Clinton obiecuje zmiany w systemie podatkowym. Trump jak "lis do pilnowania kurnika"


Zniesienie ulg podatkowych dla bogaczy i poprawę ochrony klientów przed nadużyciami banków obiecała Hillary Clinton, nawiązując do niepłacenia podatków przez Donalda Trumpa i niedawnej afery w banku Wells Fargo.

W przemówieniu w Toledo w stanie Ohio w poniedziałek kandydatka Demokratów na prezydenta zaatakowała republikańskiego rywala w wyborach za to, że skorzystał z możliwości odpisania od podstawy rozliczeń federalnych podatków dochodowych 916 milionów dolarów strat poniesionych przez swoje firmy ponad 20 lat temu.

"Lis do pilnowania kurnika"

Trump przez 18 lat, zgodnie z prawem, nie płacił dzięki temu żadnych podatków federalnych. Taki był skutek bankructwa jego kasyn w Atlantic City i linii lotniczych Trump Airlines na początku lat 90.

- Kiedy miliony Amerykanów płacą swój należny udział, on nic nie płacił. (…) Tymczasem cierpieli jego pracownicy w Atlantic City. Trump obiema rękami zabierał co się dało w Ameryce i my mamy teraz za to płacić rachunek - powiedziała Clinton. - Donald Trump reprezentuje ten sam wypaczony, ustawiony na korzyść bogaczy system, który, jak twierdzi, sam chce zmienić. To tak, jakby lisa zatrudnić do pilnowania kurnika - dodała. Ponownie potępiła też Trumpa za odmowę ujawnienia swych zeznań podatkowych. Poprzedni kandydaci do Białego Domu – przypomniała - zawsze je ujawniali.

Ohio się waha

W stanie Ohio, gdzie Clinton przemawiała, sondaże wskazują ostatnio na niewielką przewagę kandydata Republikanów. Ohio to jeden z najważniejszych stanów „wahających się”, decydujących zwykle o wyniku wyborów. Sondaże krajowe dają Clinton przewagę nad Trumpem różnicą 3-4 pkt proc., a więc w granicach błędu statystycznego. W poniedziałek poparcie dla kandydatki Demokratów ogłosił popularny czarnoskóry koszykarz LeBron James, gwiazda ligi NBA. Clinton powiedziała w Toledo, że trzeba wyeliminować „luki” w prawie podatkowym w rodzaju tej, z której skorzystał Trump, nie płacąc przez 18 lat podatków federalnych. - Należy wyrównać szanse wszystkich przez usunięcie luk w prawie podatkowym korzystnych tylko dla bogaczy. (...) Wielkie korporacje, które czerpią profity z wszystkiego, co Ameryka ma do zaoferowania, powinny mieć pewne obowiązki na rzecz kraju. Amerykańskie marzenie powinno być dostępne dla wszystkich - oświadczyła.

Nie płaci podatków, bo jest "inteligentny"

W czasie debaty telewizyjnej tydzień temu Trump powiedział, że jeśli nie płaci podatków, oznacza to, że „jest inteligentny”. Za unikanie płacenia fiskusowi wychwalali go w niedzielę jego polityczni sojusznicy: gubernator New Jersey Chris Christie i były burmistrz Nowego Jorku Rudy Giuliani. Ten ostatni powiedział w telewizji NBC, że „Trump jest geniuszem”, bo tak skutecznie korzystał z możliwości legalnego niepłacenia podatków. - Co to za geniusz, który w ciągu paru lat traci prawie miliard dolarów? - szydziła z Trumpa Clinton w swym przemówieniu. Obiecała, że jako prezydent zapewni, że przepisy podatkowe zostaną zmienione, aby „multimilionerzy nie płacili mniejszych podatków niż nauczyciele i pielęgniarki”.

Klient kontra bank

Przyrzekła też wzmocnienie ochrony konsumentów w konfrontacji z wielkimi korporacjami, w tym także bankami. Nawiązała do niedawnego skandalu z jednym z największych banków w USA, Wells Fargo, który bez zgody klientów otwierał im fikcyjne rachunki, przelewając na nie fundusze z prawdziwych rachunków już istniejących. Bank pobierał dzięki temu rozmaite bezpodstawne opłaty od klientów, kiedy np. na dotychczasowych rachunkach zabrakło funduszy. Clinton obiecała, że za jej prezydentury klienci banków będą lepiej zabezpieczeni przed podobnymi oszustwami. Przypomniała, że obecnie nie mogą pozywać banków do sądu, kiedy czują się poszkodowani, ponieważ wydrukowane maleńkim drukiem – a więc trudne do zauważenia - zapisy w umowach z bankami chronią je przed pozwami, kierując ofiary nadużyć jedynie do specjalnego arbitrażu.

Zobacz: NYT sugeruje, że Donald Trump unikał płacenia podatków przez 20 lat

Autor: ag/gry / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Operatorzy platform, za pośrednictwem których dokonywane są transakcje w internecie, przekazali Ministerstwu Finansów dane ponad 177 tysięcy osób fizycznych i 115 tysięcy podmiotów – poinformowała rzeczniczka szefa Krajowej Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska. Dane te są teraz analizowane.

Blisko 300 tysięcy osób i podmiotów pod lupą fiskusa

Blisko 300 tysięcy osób i podmiotów pod lupą fiskusa

Źródło:
PAP

500 milionów i 200 milionów euro to wysokość kar nałożonych odpowiednio na Apple i Metę przez Komisję Europejską. Według Brukseli firmy te złamały Akt o rynkach cyfrowych (DMA). To pierwsza kara nałożona na spółki technologiczne za naruszenie tych zasad.

Kary dla gignatów technologicznych

Kary dla gignatów technologicznych

Źródło:
PAP

Donald Tusk odniósł się do kwestii składki zdrowotnej. Premier zapowiedział, że w przypadku ewentualnego weta prezydenta Andrzeja Dudy rząd powróci do tematu obniżenia składki po wyborach prezydenckich.

Składka zdrowotna. Zapowiedź premiera Donalda Tuska

Składka zdrowotna. Zapowiedź premiera Donalda Tuska

Źródło:
PAP

Szef Open AI Sam Altman wskazał, że zwracanie się do ChatGPT za pomocą słów "proszę" i "dziękuję" kosztowało firmę sporo pieniędzy. Kwota ta ma iść w dziesiątki milionów dolarów.

Ile kosztują "proszę" i "dziękuję"? Zaskakująca odpowiedź Sama Altmana

Ile kosztują "proszę" i "dziękuję"? Zaskakująca odpowiedź Sama Altmana

Źródło:
USA Today

Intel zamierza ujawnić w tym tygodniu plany zwolnienia 20 procent pracowników - donosi Bloomberg, powołując się na osobę znającą sprawę. Oznacza to, że pracę straci około 21 tysięcy osób. Krok ten ma usprawnić operacje i zmniejszyć nieefektywność biurokratyczną.

Gigant chce zwolnić 20 procent pracowników

Gigant chce zwolnić 20 procent pracowników

Źródło:
Reuters

Donald Trump przekazał, że nie ma zamiaru zwalniać prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, choć zażądał od niego obniżenia stóp procentowych. Wcześniej prezydent USA nazwał szefa Fed "wielkim frajerem".

Donald Trump zmienia zdanie w sprawie "wielkiego frajera"

Donald Trump zmienia zdanie w sprawie "wielkiego frajera"

Źródło:
PAP

Rezerwa Federalna to jedna z najważniejszych finansowych instytucji świata. Gdyby straciła wiarygodność, to straciłaby zdolność wpływania na rynki. Bank centralny USA jest pod presją Donalda Trumpa i Fed grozi zależność od władzy wykonawczej - ostrzegają ekonomiści.

Noblista o Trumpie: nie chcemy, by ktoś szalony nam dyktował

Noblista o Trumpie: nie chcemy, by ktoś szalony nam dyktował

Źródło:
PAP

Elon Musk zapowiedział, że od maja planuje poświęcać znacznie mniej czasu na kierowanie DOGE (Departamentem Wydajności Państwa) i skoncentruje się na przewodzeniu Tesli.

Elon Musk zapowiada ważne zmiany od maja

Elon Musk zapowiada ważne zmiany od maja

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2025 roku była niższa niż przed rokiem o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Z kolei w cenach bieżących sprzedaż w ubiegłym miesiącu wzrosła o 0,6 procent rok do roku.

"Konsument wrócił do gry". Nowe dane ze sklepów

"Konsument wrócił do gry". Nowe dane ze sklepów

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto padła główna wygrana. Zwycięzca wygrał niemal 12 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 22 kwietnia 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita

Kumulacja w Lotto rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump odpowiada za nowy trend - "Sell America" (sprzedawać Amerykę). Cła i wojna handlowa, chaotyczne decyzje czy próby zwolnienia szefa Fed sprawiły, że inwestorzy pozbywają się amerykańskich obligacji, akcji i uciekają od dolara - wskazują media z USA, Francji czy Wielkiej Brytanii.

Donald Trump zaczął nowy trend

Donald Trump zaczął nowy trend

Źródło:
PAP

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt przekazała, że USA otrzymały do tej pory 18 pisemnych propozycji porozumień handlowych, a Stany prowadzą obecnie rozmowy z 34 krajami. Trwają też prace nad umową z Chinami, ale minister finansów Scott Bessent miał określić te rozmowy jako "mordęgę".

"Mordęga". Amerykanie o negocjacjach

"Mordęga". Amerykanie o negocjacjach

Źródło:
PAP

Z 3,5 do 3,2 procent - tak prognozę dla polskiej gospodarki obniżył Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Analitycy Credit Agricole oraz ING Bank Śląski zwrócili uwagę na potencjalny wpływ ceł Donalda Trumpa na PKB Polski.

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Źródło:
PAP

Rosja obniżyła prognozę dotyczącą przychodów z eksportu ropy naftowej i gazu na lata 2025–2027 - podał Reuters, powołując się na dokument rosyjskiego ministerstwa gospodarki.

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Źródło:
Reuters

Pokój na Ukrainie jest niezbędny dla globalnej stabilności, a także globalnej gospodarki - stwierdził minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że "popieramy każde rozmowy pokojowe", "ale w Polsce nie ufamy Putinowi".

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zareagowała na doniesienia, że administracja Donalda Trumpa w ramach negocjowania ceł z innymi krajami żąda ograniczenia współpracy gospodarczej z Chinami. Bruksela wskazała, że relacje z USA i z Chinami - to dwie odrębne sprawy.

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Źródło:
PAP

Departament Handlu USA poinformował o planach nałożenia ceł na import paneli słonecznych i sprzętu fotowoltaicznego z krajów Azji Południowo-Wschodniej. W jednym przypadku taryfa może sięgać nawet 3521 procent.

3521 procent. Zaskakujący plan USA

3521 procent. Zaskakujący plan USA

Źródło:
BBC

Banki będą musiały sprawdzić, czy właściciel rachunku żyje w przypadku braku aktywności przez pięć lat - wynika z założeń projektu opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Źródło:
PAP

Właściciele sklepów internetowych, przewoźnicy, banki czy operatorzy systemów płatności będą musieli zapewnić od połowy tego roku dostęp do swoich usług bądź produktów osobom z niepełnosprawnością. - Wysokość grzywny (za brak dostosowania - red.) może wynosić do dziesięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - wyjaśnia mecenas Magdalena Szczepanek  z kancelarii prawnej Causa Finita Szczepanek i Wspólnicy Sp.K.

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Źródło:
tvn24.pl

Obniżki stóp procentowych w maju i czerwcu są już przesądzone – napisali ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem, marcowy spadek dynamiki płac stanowi jeden z argumentów za obniżkami stóp NBP.

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Roche zamierza zainwestować 50 miliardów dolarów w pięć lat w USA. Powstać ma 12 tysięcy nowych miejsc pracy - podał Reuters. Zdaniem agencji to kolejny przykład firmy farmaceutycznej reagującej na politykę celną prezydenta Donalda Trumpa.

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Źródło:
Reuters

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 roku wyniosło 9055,92 złotego, co oznacza wzrost 7,7 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,9 procent.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
PAP