Moody's straszy Moskwę obniżeniem ratingu. Agencja rozpoczęła przegląd oceny wiarygodności Rosji, wskazując na trwały spadek cen ropy, która wraz z gazem odpowiada obecnie za blisko 60 proc. całkowitego eksportu kraju.
- Rosja musi dostosować swój budżet do niższych cen ropy - zapowiedział w sobotę tamtejszy minister finansów Anton Siluanow w reakcji na piątkową decyzję Moody's, która poinformowała o rozpoczęciu przeglądu ratingu Rosji. Ocena wiarygodności sięga obecnie Ba1, ale agencja nie wyklucza obniżenia ratingu.
Zresztą spośród trzech głównych agencji ratingowych Moody's. Standard&Poor's i Fitch, tylko ta ostatnia utrzymuje rating długu Rosji w klasie inwestycyjnej.
Zbytni optymizm
- Ocena Moody's wskazuje na konieczność dostosowania systemu budżetowego do nowej rzeczywistości - wskazał minister finansów. Gaz i ropa odpowiadają bowiem za blisko 60 proc. wpływów rosyjskiego eksportu.
Spadające jednak od wielu miesięcy ceny ropy grożą zwiększeniem deficytu budżetowego, obecnie prognozowanego na poziomie 3 procent PKB w tym roku. - Jeśli średnia cena ropy wyniesie 40 dolarów za baryłkę - wynika z prognoz ministerstwa finansów.
Budżet państwa tymczasem nadal zakłada ceny ropy na średnim poziomie 50 dolarów za baryłkę. Nieosiągalnym w obecnym warunkach. Dlatego też w przyszłym miesiącu ma dojść do zmiany założeń budżetowych. Rosyjski Bank Centralny przewiduje, że średnia cena surowca wyniesie 35 dolarów za baryłkę.
Będą cięcia
Anton Siluanow zapewnił jednak, że rząd ciężko pracuje w jaki sposób złagodzić skutki niższych cen ropy. - Rosyjski rząd przygotował środki będą odpowiedzią na obecną sytuację gospodarczą i pracuje nad zrównoważeniem budżetu w średnim okresie - powiedział.
Plany obejmują cięcia wydatków, podwyżki akcyzy i dalsze zaostrzanie egzekwowania podatków. Ale Moody's wskazuje, że może to być niewystarczające, jednocześnie zwracając uwagę na małe szanse na przeprowadzenie w najbliższym czasie bardziej radykalnych reform, jak choćby reformy systemu emerytalnego.
- Wrażliwość polityczna takiej reformy wskazuje, że dojdzie do przełożenia jej uchwalenia na termin po wyborach parlamentarnych we wrześniu, a nawet dopiero po wyborach prezydenckich na początku 2018 roku - wskazuje Moody's.
Jednocześnie agencja rozpoczęła przegląd ratingów: Arabii Saudyjskiej, Kataru, Kuwejtu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Co to jest rating?
Moody's, to obok Standard & Poor's i Fitch Ratings najważniejsza agencja ratingowa na świecie. Cały świat na podstawie ich ocen decyduje komu i za ile można pożyczyć pieniądze. Ewentualnie komu najlepiej nie pożyczać. To właśnie istota ratingu, czyli oceny wiarygodności kredytowej.
Rating jest przyznawany bankom, spółkom i państwom. Ocena państwa realnie przekłada się na jego atrakcyjność gospodarczą.
Rosja zaciska pasa:
Autor: mb/gry / Źródło: Reuters, Market Watch
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock