Wybór premiera, inflacja i decyzje banków centralnych. Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP
Motyka: musimy zacząć myśleć o gospodarce jako o systemie naczyń połączonych
Motyka: musimy zacząć myśleć o gospodarce jako o systemie naczyń połączonychTVN24
wideo 2/8
Motyka: musimy zacząć myśleć o gospodarce jako o systemie naczyń połączonychTVN24

W tym tygodniu uwaga krajowego rynku skupi się na expose i głosowaniu nad wotum zaufania w Sejmie dla nowego premiera. Inwestorzy poznają też szczegóły inflacji za listopad i dane o bilansie płatniczym. Kluczowe dla rynków finansowych będą decyzje największych banków centralnych.

Nowy premier i rząd

"W poniedziałek o godz. 10.00 premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić w Sejmie expose, po którym zaplanowane jest głosowanie nad wnioskiem o wotum zaufania. Jeżeli - zgodnie z oczekiwaniami - głosowanie zakończy się niepowodzeniem, jeszcze tego samego dnia wieczorem Sejm ma przejść do kolejnego kroku w procedurze konstytucyjnej i wybrać nowego premiera, reprezentującego większościową koalicję KO-TD-Lewica, którym zostanie zapewne Donald Tusk" - wskazują w raporcie ekonomiści Santander BP.

"Na wtorek zaplanowano expose nowego premiera i głosowanie nad wotum zaufania dla nowego rządu koalicyjnego. Po jego zatwierdzeniu Prezydent RP powoła wybraną Radę Ministrów - informacje z kancelarii prezydenta wskazują, że ten krok nastąpi dopiero w środę, 13 grudnia" - dodają.

W expose Donalda Tuska znajdą się zapewne nowe wskazówki dotyczące planów gospodarczych i fiskalnych nowego rządu. Już w piątek Tusk zapewnił, że w budżecie na 2024 r. są zagwarantowane środki na 30-proc. podwyżki dla nauczycieli od początku roku i wypłatę świadczenie 800 plus.

Jak wskazał, koalicja rządowa będzie przestrzegać zasady roku podatkowego ws. wprowadzenia kwoty wolnej od podatku w 60 tys. zł, co oznacza, że to rozwiązanie nie zostanie wprowadzone w pierwszych 100 dniach rządu. Tusk poinformował, że jego kandydat na ministra finansów, Andrzej Domański, po objęciu urzędu sprawdzi co będzie możliwe do zrealizowania w budżecie na 2024 r.

Przewodniczący Koalicji Obywatelskiej poinformował ponadto, że banki muszą być gotowe na nowe wakacje kredytowe, ale nie będą one tak drogie, jak projekt obecnego rządu. Jak wskazał, projekt końcowy będzie obejmował o wiele większą grupę ludzi niż w poprzednim, restrykcyjnym projekcie.

Możliwe dalsze umocnienie złotego

W ocenie ekonomistów Santander BP, formalne powołanie rządu w najbliższych dniach i nowe otwarcie w relacjach z Brukselą może pomóc w aprecjacji złotego.

"Powyborcza fala umocnienia złotego, która sprawiła, że złoty był jedną z najmocniejszych walut gospodarek wschodzących w ostatnich tygodniach nieco wytraciła impet. Waluty regionu traciły nieco bardziej, w tym szczególnie forint, co było spójne z naszymi oczekiwaniami na ten tydzień. Zakładamy, że wciąż jest lekki potencjał do umocnienia złotego i impulsem to tego mogłoby być, poza danymi o wysokiej nadwyżce w obrotach bieżących w październiku, formalne powołanie nowego rządu w najbliższym tygodniu i nowe otwarcie w relacjach z Brukselą" - prognozują ekonomiści.

"Jednak optymizm związany z zmianą władzy naszym zdaniem częściowo jest już w cenach, a kurs EUR/PLN jest dość blisko kursu opłacalności eksportu, co zmniejsza pole do umocnienia i otwiera drogę do częstszych korekt. W tym tygodniu ograniczająco na umocnienie złotego mogłyby wpływać mało gołębie komentarze prezesa Fed, czy ponowne umocnienie jena w oczekiwaniu na zmianę polityki Banku Japonii" - dodają.

Przetarg sprzedaży obligacji, ważne dane i wyniki spółek

W rozpoczynającym się tygodniu istotny dla krajowego rynku długu może być ostatni w tym roku przetarg sprzedaży obligacji skarbowych. We wtorek resort finansów zaoferuje na aukcji obligacje o łącznej wartości 5-8 mld zł, serii OK1025, WS0428, WZ1128, WS0429 i DS1033.

Pod koniec tygodnia krajowi inwestorzy poznają z kolei dane o bilansie płatniczym (czwartek) i szczegóły listopadowej inflacji (piątek).

"Spodziewamy się sporej nadwyżki obrotów bieżących, wynikającej głównie z sezonowej poprawy salda dochodów, ale też pewnej poprawy w eksporcie. Dane o inflacji potwierdzą zapewne wstępny odczyt na poziomie 6,5 proc. i ujawnią co dokładnie stało za obniżeniem dynamiki w części bazowej" - prognozują ekonomiści Santander BP.

Na Giełdzie Papierów Wartościowych wciąż trwa sezon publikacji wyników finansowych. W najbliższych dniach swoje dane planuje przedstawić m. in. LPP.

Stopy procentowe w USA

Analitycy oczekują, że na grudniowym posiedzeniu amerykański bank centralny utrzyma stopy procentowe bez zmian na poziomie 5,25-5,50 proc. Rynek zakłada, że Fed zakończył już proces zacieśniania polityki pieniężnej, mimo iż szef FOMC, Jerome Powell, zaznaczał, że amerykański bank centralny jest przygotowany do dalszego zaostrzenia polityki, jeśli okaże się to niezbędne.

W grudniowej retoryce banku inwestorzy będą zwracać uwagę na sygnały na temat możliwych obniżek stóp procentowych w przyszłym roku. Według ankiety przeprowadzonej przez agencję Reuters, ekonomiści uważają, że Fed utrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie do lipca 2024 r., ale rynek wycenia pierwszą obniżkę stóp procentowych w maju, z szansą, że może nastąpić ona już w marcu.

Według ankiety przeprowadzonej przez agencję Reuters ekonomiści oceniają, że pierwsza obniżka będzie traktowana jako dostosowanie realnej stopy procentowej, a nie początek stymulacji monetarnej.

"Ponieważ rynki są już przekonane, że cykl zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed dobiegł końca, podczas grudniowego posiedzenia FOMC uwaga inwestorów skupi się na wszelkich wskazówkach dotyczących tego, jak szybko i w jakiej skali stopy będą obniżane" - oceniają ekonomiści Capital Economics.

"Bankierzy będą zapewne ostrożni w wysyłaniu zbyt gołębich sygnałów. Wszelkie wyraźne dyskusje na temat obniżek stóp są mało prawdopodobne. Niemniej Fed będzie musiał wskazać, że inflacja szybko zmierza do celu" - dodają.

Kluczowe dane o inflacji

Zanim inwestorzy poznają decyzję Fed na rynek spłyną najnowsze dane o inflacji w USA. Analitycy oczekują, że wskaźnik CPI w listopadzie w Stanach Zjednoczonych wyniósł 3,1 proc. rdr wobec 3,2 proc. w poprzednim miesiącu.

Dane pojawiają się dzień przed ogłoszeniem decyzji Fed i choć jest mało prawdopodobne, żeby zmieniły one nastawienie bankierów centralnych, to mogą przyczynić się do kształtowania się oczekiwań co do przyszłego łagodzenia polityki pieniężnej w USA. Przewodniczący Fed, Jerome Powell, wskazywał ostatnio, że inflacja nadal znajduje się znacznie powyżej celu banku, choć przyznał, że zmierza ona we właściwym kierunku.

Decyzje EBC, Banku Anglii i SNB

W Europie kluczowa dla inwestorów będzie czwartkowa decyzja Europejskiego Banku Centralnego. Konsensus zakłada, że EBC utrzyma stopę depozytową bez zmian na poziomie 4,0 proc., po raz drugi z rzędu, tym bardziej, że inflacja w strefie euro w listopadzie obniżyła się mocniej od oczekiwań rynku. Inwestorzy nie widzą żadnych sygnałów, które mogłoby zakłócić spadkową trajektorię inflacji, co w połączeniu ze słabnącym wzrostem gospodarczym w Europie nasila spekulacje, że EBC będzie pierwszym, dużym bankiem centralnym, który dokona cięcia stóp procentowych.

Obok Fed i EBC, w tym tygodniu decyzję o stopach procentowych podejmie też Bank Anglii. Podobnie jak w przypadku głównych banków centralnych, rynek oczekuje braku zmiany stóp procentowych przez BoE na grudniowym posiedzeniu.

Frankowicze będą czekać też na decyzję szwajcarskiego banku centralnego. Także w tym przypadku nie jest spodziewana zmiana stóp.

Autorka/Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przed 1,5 miesiąca obowiązania przepisów tymczasowo zajęto 934 pojazdy mechaniczne - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Komenda Główna Policji. Chodzi o konfiskatę aut pijanych kierowców. Jednocześnie w rządzie trwają prace nad złagodzeniem regulacji obowiązujących od 14 marca.

Nowy bat na kierowców. Oto efekt

Nowy bat na kierowców. Oto efekt

Źródło:
tvn24.pl

Tegoroczne wakacje w Turcji cieszą się rekordowym zainteresowaniem. Tak przynajmniej wynika z informacji przekazanych przez Kaana Kavaloglu, prezesa Śródziemnomorskiego Stowarzyszenia Hotelarzy i Operatorów Turystycznych (AKTOB). Jak podkreślił, odnotowano rekordowy wzrost liczby wczesnych rezerwacji w tym kraju. Kavaloglu określił przy tym Polskę mianem "niespodzianki roku".

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Źródło:
tvn24.pl

Liczba zagranicznych turystów odwiedzających Portugalię w pierwszym kwartale 2024 roku przekroczyła trzy miliony - wynika ze wstępnych danych tamtejszego Narodowego Instytutu Statystycznego (INE). To najlepszy wynik za pierwszy kwartał w historii tego kraju.

Fala turystów. Europejski kraj pobił rekord

Fala turystów. Europejski kraj pobił rekord

Źródło:
Reuters

Podczas tegorocznej majówki pogoda dopisuje i przynajmniej część Polaków wykorzysta ten czas na zorganizowanie grilla z rodziną lub znajomymi. Żeby nie zepsuć sobie odpoczynku, warto pamiętać, że nie wszędzie grillować swobodnie możemy, a za złamanie przepisów mandat może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto padła jedna szóstka. Główna wygrana wynosi ponad 14,3 miliona złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 30 kwietnia 2024 roku.

Ogromna wygrana w Lotto. Kumulacja rozbita

Ogromna wygrana w Lotto. Kumulacja rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Obowiązek zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych w ramach sytemu kaucyjnego zostanie przesunięty na 2026 rok - wynika z opublikowanego we wtorek projektu ustawy odnoszącego się do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Przedstawiciele branży napojowej oraz handlu apelowali wcześniej, aby spod systemu kaucyjnego wyłączyć opakowania po mleku i napojach mlecznych. W ich ocenie zbieranie takich opakowań mogłoby skończyć się "zafundowaniem sobie bomby biologicznej".

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Maspex sfinalizował we wtorek proces przejęcia spółki Jan Becher - Karlovarská Becherovka, w wyniku czego polska spółka stała się właścicielem czeskiej marki alkoholu Becherovka oraz zakładu produkcyjnego i magazynu w Karlovych Varach. Transakcja została zrealizowana z firmą The Pernod Ricard Group.

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Źródło:
PAP

Duralex, francuska firma zajmująca się produkcją naczyń ze szkła hartowanego, w tym popularnych w Polsce szklanek, ogłosiła upadłość - podają zagraniczne media. Trwają poszukiwania nowego nabywcy tego, co z zakładu pozostało. Pracownicy nie tracą nadziei, że uda się uniknąć utraty 230 miejsc pracy.

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Źródło:
"Le Monde"

Ministerstwo Finansów stworzy internetowy system e-faktur od nowa - zapowiedział minister Andrzej Domański. - Nasi poprzednicy de facto podłożyli minę pod polską gospodarkę - stwierdził szef MF.

"Podłożyli minę pod polską gospodarkę". Jest decyzja rządu

"Podłożyli minę pod polską gospodarkę". Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

Podatek od aut spalinowych zostanie zastąpiony dopłatami do elektryków - wynika z wpisu na platformie społecznościowej X ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. We wtorek rząd przyjął zmiany w Krajowym Planie Odbudowy.

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Źródło:
PAP

W praktyce zapadła decyzja, że nie będzie budowany Centralny Port Komunikacyjny. Musimy się temu zdecydowanie przeciwstawić, bo Polska nie może być krajem peryferyjnym, potrzebujemy lotniska na miarę naszego kraju - powiedział we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński zabrał głos w sprawie CPK

Kaczyński zabrał głos w sprawie CPK

Źródło:
PAP

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Regulacja przedłuża ochronę tymczasową dla osób uciekających przed wojną do 30 września 2025 roku. Zmiany zakładają także wprowadzenie dodatkowego kryterium wypłaty 800 plus dla Ukraińców.

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

Źródło:
PAP

W środę wypada 20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Do marca 2024 roku nasz kraj otrzymał z UE 261 miliardów euro, a wpłacił 85,8 miliarda euro - powiedziała we wtorek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. - Dla wszystkich tych, którzy mówią, że dopłacamy do Unii Europejskiej: jest naprawdę dokładnie odwrotnie - podkreśliła szefowa MFiPR.

Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

Źródło:
PAP

Spółka Orlenu była naszpikowana agentami służb, którzy nie zorientowali się, że mają do czynienia z lewym interesem i kradzieżą pieniędzy na wielką skalę - stwierdził były prezes PGNiG Piotr Woźniak, odnosząc się do 1,5 miliardowej straty Orlen Trading Switzerland. To i tak według niego nic, wobec ogromnej straty w wysokości 10,2 mld złotych jaką odnotowała w ubiegłym roku spółka. Orlen straciła na inwestycjach w petrochemię.

Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Źródło:
TVN24 BiS

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zdecydował o przekazaniu do windykacji kary pieniężnej od Radia ZET. Chodzi o kwotę 476 tysięcy złotych. Wcześniej szef KRRiT podobne decyzje podjął wobec spółki TVN S.A. oraz radia TOK FM. Działaniom Macieja Świrskiego sprzeciwiają się organizacje dziennikarskie.

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Źródło:
tvn24.pl

Rozpoczął się tydzień majówkowy. W związku ze świętami wypadającymi w najbliższych dniach, większe sklepy będą otwarte w kratkę. Część sieci zdecydowała o wydłużeniu godzin pracy. Poniżej podajemy kalendarz handlowy.

Zakupy w kratkę. Zmiany w niektórych sklepach na majówkę

Zakupy w kratkę. Zmiany w niektórych sklepach na majówkę

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę jako nowy prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Następca Gertrudy Uścińskiej wraca na stanowisko po ponad dziewięcioletniej przerwie. Za jego pierwszej kadencji w instytucji wdrożono kilka istotnych reform.

Nowy-stary prezes ZUS zaczął pracę

Nowy-stary prezes ZUS zaczął pracę

Źródło:
PAP

Karolina Mucha-Kuś złożyła rezygnację z członkostwa w radzie nadzorczej spółki Tauron Polska Energia. Mucha-Kuś wcześniej przez kilkadziesiąt dni pełniła obowiązki prezesa zarządu tej firmy energetycznej.

Rezygnacja w Tauronie po nieco ponad trzech miesiącach. "Nie podała przyczyn"

Rezygnacja w Tauronie po nieco ponad trzech miesiącach. "Nie podała przyczyn"

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja w kwietniu 2024 roku wyniosła 2,4 procent, licząc rok do roku - wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1 procent. W marcu wzrost cen towarów i usług wynosił w ujęciu rocznym 2 procent.

Inflacja w kwietniu. Są wstępne dane

Inflacja w kwietniu. Są wstępne dane

Źródło:
tvn24.pl

Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych wejdzie w życie do końca kadencji - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" minister finansów Andrzej Domański. - Premier (Donald Tusk - red.) zobowiązał mnie do przedstawienia planu, jak dojść do tej kwoty i oczywiście taki plan panu premierowi przedstawię. Realizujemy konkretne nasze zobowiązania - zapewnił szef MF.

Głośna obietnica wyborcza. Minister o realizacji "do końca kadencji"

Głośna obietnica wyborcza. Minister o realizacji "do końca kadencji"

Źródło:
tvn24.pl