Wybór premiera, inflacja i decyzje banków centralnych. Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP
Motyka: musimy zacząć myśleć o gospodarce jako o systemie naczyń połączonych
Motyka: musimy zacząć myśleć o gospodarce jako o systemie naczyń połączonychTVN24
wideo 2/8
Motyka: musimy zacząć myśleć o gospodarce jako o systemie naczyń połączonychTVN24

W tym tygodniu uwaga krajowego rynku skupi się na expose i głosowaniu nad wotum zaufania w Sejmie dla nowego premiera. Inwestorzy poznają też szczegóły inflacji za listopad i dane o bilansie płatniczym. Kluczowe dla rynków finansowych będą decyzje największych banków centralnych.

Nowy premier i rząd

"W poniedziałek o godz. 10.00 premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić w Sejmie expose, po którym zaplanowane jest głosowanie nad wnioskiem o wotum zaufania. Jeżeli - zgodnie z oczekiwaniami - głosowanie zakończy się niepowodzeniem, jeszcze tego samego dnia wieczorem Sejm ma przejść do kolejnego kroku w procedurze konstytucyjnej i wybrać nowego premiera, reprezentującego większościową koalicję KO-TD-Lewica, którym zostanie zapewne Donald Tusk" - wskazują w raporcie ekonomiści Santander BP.

"Na wtorek zaplanowano expose nowego premiera i głosowanie nad wotum zaufania dla nowego rządu koalicyjnego. Po jego zatwierdzeniu Prezydent RP powoła wybraną Radę Ministrów - informacje z kancelarii prezydenta wskazują, że ten krok nastąpi dopiero w środę, 13 grudnia" - dodają.

W expose Donalda Tuska znajdą się zapewne nowe wskazówki dotyczące planów gospodarczych i fiskalnych nowego rządu. Już w piątek Tusk zapewnił, że w budżecie na 2024 r. są zagwarantowane środki na 30-proc. podwyżki dla nauczycieli od początku roku i wypłatę świadczenie 800 plus.

Jak wskazał, koalicja rządowa będzie przestrzegać zasady roku podatkowego ws. wprowadzenia kwoty wolnej od podatku w 60 tys. zł, co oznacza, że to rozwiązanie nie zostanie wprowadzone w pierwszych 100 dniach rządu. Tusk poinformował, że jego kandydat na ministra finansów, Andrzej Domański, po objęciu urzędu sprawdzi co będzie możliwe do zrealizowania w budżecie na 2024 r.

Przewodniczący Koalicji Obywatelskiej poinformował ponadto, że banki muszą być gotowe na nowe wakacje kredytowe, ale nie będą one tak drogie, jak projekt obecnego rządu. Jak wskazał, projekt końcowy będzie obejmował o wiele większą grupę ludzi niż w poprzednim, restrykcyjnym projekcie.

Możliwe dalsze umocnienie złotego

W ocenie ekonomistów Santander BP, formalne powołanie rządu w najbliższych dniach i nowe otwarcie w relacjach z Brukselą może pomóc w aprecjacji złotego.

"Powyborcza fala umocnienia złotego, która sprawiła, że złoty był jedną z najmocniejszych walut gospodarek wschodzących w ostatnich tygodniach nieco wytraciła impet. Waluty regionu traciły nieco bardziej, w tym szczególnie forint, co było spójne z naszymi oczekiwaniami na ten tydzień. Zakładamy, że wciąż jest lekki potencjał do umocnienia złotego i impulsem to tego mogłoby być, poza danymi o wysokiej nadwyżce w obrotach bieżących w październiku, formalne powołanie nowego rządu w najbliższym tygodniu i nowe otwarcie w relacjach z Brukselą" - prognozują ekonomiści.

"Jednak optymizm związany z zmianą władzy naszym zdaniem częściowo jest już w cenach, a kurs EUR/PLN jest dość blisko kursu opłacalności eksportu, co zmniejsza pole do umocnienia i otwiera drogę do częstszych korekt. W tym tygodniu ograniczająco na umocnienie złotego mogłyby wpływać mało gołębie komentarze prezesa Fed, czy ponowne umocnienie jena w oczekiwaniu na zmianę polityki Banku Japonii" - dodają.

Przetarg sprzedaży obligacji, ważne dane i wyniki spółek

W rozpoczynającym się tygodniu istotny dla krajowego rynku długu może być ostatni w tym roku przetarg sprzedaży obligacji skarbowych. We wtorek resort finansów zaoferuje na aukcji obligacje o łącznej wartości 5-8 mld zł, serii OK1025, WS0428, WZ1128, WS0429 i DS1033.

Pod koniec tygodnia krajowi inwestorzy poznają z kolei dane o bilansie płatniczym (czwartek) i szczegóły listopadowej inflacji (piątek).

"Spodziewamy się sporej nadwyżki obrotów bieżących, wynikającej głównie z sezonowej poprawy salda dochodów, ale też pewnej poprawy w eksporcie. Dane o inflacji potwierdzą zapewne wstępny odczyt na poziomie 6,5 proc. i ujawnią co dokładnie stało za obniżeniem dynamiki w części bazowej" - prognozują ekonomiści Santander BP.

Na Giełdzie Papierów Wartościowych wciąż trwa sezon publikacji wyników finansowych. W najbliższych dniach swoje dane planuje przedstawić m. in. LPP.

Stopy procentowe w USA

Analitycy oczekują, że na grudniowym posiedzeniu amerykański bank centralny utrzyma stopy procentowe bez zmian na poziomie 5,25-5,50 proc. Rynek zakłada, że Fed zakończył już proces zacieśniania polityki pieniężnej, mimo iż szef FOMC, Jerome Powell, zaznaczał, że amerykański bank centralny jest przygotowany do dalszego zaostrzenia polityki, jeśli okaże się to niezbędne.

W grudniowej retoryce banku inwestorzy będą zwracać uwagę na sygnały na temat możliwych obniżek stóp procentowych w przyszłym roku. Według ankiety przeprowadzonej przez agencję Reuters, ekonomiści uważają, że Fed utrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie do lipca 2024 r., ale rynek wycenia pierwszą obniżkę stóp procentowych w maju, z szansą, że może nastąpić ona już w marcu.

Według ankiety przeprowadzonej przez agencję Reuters ekonomiści oceniają, że pierwsza obniżka będzie traktowana jako dostosowanie realnej stopy procentowej, a nie początek stymulacji monetarnej.

"Ponieważ rynki są już przekonane, że cykl zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed dobiegł końca, podczas grudniowego posiedzenia FOMC uwaga inwestorów skupi się na wszelkich wskazówkach dotyczących tego, jak szybko i w jakiej skali stopy będą obniżane" - oceniają ekonomiści Capital Economics.

"Bankierzy będą zapewne ostrożni w wysyłaniu zbyt gołębich sygnałów. Wszelkie wyraźne dyskusje na temat obniżek stóp są mało prawdopodobne. Niemniej Fed będzie musiał wskazać, że inflacja szybko zmierza do celu" - dodają.

Kluczowe dane o inflacji

Zanim inwestorzy poznają decyzję Fed na rynek spłyną najnowsze dane o inflacji w USA. Analitycy oczekują, że wskaźnik CPI w listopadzie w Stanach Zjednoczonych wyniósł 3,1 proc. rdr wobec 3,2 proc. w poprzednim miesiącu.

Dane pojawiają się dzień przed ogłoszeniem decyzji Fed i choć jest mało prawdopodobne, żeby zmieniły one nastawienie bankierów centralnych, to mogą przyczynić się do kształtowania się oczekiwań co do przyszłego łagodzenia polityki pieniężnej w USA. Przewodniczący Fed, Jerome Powell, wskazywał ostatnio, że inflacja nadal znajduje się znacznie powyżej celu banku, choć przyznał, że zmierza ona we właściwym kierunku.

Decyzje EBC, Banku Anglii i SNB

W Europie kluczowa dla inwestorów będzie czwartkowa decyzja Europejskiego Banku Centralnego. Konsensus zakłada, że EBC utrzyma stopę depozytową bez zmian na poziomie 4,0 proc., po raz drugi z rzędu, tym bardziej, że inflacja w strefie euro w listopadzie obniżyła się mocniej od oczekiwań rynku. Inwestorzy nie widzą żadnych sygnałów, które mogłoby zakłócić spadkową trajektorię inflacji, co w połączeniu ze słabnącym wzrostem gospodarczym w Europie nasila spekulacje, że EBC będzie pierwszym, dużym bankiem centralnym, który dokona cięcia stóp procentowych.

Obok Fed i EBC, w tym tygodniu decyzję o stopach procentowych podejmie też Bank Anglii. Podobnie jak w przypadku głównych banków centralnych, rynek oczekuje braku zmiany stóp procentowych przez BoE na grudniowym posiedzeniu.

Frankowicze będą czekać też na decyzję szwajcarskiego banku centralnego. Także w tym przypadku nie jest spodziewana zmiana stóp.

Autorka/Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Polska analizuje możliwość wprowadzenia embarga na import zbóż z Rosji i Białorusi - poinformował w czwartek premier Donald Tusk. Jak zaznaczył, "mało kto zdaje sobie sprawę, że nasz rynek w Europie i w Polsce jest destabilizowany przez produkty płynące z Rosji i Białorusi".

"Nasz rynek jest destabilizowany przez produkty płynące z Rosji i Białorusi". Tusk zabiera głos

"Nasz rynek jest destabilizowany przez produkty płynące z Rosji i Białorusi". Tusk zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Poprawka do ustawy o zwiększeniu limitu kapitałowego południowokoreańskiego banku eksportowo-importowego (Eximbank), mająca na celu wsparcie kontraktów eksportowych, w tym sprzedaży broni do Polski, została w czwartek przyjęta przez Zgromadzenie Narodowe Korei Południowej – poinformowała agencja Reutera.

Polska na wielkich zakupach w Korei. Decyzja parlamentu

Polska na wielkich zakupach w Korei. Decyzja parlamentu

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) podjęła dwie decyzje w sprawie odblokowania unijnych środków dla Polski. Chodzi o Krajowy Plan Odbudowy (KPO) i fundusze spójności. Do Polski ma trafić łącznie około 600 miliardów złotych.

Potężne pieniądze dla Polski. Jest decyzja

Potężne pieniądze dla Polski. Jest decyzja

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Mamy dobrą wiadomość dla nas wszystkich. To już jest taka kropka postawiona nad i. Jest formalna zgoda z Komisji Europejskiej. Zarówno akceptacja formalna pierwszego wniosku o wypłatę pierwszych pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, jak i akceptacja formalna warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych - powiedziała w czwartek Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej. Jak dodała, odblokowano w sumie 600 miliardów złotych, "15 tysięcy złotych na każdego mieszkańca Polski".

"15 tysięcy złotych na każdego mieszkańca Polski". Ministra tłumaczy

"15 tysięcy złotych na każdego mieszkańca Polski". Ministra tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Znamy najnowszą listę najbogatszych Polaków. W tegorocznym rankingu jest kilka zaskoczeń - napisał "Forbes". Miesięcznik zaznaczył, że jesteśmy coraz bliżej chwili, gdy całą listę stu najbogatszych Polaków wypełnią wyłącznie miliarderzy. Pozycję lidera w najnowszym zestawieniu utrzymał Michał Sołowow.

Lista najbogatszych Polaków. Imponujący awans do czołówki

Lista najbogatszych Polaków. Imponujący awans do czołówki

Źródło:
"Forbes", tvn24.pl

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zmianę taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych odbiorców spółki PGNiG Obrót Detaliczny - podano w komunikacie URE. Jednocześnie - jak przypomniano - do połowy roku 2024 obowiązują rozwiązania zamrażające ceny gazu dla klientów indywidualnych, co powoduje, że do tego czasu odbiorcy nie odczują zmiany na rachunkach.

Nowa taryfa na gaz. Jest decyzja urzędu

Nowa taryfa na gaz. Jest decyzja urzędu

Źródło:
tvn24.pl

Co trzeci Polak obawia się, czy będzie w stanie regulować rachunki, a co drugi nie udźwignie niespodziewanego wydatku - wynika z badania "Consumer Signals" firmy Deloitte. 38 procent ankietowanych zadeklarowało brak pieniędzy na koniec miesiąca - to wzrost o 3 punkty procentowe wobec grudnia 2023 roku.

"Co trzeci mieszkaniec Polski obawia się o swoją zdolność do regulowania nadchodzących płatności"

"Co trzeci mieszkaniec Polski obawia się o swoją zdolność do regulowania nadchodzących płatności"

Źródło:
PAP

Ponad połowa, bo 51 procent firm twierdzi, że przejście na czterodniowy tydzień pracy jest niemożliwe ze względu na specyfikę ich branży - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W grupie firm średnich twierdziło tak 52 procent respondentów, zaś w grupie dużych - 47 procent.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? Wyniki badania

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? Wyniki badania

Źródło:
PAP

Premier wprowadził stopnie alarmowe BRAVO oraz BRAVO-CRP, które mają obowiązywać do 31 maja 2024 roku - poinformowało w mediach społecznościowych Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB). Jak czytamy w komunikacie, "są one sygnałem dla służb i administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności".

Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja premiera

Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja premiera

Źródło:
tvn24.pl

Europejskie organizacje zajmujące się prawami konsumentów oskarżają firmę Meta, właściciela Facebooka i Instagrama, o gromadzenie nadmiernej ilości danych osobowych w celach reklamowych. "Meta zdecydowanie zaprzecza zarzutom" - komentuje spółka w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl.

Skargi na właściciela Facebooka. Firma odpowiada

Skargi na właściciela Facebooka. Firma odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Produkt Krajowy Brutto (PKB) Polski w czwartym kwartale 2023 roku wzrósł o 1,0 procent rok do roku - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Polska gospodarka na hamulcu. Najnowsze dane

Polska gospodarka na hamulcu. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Polska złożyła pierwsze wnioski o refinansowanie z funduszy spójności - przekazała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Dodała, że środki w wysokości 2,9 miliarda złotych mają wpłynąć w ciągu kilkunastu dni.

"Złożyliśmy pierwsze wnioski. Wreszcie!"

"Złożyliśmy pierwsze wnioski. Wreszcie!"

Źródło:
PAP

W 2024 roku blisko jedna trzecia średnich i dużych firm planuje podnieść zatrudnienie. To więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Zmalał za to odsetek firm planujących zwolnienia - wynika z badania Grant Thornton.

"Pozytywny zwrot" na rynku pracy

"Pozytywny zwrot" na rynku pracy

Źródło:
PAP

Renciści oraz osoby pobierające wcześniejszą emeryturę mają ostatnie godziny na poinformowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dodatkowych przychodach osiągniętych w 2023 roku. Termin na przekazanie tych danych upływa w czwartek 29 lutego. Jak wyjaśnił ZUS, informacje o przychodach są potrzebne do tego, aby można było ustalić, czy świadczenia były wypłacane w prawidłowej wysokości.

Ostatni dzwonek dla części emerytów i rencistów. ZUS przypomina o obowiązku

Ostatni dzwonek dla części emerytów i rencistów. ZUS przypomina o obowiązku

Źródło:
tvn24.pl

Spółka Centralny Port Komunikacyjny unieważniła przetarg na audyt dotyczący weryfikacji i oceny harmonogramów inwestycji dla części lotniskowej oraz kolejowej. Nie podano przyczyny takiej decyzji. To pierwszy z ośmiu przetargów na audyt CPK.

Pierwszy przetarg na audyt CPK unieważniony. "Presja ma sens"

Pierwszy przetarg na audyt CPK unieważniony. "Presja ma sens"

Źródło:
PAP

Lechosław Rojewski został odwołany z zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Uchwałę w tej sprawie podjęła rada nadzorcza spółki.

Kolejna zmiana w PGE. Wiceprezes odwołany

Kolejna zmiana w PGE. Wiceprezes odwołany

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Małżeństwo chce za milion euro sprzedać bunkier z czasów Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD) w pobliżu Pasewalku (Pomorze Przednie). Jest już kilku zainteresowanych - twierdzi właściciel Heinz Fuhrmann, który nazywa obiekt schronem atomowym, ponieważ rzekomo może wytrzymać atak nuklearny.

Bunkier za milion euro

Bunkier za milion euro

Źródło:
PAP

Ruszają rządowe prace nad tak zwanym kasowym PIT, czyli rozwiązaniem, które zakłada, że firmy mają obowiązek zapłacić podatek dochodowy dopiero po faktycznym otrzymaniu środków z faktury. - Około 80 procent małych przedsiębiorców będzie mogło z tego rozwiązania skorzystać - tłumaczył w TVN24 BiS minister Maciej Berek.

Rewolucja dla firm. "80 procent małych przedsiębiorców będzie mogło skorzystać"

Rewolucja dla firm. "80 procent małych przedsiębiorców będzie mogło skorzystać"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Boeing w ciągu 90 dni musi opracować kompleksowy plan działania w celu rozwiązania "systemowych problemów z kontrolą jakości" - powiedział w środę szef amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa Mike Whitaker. Jak podkreślił, amerykański koncern "musi na nowo spojrzeć na każdy aspekt procesu i zadbać o to, aby bezpieczeństwo było wiodącą zasadą firmy". Agencja Reuters przypomniała, że incydent związany z samolotem Alaska Airlines to drugi poważny kryzys Boeinga w ostatnich latach.

Rządowa agencja stawia warunek gigantowi. "Będziemy rozliczać ich na każdym kroku"

Rządowa agencja stawia warunek gigantowi. "Będziemy rozliczać ich na każdym kroku"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Polska odpowiada za 40 procent unijnej produkcji dużego AGD (artykułów gospodarstwa domowego) - wynika z raportu przygotowanego na zlecenie związku producentów Applia. Zdecydowana większość wyprodukowanego nad Wisłą sprzętu trafia na eksport, głównie do Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Hit znad Wisły. 40 procent unijnej produkcji pochodzi z Polski

Hit znad Wisły. 40 procent unijnej produkcji pochodzi z Polski

Źródło:
tvn24.pl

W aplikacji Coinbase, która służy do handlu kryptowalutami, w tym bitcoinem, wystąpiły błędy powodujące, że część użytkowników widziała w środę zerowe saldo - informuje CNBC. "Nasz zespół bada sprawę. Wasze aktywa są bezpieczne" - skomentowali przedstawiciele platformy. Sytuacja wydarzyła się w dniu, w którym kurs bitcoina przekroczył po raz pierwszy od ponad dwóch lat poziom 60 tysięcy dolarów.

Klienci zobaczyli zero na kontach. Firma zabiera głos

Klienci zobaczyli zero na kontach. Firma zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawiadomił Prokuraturę Rejonową Warszawa-Mokotów w sprawie wyjątkowo niskich cen wódki w sieciach Biedronka, Lidl oraz Kaufland. - Ze wstępnej analizy wynika, że promocja alkoholu w przyjętej przez te sieci formie może stanowić zakazaną prawnie promocję napojów alkoholowych - poinformowała redakcję biznesową tvn24.pl Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK.

Urząd idzie do prokuratury w sprawie cen wódki

Urząd idzie do prokuratury w sprawie cen wódki

Źródło:
tvn24.pl