Wschodni Pierścień czterech krajów. Wielki projekt ma zabrać Rosji Bałkany

Eastring to projekt strategiczny dla kilku krajówShutterstock

To projekt o znaczeniu wręcz cywilizacyjnym, jakiego w Europie Środkowej i Południowej dawno nie było. Na marginesie szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze Rumunia, Bułgaria, Węgry i Słowacja podpisały porozumienie dotyczące budowy gazociągu Eastring. Ma on połączyć cztery kraje i docelowo zaspokoić potrzeby Bałkanów na gaz ziemny w 100 procentach. Sygnatariusze obiecali sobie, że surowiec popłynie gazociągiem trzy lata po rozpoczęciu jego budowy. Prace związane z projektem już trwają, a w przyszłości - jak przekonują - mogłaby z niego korzystać również Polska.  

Na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Rydze, który odbył się 21-22 maja, zapadła decyzja o stworzeniu projektu mogącego mieć wręcz cywilizacyjne znaczenie dla całej Europy Środkowo-Wschodniej i Bałkanów. Przyświeca mu jeden cel: uniezależnić się od rosyjskich surowców energetycznych, opierając rozwój tej części kontynentu w oparciu o własne bogactwa, których – jak przekonują jego twórcy – jest aż nadto.

Eastring: rumuński gaz dla 1/3 Europy

Jak podali dziennikarze portalu BalkanInsight.com analizującego politykę krajów południowo-wschodniej Europy, w Rydze szefowie rządów trzech krajów - Słowacji, Węgier i Bułgarii - przekonali do stworzenia wspólnego projektu również Rumunię. Bez niej gazociąg Eastring, a więc "Wschodni Pierścień", nie miałby szansy powstać, a to dlatego, że właśnie w oparciu o rumuńskie surowce Europa Środkowo-Wschodnia i Bałkany mogłyby stworzyć dla siebie zaplecze pozwalające na uniezależnienie się od dostaw syberyjskiego gazu. "Eastring ma zapewnić w 100 proc. zapotrzebowanie krajów bałkańskich na naturalny gaz" - przekonują twórcy projektu, którzy stworzyli już stronę internetową przedsięwzięcia. Tak śmiałe założenie ma pokrycie w rzeczywistości. W tej chwili Rumunia, która korzysta z własnych pokładów surowca, wydobywa go tyle, że zapewnia sobie aż 75 proc. potrzebnego gazu. Resztę importuje z Rosji. W Karpatach i Transylwanii złoża są jednak na tyle bogate, że gdyby Rumunom opłacało się to bardziej, produkowali by go więcej. Ta perspektywa otworzyła się zwłaszcza w chwili, w której gazem sąsiada zainteresowała się Bułgaria. Ta jest bowiem prawie zupełnie uzależniona od dostaw Moskwy i zdana na jej łaskę. Bardzo podobnie sytuacja się ma w Słowacji i Węgrzech.

Gazociąg Eastring i możliwy przebiegeastring.eu

Dwie drogi. Potężna przepustowość

Sygnatariusze porozumienia zakładają więc budowę gazociągu, który będzie mógł przebiegać dwoma drogami. Pierwsza miałaby 1015 km i wiodła ze Słowacji przez Węgry do Rumunii i Bułgarii, dostając też połączenie z istniejącym fragmentem gazociągu pomiędzy Słowacją i Ukrainą, dzięki któremu Kijów może się posiłkować tzw. rewersem ropy i gazu z Europy. Z kolei na granicy Rumunii i Bułgarii gazociąg zostałby podłączony do już istniejącej sieci przesyłowej między krajami, zwanej Gazociągiem Zachodnim. Przebiega on przez miasto Negru Voda na Dunaju. Ta droga pozwoliłaby zainwestować też Bułgarii w dalszą nitkę gazociągu, doprowadzając go nawet do granicy tureckiej i licząc na to, że kiedyś do Sofii popłynie również gaz z Bliskiego Wschodu. Druga planowana droga ma w planach długość 832 km i zakłada budowę gazociągu po stronie słowackiej, węgierskiej i rumuńskiej, z centrum tego kraju ciągnąc się dalej na wschód, do wybrzeża Morza Czarnego. W tym wariancie do gazociągu, za pomocą istniejącej infrastruktury mogłaby dołączyć Bułgaria, udałoby się to jednak zrobić tylko częściowo. Większą rolę z pewnością odgrywałby wtedy układany obecnie na dnie Morza Czarnego interkonektor między sąsiadami (szczegóły niżej). Bez względu na wybranie drogi, Słowacja i Węgry będą musiały wybudować kolejno 19 km i 88 km gazociągu. Rumunia stworzyłaby dodatkowe 470-550 km gazociągu, a Bułgaria ok. 250 km. Koszt tej inwestycji - dzięki jej całkowitemu położeniu na lądzie - wyniósłby niespełna 2 mld euro. Gazociąg, według planów, będzie mógł przesyłać nawet 40 mld metrów sześć. surowca. Rumunia zużywa co roku ok. 15 mld metrów sześć. gazu.

Bułgaria już buduje

Pierwszy etap prac - wykraczający poza tekst porozumienia - tak naprawdę rozpoczął się kilka miesięcy temu. Bułgaria zainwestowała ponad 24 mln euro w stworzenie dodatkowego interkonektora gazowego z Rumunią. Interkonektor to gazociąg, tworzony wraz ze stacją pomiarową oraz z infrastrukturą pozwalającą na jego połączenie z istniejącą lub planowaną siecią przesyłową.

Trwają właśnie prace związane z budową gazociągu na dnie Morza Czarnego, wzdłuż jego zachodniego wybrzeża. Kilkanaście kilometrów połączenia i wyprowadzenie go na powierzchnię po obu stronach granicy pozwoli Bułgarii już prawdopodobnie w 2016 r. pobierać rumuński gaz i zmniejszyć prawie zupełne uzależnienie od rosyjskich surowców o co najmniej kilka procent.

Na Bliski Wschód lub do Morza Kaspijskiego

Projekt Eastringu jest też niezwykle ważny dla wszystkich krajów graniczących z czwórką zaangażowaną w plany budowy gazociągu. W połowie maja premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zapowiedział, że Ukraina w tym roku połowę potrzebnego gazu kupi w Europie, tym samym rezygnując z ogromnej części dostaw surowca z Rosji. Gaz, który przypłynie na Ukrainę będzie zapewne w znacznej mierze gazem rosyjskim, który na terytorium Ukrainy znajdzie się po przejściu przez jej zachodnią granicę – dzięki rewersowi surowca w Słowacji - i to takie deklaracje, i działania wydają się świadczyć o najlepszym możliwym czasie dla dużej gazowej inwestycji w szeroko pojętej Europie Wschodniej. Koncepcja Eastringu zakłada też, że gazociąg zostanie połączony z systemem gazociągów w całej Europie. Sygnatariusze porozumienia podkreślają, że liczą na pomoc w budowie ze strony Unii Europejskiej, bo Eastring "zostanie stworzony w oparciu o zasady stworzone przez Unię Europejską i w jej duchu", tak by "dostęp do niego miały wszystkie inne strony", które będą chciały w przyszłości brać udział w przedsięwzięciu.

Plany zakładają też bowiem, że Eastring zostanie skonstruowany tak, by "przygotować się na ewentualne dostawy surowca z alternatywnych źródeł - basenu Morza Czarnego, regionu kaspijskiego i Bliskiego Wschodu". Ten projekt mógłby ułatwić UE przekonanie Turcji i Azerbejdżanu do bliższej współpracy przy budowie gazociągu transanatolijskiego TANAP, która już trwa, ale idzie bardzo opornie. UE chciałaby, by w przyszłości tą drogą trafiał do Europy w ramach tzw. Południowego Korytarza Gazowego gaz ze złóż kaspijskiego szelfu w Azerbejdżanie. Turcy chcieliby jednak dostać jak najwięcej pieniędzy za jego tranzyt i być może będą wykorzystywali jako kartę przetargową w tej kwestii gospodarcze zbliżenie z Rosją i ew. budowę tzw. Tureckiego Potoku. Ta sytuacja pokazuje, jak ważną, a zarazem mającą potencjalnie wielu sojuszników w Brukseli inwestycją jest Eastring. Unijnym politykom marzy się też bowiem dostęp do surowców z Iranu, które kiedyś musiałyby popłynąć na Stary Kontynent przez Turcję i Bałkany.

Zamiast South Streamu powstanie gazociąg w strone Turcji
Zamiast South Streamu powstanie gazociąg w strone TurcjiTVN24 Biznes i Świat

Polska też może skorzystać. Rosja będzie przeszkadzać

Na stworzeniu Eastringu korzystać będzie mogła również Polska. W tym przypadku będzie po prostu chodziło o dopasowanie sieci przesyłowej między Słowacją, a naszym krajem i wydaje się logiczne, że tak nasi południowi sąsiedzi będą budowali swój gazociąg. Dzięki połączeniu ze Słowacją Polska mogłaby więc w przyszłości liczyć na rezerwy gazu w sytuacji kryzysowej – np. znacznego pogorszenia się stosunków z Rosją i próby gospodarczego szantażu. Mając zaś na uwadze dalsze ewentualne postępy w pracach nad Eastringiem, Polska mogłaby nawet założyć, że przypłynie do niej bezpośrednio cześć surowca z Bliskiego Wschodu lub rejonu kaspijskiego. Przeszkodzić w realizacji projektu czterech krajów będzie próbowała Rosja. Ta potrzebuje europejskiego rynku, bo bez niego pogrążyłaby się w otchłani problemów gospodarczych, które pociągnęłyby za sobą również te społeczne i polityczne. To dlatego Kreml naciska w ostatnich tygodniach na Ankarę i próbuje przekonać Turcję, tak jak i Grecję, do podpisania umowy o budowie gazociągu będącego alternatywą dla przerwanego projektu South Stream.

Położeniem nowej rury Rosja chce ominąć Bułgarię i Rumunię i dotrzeć na zachodnie Bałkany, a dalej też do Włoch i Austrii. Dlatego również kraje takie jak Serbia i Bośnia i Hercegowina, w których Rosjanie od lat działają na rynku energetycznym, w większości już go zresztą kontrolując, mogłyby skorzystać z surowców rumuńskich, by móc prowadzić bardziej niezależną politykę zagraniczną. Energetyczne uzależnienie od Rosji oznacza bowiem bardzo duże problemy. Widać to na przykładzie Serbii, której największa firma naftowa - SrbijaGas - jest w 51 proc. kontrolowana przez Gazprom. SrbijaGas przynosi miliardowe straty i rząd w Belgradzie od lat nie może wyegzekwować od jej zarządu stworzenia planu restrukturyzacji. Relacje spółki z rządem pogorszyły się jeszcze bardziej w ub. roku, po tym jak w wyborach zwyciężyła proeuropejska partia premiera Aleksandra Vuczicia. Rumuński gaz dostarczany do krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Bałkanów postawiłby wszystkich na Kremlu na równe nogi. Rumuński gaz dostarczany do krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Bałkanów postawił wszystkich na Kremlu na równe nogi. Dobitnie świadczy o tym już wiadomość, jaka 2 czerwca dotarła z Moskwy. Tego dnia premier Dmitrij Miedwiediew w czasie spotkania z premierem Słowacji Robertem Fico stwierdził, że Rosja jest gotowa wesprzeć rozwój Eastringu, poprzez podłączenie go do Tureckiego Potoku. Ten ruch wskazuje jasno, że Moskwa nie zrezygnuje z uzależniania od siebie Bałkanów.

Autor: Adam Sobolewski/mn / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Federalny sąd apelacyjny w czwartek przywrócił cła wprowadzone przez prezydenta Donalda Trumpa. Dzień wcześniej Federalny Sąd ds. Handlu Międzynarodowego uznał, że Trump przekroczył swe pełnomocnictwa, nakładając dodatkowe cła i nakazał ich natychmiastowe zablokowanie.

Zwrot w sprawie ceł. Zaledwie dzień po blokadzie

Zwrot w sprawie ceł. Zaledwie dzień po blokadzie

Źródło:
PAP, Reuters

W czwartek ambasada RP w Tbilisi ostrzegła, że niektóre osoby mogą spotkać się z odmową wjazdu do Gruzji. Zaleca się sprawdzenie, "czy nie zaistniały okoliczności zwiększające to ryzyko takie jak udział w demonstracjach, przebywanie w ich pobliżu lub określona aktywność w mediach społecznościowych".

Ryzyko odmowy wjazdu do kraju. Ambasada ostrzega Polaków

Ryzyko odmowy wjazdu do kraju. Ambasada ostrzega Polaków

Źródło:
PAP

Od 1 lipca cena gazu w taryfie PGNiG Obrót Detaliczny spadnie o 14,8 procent, z 239,65 złotych za megawatogodzinę do 204,26 za megawatogodzinę - poinformował w czwartek prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Według szacunków URE rachunki w zależności od zużycia gazu spadną o 8-11 proc.

Cena gazu w dół o prawie 15 procent

Cena gazu w dół o prawie 15 procent

Źródło:
PAP

Hailey Bieber, modelka, celebrytka i żona piosenkarza Justina Biebera sprzedała swoją markę kosmetyczną Rhode za miliard dolarów. Kupcem jest firma e.l.f. Beauty, którą CNN określa jako "potentata w branży budżetowych kosmetyków".

Bieber sprzedała firmę za miliard dolarów

Bieber sprzedała firmę za miliard dolarów

Źródło:
CNN

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty irlandzkiej spółce Whaleco Technology Limited, odpowiedzialnej za sprzedaż z serwisu Temu w Polsce. Chodzi o prezentowanie cen promocyjnych w sposób sprzeczny z prawem - podał we czwartek UOKiK.

Gigant handlowy z zarzutami. "Tajemnicze promocje"

Gigant handlowy z zarzutami. "Tajemnicze promocje"

Źródło:
PAP

Niemcy planują wprowadzenie 10-procentowego podatku dla platform cyfrowych takich jak Google czy Meta, korzystających z treści medialnych - donosi Politico. Rząd podkreśla, że obecne przepisy są bardzo łagodne dla amerykańskich gigantów technologicznych.

Niemcy szykują nowy podatek. Dotknie gigantów z USA

Niemcy szykują nowy podatek. Dotknie gigantów z USA

Źródło:
PAP

W pierwszym kwartale 2025 roku Polacy zgłosili mniej szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych OC i AC niż w tym samym okresie 2024 roku. Spadek jest niewielki - o 0,6 procent. Wartość wypłaconych odszkodowań wzrosła o 3,6 procent. Do szkód z OC najczęściej dochodziło w piątki, a do szkód z AC - w poniedziałki.

"Warto w tym dniu zachować szczególną czujność"

"Warto w tym dniu zachować szczególną czujność"

Źródło:
tvn24.pl

- Pierwsze przetargi dwudziestu działek odbyły się w ubiegłym tygodniu. Nabywca będzie mieć ziemię za połowę ceny - mówi w rozmowie z tvn24.pl Kamil Sznel, rzecznik Urzędu Miejskiego w Suwałkach. Chodzi o program "Działki budowlane dla młodych". Prezydent miasta Czesław Renkiewicz dodaje, że "za moment" ogłoszony zostanie "przetarg na sprzedaż kolejnych".

Nie chcą by młodzi się wyprowadzali. Sprzedają im działki z ogromnym upustem

Nie chcą by młodzi się wyprowadzali. Sprzedają im działki z ogromnym upustem

Źródło:
tvn24.pl

Większość ludzi zaczyna oszczędzać na emeryturę wraz z rozpoczęciem swojej kariery zawodowej. Czasem podejmujemy dodatkowe kroki w tym zakresie nieco później, gdy nasza sytuacja finansowa się ustabilizuje. Tymczasem nowy rząd Niemiec zaproponował program, w którym oszczędzać na emeryturę zaczną już sześciolatki.

Sześciolatki mogą wkrótce zacząć oszczędzać na emeryturę

Sześciolatki mogą wkrótce zacząć oszczędzać na emeryturę

Źródło:
CNBC

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wydał ostrzeżenie dotyczące partii jogurtu Łowicz Mascarpone. Do instytucji trafiła skarga konsumenta na obecność fragmentów szkła w produkcie. Producent poinformował o wycofaniu z obrotu wskazanego produktu.

Partia jogurtu wycofana ze sklepów. "Obecność fragmentów szkła"

Partia jogurtu wycofana ze sklepów. "Obecność fragmentów szkła"

Źródło:
tvn24.pl

Według doktora Tomasza Barcińskiego z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk przyszłość eksploracji przestrzeni kosmicznej w dużej mierze będzie należeć do robotów. Maszyny te będą realizować szeroki zakres zadań - od prostych czynności porządkowych po prowadzenie zaawansowanych eksperymentów naukowych.

Mają zastąpić ludzi i szukać "złóż pod regolitem"

Mają zastąpić ludzi i szukać "złóż pod regolitem"

Źródło:
PAP

W Holandii w żelkach Haribo o smaku coli stwierdzono obecność konopi indyjskich. Kilka osób, w tym dzieci, zgłosiło dolegliwości po ich spożyciu. Sprawę bada holenderski Urząd do Spraw Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich (NVWA).

Konopie w żelkach. Wszczęto dochodzenie

Konopie w żelkach. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

Peter Kazimir, prezes Narodowego Banku Słowacji i były minister finansów tego kraju, został uznany winnym wręczenia łapówki. Sąd zobowiązał go do zapłaty grzywny w wysokości 200 tysięcy euro. W innym przypadku polityk może trafić do więzienia. Kazimir nie przyznaje się do winy.  

Prezes banku centralnego skazany za wręczenie łapówki

Prezes banku centralnego skazany za wręczenie łapówki

Źródło:
PAP, Reuters, Týždeň

Utrwalają się tendencje wzrostowe w polskiej gospodarce - wynika z raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. BIEC wskazuje, że pomimo poprawiającej się sytuacji są też słabe strony. - Najdotkliwsza zapaść panuje w przemyśle odzieżowym i tekstylnym - podkreśla autorka raportu Maria Drozdowicz.

Branża w kryzysie. "Najdotkliwsza zapaść"

Branża w kryzysie. "Najdotkliwsza zapaść"

Źródło:
PAP

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) rozpoczął postępowanie, którego celem jest wyłonienie generalnego wykonawcy terminala pasażerskiego nowego lotniska. Wartość inwestycji szacowana jest na ponad pięć miliardów złotych.

Największy taki przetarg w tym roku

Największy taki przetarg w tym roku

Źródło:
PAP

Inwestorzy pozytywnie reagują na decyzję amerykańskiego sądu, który uznał cła nałożone przez prezydenta Donalda Trumpa za nielegalne. Analitycy oceniają, że jest to "ogromna ulga dla rynków akcji i poważny cios dla administracji Trumpa". Dodają jednak, że niepewność pozostaje.

"Poważny cios dla administracji Trumpa"

"Poważny cios dla administracji Trumpa"

Źródło:
PAP

Administracja Trumpa nakazała niektórym amerykańskim firmom wstrzymanie sprzedaży do Chin oprogramowania wykorzystywanego do projektowania półprzewodników - poinformował w środę "Financial Times".

Sprzedaż do Chin wstrzymana. "Złośliwe blokowanie"

Sprzedaż do Chin wstrzymana. "Złośliwe blokowanie"

Źródło:
CNN

Notowania ropy naftowej gwałtownie rosną po decyzji amerykańskiego sądu federalnego w sprawie ceł nałożonych przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Cła Donalda Trumpa. Mocna reakcja rynku na decyzję sądu

Cła Donalda Trumpa. Mocna reakcja rynku na decyzję sądu

Źródło:
PAP

Amerykański Sąd do spraw Handlu Międzynarodowego zablokował większość ceł nałożonych przez Donalda Trumpa. W orzeczeniu stwierdzono, że prezydent USA przekroczył swoje uprawnienia - podał Reuters.

Sąd zablokował cła Donalda Trumpa

Sąd zablokował cła Donalda Trumpa

Źródło:
Reuters, PAP, AP

Kuchnia to jeden z ważniejszych czynników wpływających na wybór wakacyjnych kierunków. Dla wielu podróżników lokalne smaki stały się równie kuszące jak sztuka, architektura czy przyroda. Gdzie warto się wybrać, jeśli chcemy uniknąć najbardziej zatłoczonych miejsc?

Kierunki dla smakoszy. Tu nie będzie tłumów

Kierunki dla smakoszy. Tu nie będzie tłumów

Źródło:
PAP

Arabia Saudyjska podwoiła kary finansowe za pielgrzymkę do Mekki (hadżdżu) bez zezwolenia. Grzywna dla pielgrzymów przekracza pięć tysięcy dolarów, a organizatorom nielegalnych wyjazdów grozi kara 27 tysięcy dolarów - podał Bloomberg.

Wyższe kary za nielegalne pielgrzymki. Nawet 27 tysięcy za brak zezwolenia

Wyższe kary za nielegalne pielgrzymki. Nawet 27 tysięcy za brak zezwolenia

Źródło:
PAP

Senat uchwalił w środę nowelizację Kodeksu pracy w sprawie jawności płac, ale z poprawką. Pracodawca będzie zobowiązany do udzielenia kandydatowi na stanowisko z odpowiednim wyprzedzeniem informacji o proponowanym wynagrodzeniu, aby umożliwić mu świadome i przejrzyste negocjacje.

Nowy obowiązek dla pracodawców. Poprawka Senatu

Nowy obowiązek dla pracodawców. Poprawka Senatu

Źródło:
PAP

Sektor bankowy w Polsce w 2024 roku osiągnął rekordowe zyski netto - czytamy w interpelacji poselskiej skierowanej do resortu finansów. Posłowie pytają w niej o analizy i konsultacje w sprawie wprowadzenia podatku od nadmiarowych zysków banków. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Jurand Drop.

Podatek od "manny z nieba". Ministerstwo zabiera głos

Podatek od "manny z nieba". Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Hakerzy zaatakowali Czechy. Zdaniem szefowej unijnej dyplomacji Kaji Kallas za cyberatakiem stoi podmiot wspierany przez Chiny. Czeski resort spraw zagranicznych wezwał do siebie chińskiego ambasadora.

Atak hakerów. Wezwali ambasadora

Atak hakerów. Wezwali ambasadora

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do bazyliki Świętego Marka w Wenecji będzie można wejść tylko po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji online, a cena biletu wstępu wzrośnie z 6 do 10 euro. To kolejny krok podjęty w tym mieście, by stawić czoła nasilającemu się zjawisku tak zwanej nadmiernej turystyki.

Walczą z nadmierną turystyką. Ceny biletów w górę

Walczą z nadmierną turystyką. Ceny biletów w górę

Źródło:
PAP

PKP Polskie Linie Kolejowe szukają około 130 nowych pracowników. Zatrudnienie mogą znaleźć zarówno osoby z wykształceniem wyższym, jak i te ze średnim czy zawodowym. Proponowane pensje sięgają nawet 28,5 tysiąca złotych brutto miesięcznie.

Nawet 28,5 tysiąca złotych miesięcznie. Polski gigant szuka pracowników

Nawet 28,5 tysiąca złotych miesięcznie. Polski gigant szuka pracowników

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego wśród Włochów w wieku 19-28 lat wynika, że zawody takie jak lekarz, nauczyciel czy specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa cieszą się obecnie większym prestiżem niż praca influencera. Wyniki badania wskazują na zmianę priorytetów zawodowych młodego pokolenia, które coraz częściej stawia na stabilność, użyteczność społeczną i rozwój w sektorach o rosnącym znaczeniu.

Influencer już nie tak popularny. Ranking zawodów marzeń

Influencer już nie tak popularny. Ranking zawodów marzeń

Źródło:
PAP

Majorka, Zakintos i Paryż - to najbardziej oblegane przez turystów miejsca na Starym Kontynencie, w zależności od tego, jakie kryterium przyjmiemy.

Oto najbardziej oblegane przez turystów miejsca w Europie

Oto najbardziej oblegane przez turystów miejsca w Europie

Źródło:
PAP

Elon Musk skrytykował ustawę podatkową forsowaną przez Donalda Trumpa - pisze "Financial Times". Zdaniem miliardera nowe przepisy negatywnie wpłyną na efekty prac Departamentu Wydajności Państwa (DOGE), którym do niedawna kierował.

Elon Musk krytykuje Donalda Trumpa

Elon Musk krytykuje Donalda Trumpa

Źródło:
"Financial Times"

Od 20 maja, ponad 211 tysięcy wyborców dopisało się do spisów prowadzonych przez konsula, co daje w tej chwili liczbę 695 886 potencjalnych wyborców - przekazała w środę Justyna Chrzanowska z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jak dodała, ze względu na duże zainteresowanie w ostatnim czasie pojawiły się zakłócenia w działaniu systemu e-Wybory.

Ogromne zainteresowanie wyborami za granicą. Jeszcze jest czas na rejestrację

Ogromne zainteresowanie wyborami za granicą. Jeszcze jest czas na rejestrację

Źródło:
tvn24.pl

Chrysler Building - ikona nowojorskiego skylineu i jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł architektury art déco - ponownie trafił na rynek nieruchomości. Choć aktualna cena nie została ujawniona, warto przypomnieć, że w 2019 roku wieżowiec został sprzedany za 150 milionów dolarów.

To symbol miasta. Słynny budynek trafi na sprzedaż

To symbol miasta. Słynny budynek trafi na sprzedaż

Źródło:
PAP