TVN24 Biznes | Ze świata

Niemcy luzują obostrzenia związane z podróżowaniem

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP
Niedzielski: my na pewno nie będziemy warunkowali wstępu, podróżowania od posiadania kodu QR
Niedzielski: my na pewno nie będziemy warunkowali wstępu, podróżowania od posiadania kodu QRTVN24
wideo 2/4
TVN24Niedzielski: my na pewno nie będziemy warunkowali wstępu, podróżowania od posiadania kodu QR

Niemieckie władze zmieniają przepisy dotyczące zagranicznych podróży. Od czwartku można jeździć między innymi do Polski, Grecji, Hiszpanii oraz Włoch bez konieczności odbywania kwarantanny po powrocie. Dotyczy to jednak tylko osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 lub osób z negatywnym wynikiem testu.

Zgodnie z nowymi regulacjami podróżni po powrocie z krajów podwyższonego ryzyka, takich jak Grecja, Austria, Hiszpania, Włochy, Szwajcaria, nie będą przechodzili kwarantanny. Wystarczy dokument potwierdzający negatywny wynik testu wykonanego w ciągu 48 godzin od powrotu albo fakt zaszczepienia.

Za obszar podwyższonego ryzyka zakażenia koronawirusem od 9 maja jest uznawana także Polska. Ale - jak zwraca uwagę Deutsche Welle - w przypadku Polski trzeba uważać na "pewną prawną pułapkę". "Osoba, która jeszcze 8 maja była w Polsce, a wjeżdża do Niemiec w ciągu kolejnych 10 dni (czyli do 18 maja) powinna stosować się do surowszych zasad obowiązujących przy wjeździe z obszaru wysokiego ryzyka. W praktyce oznacza to konieczność posiadania do 18 maja negatywnego wyniku testu już przy wjeździe do Niemiec. Nie można też liczyć na szybkie zwolnienie z kwarantanny" - podkreślono. 

Zgodnie z nowymi przepisami zaszczepieni przeciwko COVID-19 preparatami, zatwierdzonymi w Unii Europejskiej (AstraZeneca, Pfizer/BionTech, Moderna i Johnson & Johnson) oraz ozdrowieńcy są traktowani tak samo jak osoby, które przeszły test na obecność wirusa i miały negatywny wynik. Zaświadczenie o przebyciu zarażenia koronawirusem musi opierać się o test PCR z wynikiem pozytywnym, przeprowadzony w okresie od 6 miesięcy do 28 dni temu.

Osoby powracające z krajów wysokiego ryzyka – m.in. z Egiptu, Kostaryki, Francji, Chorwacji, Holandii - muszą nie tylko pokazać negatywny wynik testu, ale także przejść 10-dniową kwarantannę. Chyba, że kolejny test zrobiony po pięciu dniach również będzie negatywny. Kwarantanna nie dotyczy ozdrowieńców i zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Jednak w przypadku przyjazdu z kraju, gdzie występują warianty koronawirusa – m.in. z Indii, Brazylii, Republiki Południowej Afryki - wszyscy, także zaszczepieni, muszą przejść testy na obecność wirusa oraz odbyć 14-dniową kwarantannę po powrocie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Wakacje w dobie pandemii

Niemiecki resort zdrowia, jak podała agencja dpa, przygotował regulacje, mające ułatwić planowanie wakacji w Europie. Przykładowo, zaszczepieni rodzice mogą podróżować z nieszczepionymi dziećmi. Dzieci poniżej 6. roku życia nie muszą przechodzić testów ani być ozdrowieńcami.

Nowe regulacje, opracowane przez federalnego ministra zdrowia Jensa Spahna, zostały przyjęte w środę, a weszły w życie w czwartek. Spahn zapowiedział, że w ciągu kilku tygodni gotowe będą elektroniczne paszporty szczepień. - Ruszymy z nimi w drugiej połowie drugiego kwartału – poinformował niemiecki minister.

Autor:mb/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości