Ze świata

Ze świata

Grecji grozi szturm na banki. Europejski bank dosypie pieniędzy

EBC zwiększy awaryjne finansowanie banków w Grecji, by zapewnić im płynność - poinformowały greckie źródła po piątkowym spotkaniu zarządu EBC. W ciągu ostatnich trzech dni Grecy wycofali z banków oszczędności warte około 2 mld euro. Krajowi grozi szturm na banki.

Putin rozmawiał z Ciprasem o pomocy dla Grecji? "Nie, nie, nie"

Po spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem grecki premier Aleksis Cipras powiedział, że Grecja ma "inne alternatywy niż UE". Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow pytany o to, czy była mowa o pomocy finansowej, odparł: "Nie, nie, nie". Dodał, że politycy "rozmawiali o konieczności rozwoju dwustronnej współpracy inwestycyjnej, ale w zwykłym kontekście stosunków dwustronnych".

Szykuje się trudny rozwód Grecji z Europą? Rosja czeka

Impas na linii Grecja-wierzyciele może trwać do ostatnich dni czerwca - takie komentarze dominują wśród analityków i obserwatorów obecnych na zakończonym właśnie luksemburskim szczycie ministrów eurogrupy. Do końca czerwca Grecja musi oddać ponad 1,5 mld euro do Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Negocjacje utknęły w martwym punkcie, bo rząd w Atenach nie przywiózł do Brukseli żadnych przełomowych propozycji - oceniają ministrowie strefy euro.

Grecy zabierają z banków pieniądze. Tylko wczoraj wypłacili miliard euro

Przedłużające się rozmowy Aten z wierzycielami i mnożące się pytania o przyszłość tego kraju, przekładają się na niepewność samych Greków. Coraz chętniej sięgają oni po swoje oszczędności ulokowane w bankach. Jak informują źródła Reutersa, tylko w czwartek depozytariusze greckich banków wypłacili ponad miliard euro środków.

Europarlament i konflikt interesów. Na liście Boni i Rosati

Europosłowie Michał Boni i Dariusz Rosati znaleźli się na liście 10 osób, które zostały uznane przez organizacje pozarządowe za przykład konfliktu interesów w Parlamencie Europejskim. Co ważne, osoby te nie łamały prawa ani kodeksu dobrych praktyk. Chodzi jedynie o działalność, która może oznaczać tzw. konflikt interesu.

Wall Street z rekordem. Dzięki sygnałom z Fedu

Czwartkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się znacznymi wzrostami najważniejszych indeksów, głównie dzięki sygnałom, że w najbliższym czasie Fed nie podniesie stóp procentowych.

Nowy rekord na amerykańskiej giełdzie. Po 15 latach

W czwartek amerykańska giełda papierów wartościowych Nasdaq zanotowała najwyższe wyniki od 15 lat - informuje Reuters. To reakcja na dobre dane z amerykańskiej gospodarki i nadzieje na przełom ws. Grecji. Na tym parkiecie notowanych jest prawie 3 tys. spółek, wśród nich Google, Intel, Microsoft czy Apple.

Furtka dla Grecji zamyka się. Przełomu w Luksemburgu nie było

Czwartkowe spotkanie ministrów finansów strefy euro zakończyło się bez porozumienia w sprawie pomocy dla Grecji - poinformował unijny komisarz ds. euro Valdis Dombrovskis. Ale szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem poinformował, że ministrowie mogą przedłużyć program pomocowy dla Grecji przed końcem miesiąca, ale wcześniej musi zostać przedstawiony wniosek w tej sprawie ze strony greckiej.

Belgia zaaresztowała rosyjskie mienie. Kreml "zaniepokojony"

Kreml oświadczył w czwartek, że uważnie bada decyzję Belgii o nałożeniu aresztu na rosyjskie mienie państwowe w tym kraju. Bruksela egzekwuje w ten sposób wyroku sądu w odpowiedzi na pozew złożony przez byłych akcjonariuszy nieistniejącego już koncernu Jukos.

Gazprom zamierza rozbudować Nord Stream. Sankcje zablokują projekt?

Gazprom zbuduje dwie nowe nitki gazociągu Nord Stream wraz z europejskimi partnerami: koncernami OMV, Shell i E.On - poinformował rosyjski gigant gazowy cytowany przez agencję dpa, w czwartek na międzynarodowym forum ekonomicznym w Petersburgu. - To jest dosyć niewygodna informacja, zwłaszcza w kontekście przedłużenia sankcji gospodarczych przez Unię Europejską - oceniła w rozmowie z tvn24bis.pl Zuzanna Nowak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Kudrin na forum w Petersburgu: nasze własne sankcje uderzają w Rosję bardziej, niż te zachodnie

W Petersburgu od dziś trwa 19. Międzynarodowe Forum Ekonomiczne, najważniejsze takie spotkanie w Rosji, nieoficjalnie nazywane "rosyjskim Davos". Podobnie jak w 2014 roku z powodu agresywnej polityki Rosji wobec Ukrainy na przyjazd do rodzinnego miasta prezydenta Władimira Putina zdecydowało się zaledwie kilku szefów państw i rządów. Choć poruszane są takie kwestie, sankcje, energetyka i pomoc dla Grecji.

Europejczycy nie ćwiczą, a to kosztuje. 80 mld euro rocznie

Brak aktywności fizycznej zabija pół miliona Europejczyków rocznie i kosztuje Europę 80 mld euro - alarmują eksperci. Według badań aż 18 proc. dorosłych Polaków nie jest wystarczająca aktywnych; brak aktywności jest też dużym problemem wśród polskich nastolatków.