Z kraju

Z kraju

Inwestycje Vattenfall w Polsce

Spółka Vattenfall jest nadal zainteresowana przejęciem pakietu większościowego w ENEI. Na dzień dzisiejszy posiada 18,7 proc. jej akcji. O planach budowy w Polsce elektrowni atomowej, sytuacji spółek energetycznych i przyszłości energii węglowej w rozmowie z Markiem Tejchmanem prezes Vattenfall Poland Torbjorn Wahlborg.

Akcja "wycisnąć klienta"

Banki dociskają klienta - żądają odsetek nawet od pieniędzy, których nie pożyczyły. Jak to możliwe i odpowiem jak się przed tym bronić? O tym rozmawialiśmy z naszym gościem Cezarym Smorszczewski, wiceprezesem Alior Bank.

Gdzie ta pomoc?

Spada zatrudnienie - rosną pensje. Jednak ci, którzy pracują w przedsiębiorstwach i zarabiają więcej - wcale nie mają powodów do radości, bo pracodawcy zapowiadają, że to nie koniec redukcji etatów. A specjalny pakiet zmian w kodeksie pracy, który miałby tę sytuację złagodzić ciągle jest w powijakach. Czy porozumienie wypracowane w Komisji Trójstronnej porozumieniem wcale nie jest?

Współpraca PCC RAIL z Deutche Bank cz.2

Spółka PCC RAIL ma 5,5% udziału w rynku, Ale jak powiedział w programie "Biznes lunch" prezes spółki Mieczysław Olender - W Polsce możliwości się już wyczerpały. PCC RAIL będzie szukać szans na rynkach poza naszym krajem.

Współpraca PCC RAIL z Deutche Bank cz.1

Spółka transportu kolejowego PCC RAIL, w której skład wchodzi 12 przedsiębiorstw działa głównie na rynku polskim. Mamy 5,5% udziału w rynku polskim i na tym etapie nasze możliwości się wyczerpały - powiedział gość Marka Wójcika, prezes PCC RAIL Mieczysław Olender.

Rynek pracy w dobie kryzysu

Pracodawcy zdają sobie sprawę, że rynek pracy bardzo się zmienił. Warto jednak pamiętać, że zwolnienia mogą dzisiaj przynieść tylko pozorne oszczędności, bo znalezienie i wyszkolenie pracownika w przyszłości może okazać się bardzo kosztowne. O rynku pracy w TVN CNBC Biznes rozmawiamy z Agnieszką Jabłońską IIC Partners Poland.

Twój Brat Pit

W tym roku podatki musimy rozliczyć do końca kwietnia. Dzisiaj porozmawiamy z naszym gościem Wojciechem Piotrowskim, doradcą podatkowym KPMG, w jaki sposób można przekazać wszystkie dokumenty związane z naszym rozliczeniem podatkowym.

ZAK SA w drodze na GPW

Wydaje się, że spółka ZAK zadebiutuje w połowie 2009 roku na warszawskiej giełdzie. Jak powiedział w rozmowie z Markiem Tejchmanem w TVN CNBC Biznes prezes ZAK SA Krzysztof Jałosiński: Jesteśmy już po pierwszych spotkaniach z inwestorami i oczekujemy wpływów z emisji na poziomie 300 mln złotych.

Pieniądze na rozwój

280% normy po I kwartale. Polska uzyskała z Unii ponad 3-krotnie więcej niż planowała. Obecnie wydatkowanych jest 19 miliardów złotych z funduszy europejskich. Wnioski na 35 miliardów złotych czekają na formalną decyzję. Naszym gościem, prosto z Europejskiego Kongeresu Gospodarczego w Katowicach, była minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

PGE myśli o giełdowym debiucie

PGE najprawdopodobniej w IV kwartale zadebiutuje na warszawskiej giełdzie - podkreślił na antenie TVN CNBC Biznes prezes spółki. Tomasz Zagroda wierzy, że z emisji akcji spółka jest w stanie pozyskać 4 miliardy złotych. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Marek Tejchman rozmawiał z Tomaszem Zagrodą, prezesem PGE.

Inwestycje w energetyce

O szczegółach kontraktu, którego realizacja ma potrwać 4 lata, oraz o znaczeniu polskiego górnictwa dla Unii Europejskiej, z Marianem Kostempskim, prezesem spółki KOPEX, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, rozmawiał Marek Tejchman.

PKP Cargo remontuje wagony

PKP Cargo SA wskutek restrukturyzacji chcą naprawiać wagony kolejowe sami. W związku z samodzielną inicjatywą PKP Cargo, ZNTK Łapy będzie musiał zwolnić 400 osób. Gościem programu "Biznes Lunch" był Wojciech Balczun, prezes PKP Cargo SA

Trudna sytuacja na rynku stali

O pogarszającej się sytuacji producentów stali, o spadających cenach tego metalu oraz o kosztach funkcjonowania firm rozmawialiśmy z Jerzym Bernhardem prezesem Stalprofil SA.

Jak poradzić sobie z kryzysem? Część 1

W Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbył się panel dyskusyjny. W rozmowie wzięli udział: Jerzy Pruski, prezes PKO BP, Joanna Schmid, wiceminister skarbu, Sławomir Sikora, prezes banku Citi Handlowego, Ludwik Sobolewski, prezes GPW, Herbert Stepic, prezes zarządu Raiffaisen Bank Polska, Filip Thon, prezes zarządu RWE Polska oraz Paweł Wojciechowski, podsekretarz stanu w MSZ. Uczestnicy panelu rozmawiali na temat tego ile jeszcze kryzys gospodarczy potrwa i czego się po nim spodziewać.

Jak poradzić sobie z kryzysem? Część 3

W Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbył się panel dyskusyjny. W rozmowie wzięli udział: Jerzy Pruski, prezes PKO BP, Joanna Schmid, wiceminister skarbu, Sławomir Sikora, prezes banku Citi Handlowego, Ludwik Sobolewski, prezes GPW, Herbert Stepic, prezes zarządu Raiffaisen Bank Polska, Filip Thon, prezes zarządu RWE Polska oraz Paweł Wojciechowski, podsekretarz stanu w MSZ. Uczestnicy panelu rozmawiali na temat tego ile jeszcze kryzys gospodarczy potrwa i czego się po nim spodziewać.

Tajemnice Ministerstwa Skarbu

Które spółki wypłacą dywidendę, które będą sprywatyzowane? Na temat spółek Skarbu Państwa rozmawiał z Markiem Tejchmanem w Katowicach, wiceminister skarbu Krzysztof Żuk.

Pełnoletnia GPW

18 lat Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Urzędowa pełnoletność osiągnięta, ale można mieć poważne wątpliwości czy polski rynek jest w pełni dojrzały. Na osiemnaste urodziny inwestorzy przygotowywali się już od kilku tygodni i w tym czasie indeksy odrabiały straty. Cezary Królak przyglądał się sytuacji polskiej giełdy przez pryzmat prawie dwóch dekad jej działalności.

Niedostępne bogactwo?

Czarne złoto jest - i co z tego. Rosnące koszty wydobycia powodują, że węgiel, którego na Śląsku nie brakuje jest coraz droższy. Dodatkowym problemem jest fakt, że trzeba sięgać po złoża coraz głębiej położone, a przestarzałe technologie wydobycia nie pozwalają na efektywną i tanią eksploatację tych pokładów. Węgiel powoduje, że potencjalnie jesteśmy bogaczami, ale w dzisiejszych warunkach nie bardzo potrafimy z tego potencjału skorzystać.

Private equity w czasach kryzysu.

W co inwestować w czasach kryzysu? O tym czy kryzys to złoty czas dla firm z sektora private equity z prezesem spółki Enterprise Investors, Jackiem Siwickim, na Europejskim Kongresie Gospodarczym rozmawiał Marek Tejchman.

Chemia na sprzedaż

Umowa prywatyzacyjna największych spółek chemicznych mogłaby zostać podpisana jeszcze w tym roku - przyznał w TVN CNBC Biznes członek zarządu Nafty Polskiej, Wiesław Skwarko. Azoty Tranów, Kędzierzyn i Ciech mają trafić do jednego inwestora, ale jednocześnie mają zachować odrębność prawną. O szczegóły w "Biznes Lunchu" pytał Marek Tejchman.

Energia a kryzys gospodarczy

relacjonujemy to co się dzieje w katowicach - a tam trwa Europejski Kongres Gospodarczy. Tym razem o polityce energetycznej Unii Europejskiej - w programie "Biznes Lunch" gościem jest Krzysztof Rożen szef zespołu ds. energii i zasobów naturalnych KPMG.

Chemia w obliczu prywatyzacji

Polski sektor chemiczny stoi przed wielką prywatyzacją. W grę wchodzą trzy spółki: Zakłady Azotowe Tarnów, Kędzierzyn i Ciech. Czy dołączy do nich Anwil? O szczegóły w "Biznes Lunchu" Marek Tejchman pytał prezesa Azotów Tarnów, Jerzego Marciniaka.

Euro 2012

1 stycznia ma pojawić się w portfelach, tak zakłada harmonogram przedstawiony przez rząd., Nie wiemy dokładnie czy taks się stanie, może będzie to 2013, 2014 - ale jeśli chodzi o 2012 - EURO PIŁKARSKIE będzie w polsce i na Ukrainie właśnie w 2012 roku. O tym rozmawiamy w programie "Dalszy ciąg poranka" z Grzegorzem Kitą, z Sport Management Polska.

Twój Brat PIT ku pomocy

do 30 kwietnia musimy rozliczyć się ze swoich przychodów uzyskanych w 2008 roku. Czas na brata PITa który pomoże w trudnych kwestiach. W programie "Pieniądze od rana" wraz z Wojciechem Sawickim z Accreo Taxand - mówimy o uldze rehabilitacyjnej.

Giełda już pełnoletnia

Polski rynek kapitałowy jest dojrzały i nie trzeba stosować zabiegów protekcjonistycznych - powiedział w TVN CNBC Biznes prezes warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, Ludwik Sobolewski. Dziś polska giełda obchodzi 18-lecie istnienia. O to, jak prezes GPW ocenia te lata, a także o plany na przyszłość polskiego parkietu, gościa "Dnia na Rynkach" pyta Marek Tejchman.

Coraz bliżej do eurowaluty

Wstąpienie Polski do ERM2 po 1 lipca nie przekreśla szans na przyjęcie eurowaluty w 2012 roku - przyznał w TVN CNBC Biznes Marek Rozkrut z ministerstwa finansów. Do końca kwietnia resort finansów ma opracować dokument, w którym szczegółowo zostaną przedstawione kolejne etapy realizacji mapy drogowej. O szczegóły gościa programu "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

Oszczędności Amerykanów stopniały

W ciągu półtora roku amerykanie stracili blisko 1/4 swoich oszczędności - mówił ekonomista Andrzej Lubowski, od kilkunastu lat mieszkający w USA. Jego zdaniem poprawa sytuacji gospodarczej w Stanach Zjednoczonych zależy od tego, kiedy banki rozszerzą akcje kredytową.

Perspektywy dla Polski

Elastyczna linia kredytowa w MFW ma uwiarygodnić obraz Polski w oczach inwestorów. W magazynie "90 Minut" o elastycznej linii kredytowej a także o oczekiwaniach związanych z marcową inflacją w Polsce mówił dr Jakub Borowski, główny ekonomista Invest Banku

PBG przy budowie narodowego

Jak poinformowało Narodowe Centrum Sportu, konsorcjum z udziałem PBG złożyło najlepszą, opiewającą na miliard 250 milionów złotych netto, ofertę w przetargu na budowę Stadionu Narodowego. O wynikach spółki, portfelu zamówień oraz kontraktach związanych z budową Stadionu Narodowego rozmawialiśmy z wiceprezesem PBG, Przemysławem Szkudlarczykiem.

Przemysł kryzysowy

Podczas forum ekonomicznego w Katowicach, rozmawialiśmy z Arkadiuszem Krężelem, przewodniczącym Rady Nadzorczej Impexmetalu. O to, czy w dobie kryzysu przemysł może liczyć na zyski bez wsparcia państwa, pytał MArek Tejchman.