dzieci

TVN24 | Katowice

Autor:
mag/gp
Źródło:
PAP, TVN 24 Katowice
Doprowadzenie księdza na posiedzenie aresztowe w sądzieTVN 24 Katowice
wideo 2/5
TVN 24 KatowiceDoprowadzenie księdza na posiedzenie aresztowe w sądzie

63-letni Kazimierz G. został skazany za wykorzystanie seksualne chłopców i dziewczynek w wieku od 9 do 14 lat. Gdy miał dopuszczać się tych przestępstw, był proboszczem. Śledztwo ruszyło po wielu latach i zaczęło się od wyznania w mediach społecznościowych.

Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Śląskim skazał 63-letniego księdza Kazimierza G. za pedofilię. Miał on wykorzystać seksualnie kilkanaścioro dzieci ze śląskiej parafii, której był proboszczem.

Proces ruszył w styczniu 2019 roku i - z uwagi na dobro poszkodowanych - toczył się za zamkniętymi drzwiami. Wyrok zapadł 18 grudnia i jest nieprawomocny.

Zaczęło się od wpisu w internecie

Śledztwo prowadziła Prokuratora Okręgowa w Gliwicach. Zostało zainicjowane przez wpis w mediach społecznościowych, którego autorem był jeden z pokrzywdzonych. Wynikało z niego, że autor był w przeszłości wykorzystywany seksualnie przez Kazimierza G. Po tym wyznaniu zaczęły zgłaszać się do niego inne osoby, które również ujawniły, że w przeszłości ten sam ksiądz także wobec nich dopuszczał się nadużyć seksualnych.

"Ksiądz dotykał dzieci, kiedy przychodzły do niego skorzystać z internetu"04. 07 |TVN 24 Katowice

G. w latach 2000-2006 był proboszczem śląskiej parafii. Według prokuratury, w latach 2001-2003 wielokrotnie wykorzystywał seksualnie dzieci będące członkami różnych służb liturgicznych funkcjonujących przy parafii. Pokrzywdzonych przez duchownego miało być 15 dzieci w wieku poniżej 15 lat.

Dzisiaj są już dorośli. Wtedy byli ministrantami, członkami chórku dziecięcego i służby liturgicznej dziewcząt. Najstarsza dwójka dzieci miała 14 lat. Najmłodsze z nich - 9 lat. Ksiądz - jak ustaliła prokuratura - dysponował dużą kolekcją bajek, filmów i gier komputerowych, oraz miał dostęp do internetu. Zapraszał do siebie dzieci pod pretekstem umożliwienia im zagrania na komputerze, obejrzenia bajki lub filmu, czy skorzystania z internetu.

Rzecznik kurii wyjaśnia, jak w sześć dni załatwili sprawę proboszcza 04. 07 |TVN 24 Katowice

W 2006 roku G. został przeniesiony z powodu złego zarządzania parafią. Został zatrzymany i aresztowany na początku lipca 2019 roku.

Dwa miesiące później do sądu trafił akt oskarżenia. Ksiądz usłyszał 17 zarzutów. W pierwszej instancji oskarżony został uniewinniony od tylko jednego z nich.

Autor:mag/gp

Źródło: PAP, TVN 24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Katowice

Pozostałe wiadomości