Wspólnie z polskimi władzami konstruktywnie pracujemy nad zakończeniem oceny Krajowego Planu Odbudowy (KPO) - przekazała rzeczniczka Komisji Europejskiej do spraw ekonomicznych Veerle Nuyts. Podczas konferencji prasowej w Brukseli dodała, że w związku z polskim wnioskiem o przedłużenie okresu oceny obecny termin na jej wydanie przypada na 1 sierpnia.
Polski plan odbudowy - ocena Komisji Europejskiej
- Kiedy Polska złożyła swój plan odbudowy i odporności 3 maja, zawnioskowała również o przedłużenie dwumiesięcznego okresu oceny o jeden miesiąc. Daje nam to (datę) 1 sierpnia - przypomniała Nuyts.
- W tej chwili wciąż działamy w ramach tego okresu. Pracujemy konstruktywnie z polskimi władzami nad zakończeniem oceny tak szybko, jak to możliwe, zapewniając jednocześnie, że wszystkie ważne (...) kryteria zostaną spełnione - dodała.
Podkreśliła, że, jeśli okaże się to konieczne, to okres potrzebny do oceny zostanie znów wydłużony.
Oprócz Polski o więcej czasu na ewaluację krajowych planów odbudowy wnioskowały dotychczas Szwecja, Malta, Rumunia, Finlandia i Estonia.
Krajowy Plan Odbudowy - kwestia praworządności
Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova i unijny komisarz sprawiedliwości Didier Reynders zaprezentowali w ubiegłym tygodniu na konferencji coroczny raport dotyczący praworządności w wymiarze sprawiedliwości oraz wolności i pluralizmu mediów.
Jak podała Agencja Reutera, Komisja Europejska wskazała na poważne zastrzeżenia dotyczące praworządności, które mogą mieć wpływ na decyzje dotyczące wielomiliardowego wsparcia z europejskiego funduszu odbudowy.
Jak wyjaśnił Reuters, wiceszefowa KE powiedziała, że nie jest w stanie przewidzieć, kiedy pieniądze z Funduszu Odbudowy dla Polski zostaną zatwierdzone. Podkreśliła, że najpierw Warszawa musi przekonać Komisję, że ma wiarygodny system kontroli i audytu wydawania środków z UE.
Fundusz Odbudowy na kryzys wywołany pandemią
Fundusz Odbudowy to środki, które mają ożywić gospodarkę UE po pandemii COVID-19, a równocześnie odpowiedzieć na największe wyzwania naszych czasów: transformację klimatyczną i cyfrową. Aby otrzymać wsparcie, państwa członkowskie muszą przedstawić KE swoje plany odbudowy.
Po otrzymaniu planu Komisja ma dwa miesiące na jego ocenę (o ile nie uzgodniła z państwem członkowskim przełożenia terminu) i na zaproponowanie Radzie decyzji wykonawczej w sprawie zatwierdzenia planu. Następnie Rada ma cztery tygodnie na przeanalizowanie projektu decyzji. Gdy Rada decyzję przyjmie, państwa członkowskie mogą zacząć podpisywać z Komisją dwustronne umowy o finansowaniu i w ciągu dwóch miesięcy otrzymać uzgodnione zaliczki.
Z Funduszu Odbudowy Polska ma mieć do dyspozycji około 58 mld euro. Na tę kwotę składa się 23,9 mld euro dotacji i 34,2 mld euro pożyczek.
Źródło: PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock