Najnowsze

Od niedzieli zmiany przy przekraczaniu granicy z Niemcami

Najnowsze

Autor:
ToL
Źródło:
tvn24.pl
Co czeka osoby przylatujące do Polski? Podróżni muszą przejść przez odpowiednie procedury
TVN24Co czeka osoby przylatujące do Polski? Podróżni muszą przejść przez odpowiednie procedury

Od 9 maja Polska jest uznawana w Niemczech uznawana za obszar podwyższonego ryzyka, a nie - tak jak wcześniej - szczególnie wysokiego ryzyka. To oznacza zmianę w przekraczaniu polsko-niemieckiej granicy.

Niemiecki Instytut Roberta Kocha poinformował w piątek, że od niedzieli, 9 maja Polska zakwalifikowana będzie jako obszar podwyższonego ryzyka zakażenia koronawirusem. Dotąd była krajem szczególnie wysokiego ryzyka.

W związku z tym zmieniają się warunki podróżowania z Polski do Niemiec

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zmiany na granicy

Wcześniej podróżujący z Polski do Niemiec musieli okazać jeszcze przed wjazdem negatywny wynik testu nie starszy niż 48 godzin (od pobrania próbki). Od niedzieli taki test można wykonać po wjeździe do Niemiec, w czasie 48 godzin.

Należy pamiętać, że dla określenia zasad wjazdu do Niemiec brane jest pod uwagę, w jakim obszarze przebywało się 10 dni poprzedzających wjazd. Oznacza to, że jeżeli ktoś 8 maja przebywał w Polsce, to zasady dotyczące obszaru o szczególnie wysokim ryzyku (test przed wjazdem do Niemiec) dotyczą go do 18 maja. W takim przypadku należy posiadać negatywny wynik testu już przy wjeździe do Niemiec.

Wjeżdżając do Niemiec, należy też zarejestrować swój przyjazd na stronie www.einreiseanmeldung.de.

Obowiązkowa kwarantanna z możliwością skrócenia

Bez zmian, niezależnie od negatywnego wyniku testu, po wjeździe do Niemiec trzeba odbyć 10-dniową kwarantannę. Można ją skrócić po 5 dniach, uzyskując negatywny wynik kolejnego testu.

Zwolnione są osoby przewożące zawodowo ludzi lub towary, osoby przejeżdżające przez Niemcy bez zbędnych postojów i osoby, które przejeżdżały przez Polskę bez zbędnych postojów. Przepisy dotyczą zarówno transportu zbiorowego, jak i prywatnego.

Jak poinformowała na Twitterze Ambasada RP w Berlinie, od 9 maja 2021 we wszystkich krajach związkowych osoby zaszczepione przeciw COVID-19 i ozdrowieńcy nie muszą udawać się na kwarantannę.

Osoba w pełni zaszczepiona to taka, która przynajmniej 14 dni wcześniej otrzymała dwie dawki preparatu (w przypadku szczepionki Johnson&Johnson jedną dawkę). Podana szczepionka musi być dopuszczona w Unii Europejskiej. Szczepienie musi być udokumentowane w jęz. angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim (np. poprzez wpis w Międzynarodowej Książeczce Szczepień).

Ozdrowieniec to osoba, która nie ma objawów choroby, a u której potwierdzono zachorowanie pozytywnym wynikiem testu PCR, PoC-PCR lub inną metodą amplifikacji kwasu nukleinowego. Osoba może korzystać ze zwolnienia z kwarantanny w okresie 28 dni po pozytywnym teście do 6 miesięcy. Wynik testu powinien być w jęz. w języku angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim.

Za potwierdzenie bycia ozdrowieńcem może służyć m.in. zaświadczenie lekarskie o przebytej chorobie; pozytywny wynik testu PCR z negatywnym wynikiem testu po zakończonej izolacji; zaświadczenie od lokalnego urzędu ds. zdrowia o przebytej kwarantannie w związku z zachorowaniem na COVID-19. Dokumenty mogą być w formie papierowej lub cyfrowej.

Autor:ToL

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości