Ze świata

Ze świata

Gigantyczne pieniądze i kontrowersyjne wyroki. Legendy mody walczą o swoje symbole

Czerwona podeszwa, "wyjątkowa" czarna krata, czy trzy paski na rękawie - dla wielu posiadanie markowej odzieży to wyraz swego rodzaju awansu społecznego. A właściciele marek dbają o to, by "niepowtarzalne" elementy nie traciły na atrakcyjności. Nie chodzi tylko o rozpoznawalność, ale przede wszystkim o miliardy dolarów. Bo atrakcyjna marka to klucz do sukcesu, również tego finansowego, w świecie mody. Dlatego tak często duże firmy toczą wieloletnie sądowe boje o kratki, litery i kolory.

Formuła 1 w Monako. Bogaci płacą podwójnie

Kręte ulice Monako mogą być kojarzone nie tylko z luksusem, ale także najbardziej prestiżowym wyścigiem Formuły 1 - organizowanym tutaj od ponad 50 lat. Wyścig ten generuje gigantyczne pieniądze z reklam największych światowych firm, które zamieszczane są na trasie wyścigu. Wystarczy tylko powiedzieć, że w trakcie wyścigów F1 w Monako, miejsca w hotelach drożeją podwójnie, podobnie jak wypożyczenie jachtów. A wynajem jachtu średniej jakości na cały dzień kosztuje standardowo od 10 do 15 tys. euro. Monako zatem nie utrzymuje się wbrew powszechnej opinii tylko z hazardu, ale turystyki i VAT-u.

Pływający bar na oceanie. To idealne miejsce do wypoczynku

Ekskluzywny ruchomy bar "Cloud 9" unosi się na krystalicznie czystych wodach okalających wyspę Fidżi. Jest dwupiętrowy, a na pokładzie znajduje się w pełni zaopatrzony bar z napojami z najwyższej półki. Ale nie brakuje tam też lokalnych przysmaków, takich jak Fidżi Gold, Fidżi Bitter i Fidżi Rum Co. Dodatkowo, jak informują pracownicy "Cloud 9" , dostępna jest także włoska pizza, a także catering z jedzeniem wegetariańskim, a także bezglutenowym. Czas umila muzyka grana przez DJ-ów.

"G7 nie przyjmie już nigdy więcej Rosji do swojego grona"

Przywódcy siedmiu najbardziej wpływowych państw Zachodu "nigdy więcej" nie przyjmą Rosji do swojego grona - podał niemiecki dziennik "Leipziger Zeitung", powołując się na anonimowe źródło dyplomatyczne. Taka decyzja ma zapaść na szczycie w Bawarii.

Cipras idzie na całość. "Bez redukcji długu nie ma porozumienia"

Nie zaakceptuję propozycji naszych wierzycieli, która nie uwzględnia obietnicy redukcji zadłużenia, czego od dawna domaga się mój rząd - mówił podczas piątkowego przemówienia w greckim parlamencie premier Aleksis Cipras. Szef rządu powtórzył również, że nie zgodzi się na nowy plan ratunkowy bez spełnienia tego warunku. Obecny plan ratunkowy wygasa z końcem czerwca.

Londyn będzie miał trzynastą linię metra. Zobacz niezwykły film z budowy

Prace pod Londynem idą pełną parą. We wtorek zakończyło się drążenie tunelu pod nową, trzynastą linię metra. 42-kilometrowa trasa będzie łączyła zachód ze wschodem, a jej projekt powstał jeszcze w XIX wieku. W założeniu miała ułatwić transport towarów wyładowywanych w londyńskim porcie. Władza dzięki niej chce odciążyć najbardziej zatłoczone linie przebiegające przez Śródmieście i ożywić dzielnice oddalone od centrum Londynu. Nową linią ma podróżować łącznie ponad 200 mln osób rocznie, co zwiększy przepustowość metra o 10 proc. Koszt jej budowy to bagatela 14,8 mld funtów.

Niemcy Grecją podzieleni. "Merkel w poważnym konflikcie"

W niemieckim rządzie narasta napięcie wobec postawy na działania Aten - twierdzi niemiecki dziennik "Bild". Gazeta donosi o rozczarowaniu Schäuble poniedziałkowym wieczornym spotkaniem kanclerz Merkel z wierzycielami Grecji. Niemiecki rząd w piątek zaprzeczył doniesieniom "Bilda".

"To zapach Napoleona". Zobacz, jak Monako zarabia na perfumach

W okolicy Monako stworzono 35 perfumerii, które zatrudniają ponad 3 tys. osób i wytwarzają sporą część całego dochodu kraju, jeżeli chodzi o przemysł perfumeryjny. Żeby wyprodukować litr perfum np. ekstraktu z róży potrzeba tonę płatków. Jak dokładnie przebiega taki proces i ile czasu zajmuje stworzenie własnego zapachu wyjaśnia Karolina Hytrek-Prosiecka.

Grecja "zbankrutuje". Ale "nie w czerwcu"

Grecję czeka wyjątkowo trudny czas. Do dziś Ateny miały zapłacić 300 mln euro raty dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jednak rząd Ciprasa poprosił by MFW połączył cztery czerwcowe terminy płatności w jeden i w ten sposób termin spłaty zobowiązań przesunął się na 30 czerwca. - Nie widzę pozytywnego końca tej sprawy. Myślę, że Grecja jednostronne zbankrutuje - uważa Ignacy Morawski, główny ekonomista BIZ Banku. - Uda się osiągnąć cząstkowe porozumienie. Być może na końcu tej drogi Grecja będzie musiała zbankrutować, ale nie będzie to w czerwcu - uważa Adam Czerniak z Polityki Insight.

OPEC niewzruszony, utrzymuje produkcję. Ropa drożeje

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową OPEC podjęła dziś decyzję o utrzymaniu dotychczasowego poziomu produkcji ropy naftowej - informuje agencja Reuters, powołując się na delegatów obecnych na spotkaniu kartelu. "Bloomberg" podaje, że o utrzymaniu produkcji poinformował też saudyjski minister ropy. W reakcji na tę informację wartość ropy naftowej wzrosła. Dzienny poziom produkcji OPEC nadal będzie wynosił 30 mln baryłek dziennie.

Giganci światowego biznesu zjechali do Monte Carlo, wśród nich Polak. Finał konkursu EY Przedsiębiorca Roku

W sobotę 6 czerwca poznamy zwycięzcę tegorocznego finału międzynarodowego konkursu EY World Entrepreneur Of The Year - Przedsiębiorca Roku. Nazwisko laureata zostanie ogłoszone podczas gali finałowej, która odbędzie się w Salle Des Étoiles w Monako. Polskę będzie reprezentował Adam Krzanowski, współzałożyciel i prezes Grupy Nowy Styl. Patronat nad wydarzeniem ma TVN24 Biznes i Świat.

Na europejskich giełdach spadki. Inwestorzy patrzą na Grecję

W Europie Zachodniej na giełdach spadki głównych indeksów. Nie słabnie zainteresowanie rynków Grecją. Maklerzy zastanawiają się, czy Ateny spłacą dług. Dziś powinna przelać MFW ponad 300 mln euro, zamiast chce przełożenia zapłaty na koniec miesiąca. Na lekkim minucie też główne indeksy w Warszawie.

Grecja straszy Europę: bez ustępstw wierzycieli możliwe przedterminowe wybory

Rząd Grecji może rozpisać przedterminowe wybory parlamentarne, jeśli międzynarodowi wierzyciele nie złagodzą warunków stawianych krajowi w zamian za odblokowanie pomocy finansowej - powiedział w piątek wiceminister ubezpieczeń społecznych Dmitris Stratulis. Z najnowszego sondażu wynika, że większość Greków chce osiągnięcia porozumienia z wierzycielami i chce pozostać w strefie euro.