Z kraju

Z kraju

„Nowe idzie, ale stare jedzie”

Coraz więcej kontraktów energetycznych pojawia się w portfelu Mostostalu Warszawa. Spółka wiąże z tym segmentem coraz większe nadzieje, jednak jeszcze za wcześniej, by te wyprzedziły kontrakty drogowe. Jak mówi żartobliwie sam prezes: "Nowe idzie, ale stare jedzie”. O kontraktach i planach na najbliższe miesiące w programie "Rynki dnia". Gościem Rafała Hircha był prezes Mostostalu Warszawa, Jarosław Popiołek.

KNF o przejęciu BZ WBK

Sprzedaż Banku Zachodniego przebiegła bez nieprawidłowości – poinformował Allied Irish Banks, który jeszcze w zeszłym tygodniu był właścicielem WBK. Spekulacje o możliwych nieprawidłowościach znalazły  się między innymi w prasie. Tymczasem Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że szczegółowo zbada cały proces sprzedaży irlandzkiego pakietu banku Hiszpanom. Jak będzie wyglądał cały proces? Rafał Hirsch pytał o to szefa Komisji Nadzoru Bankowego Stanisława Kluzę.

Plany Arterii

Być może już w listopadzie Arteria poinformuje o prognozach. Na razie w spółce trwają prace nad poprawą sytuacji. Zarządowi udało się już zapanować nad kosztami. „Pod tym względem jesteśmy już w domu” – powiedział prezes spółki. Najbliższe plany Arterii to przede wszystkim wzrost rentowności netto. Gościem Rafała Hirscha był prezes Arterii, Wojciech Bieńkowski.

Kapitał obrotowy w firmie

Pojęcie kapitału obrotowego jest kluczowe dla zarządzania firmą. Wskaźniki takie jak rotacja zobowiązań i rotacja należności pokazują ile firma potrzebuje gotówki żeby móc prowadzić bieżącą działalność. Więcej o kapitale obrotowym opowiedział dr Karol Klimczak z Akademii Leona Koźmińskiego.

Podatek od imprezy

W świetle nowej uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego wystarczy być zaproszonym na imprezę firmową żeby mieć obowiązek zapłacenia od niej podatku. Nie ma znaczenia czy pracownik na imprezę pójdzie czy nie. O nowych, zaskakujących przepisach z Pawłem Blajerem dyskutowała Małgorzata Samborska, senior manager w Departamencie Doradztwa Podatkowego Grant Thornton Frąckowiak.

Pieniądze z ARiMR

Przetwórcy rolni mogą otrzymać od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwo do 20 milionów złotych. ARiMR przygotowała program "Zwiększenie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej." Najwięcej mogą dostać właściciele małych i średnich firm, którzy m. in. przetwarzają rośliny na cele energetyczne. Więcej o programie opowiedział Krzysztof Suchożebrski,  Departament Oceny Projektów Inwestycyjnych ARiMR. Rozmawiał Paweł Blajer.

Sprzedaż BZ WBK od strony prawnej

Leszek Koziorowski, radca prawny w Kancelarii Gessler Koziorowski, tłumaczy jak od strony prawnej będzie wyglądać kupno BZ WBK przez Santander. Czy jest jeszcze teoretyczna możliwość żeby Komisja Nadzoru Finansowego zablokowała transakcję? Rozmawiał Mikołaj Kunica.

Trakcja Polska na minusie

Trudny okres dla Trakcji Polskiej. Sprzedaż w pierwszym półroczu spadła o 55% a zysk netto z 30,4 mln zł do niecałych 16,5 mln zł. Maciej Radziwił, prezes Trakcji Polskiej SA, ma nadzieję, że planowana dywersyfikacja klientów może przynieść spółce większą stabilność. Rozmawiał Mikołaj Kunica.

Dobre wyniki AB SA

AB radzi sobie dużo lepiej niż pozostałe spółki z branży dystrybucji IT - od ośmiu kwartałów spółce udaje się zwiększać przychody i zyski. Dzięki dobrym wynikom AB ma mocną pozycję na rynku polskim, czeskim i słowackim. O tym jaka jest recepta spółki AB opowiedział jej prezes, Andrzej Przybyło. Rozmawiał Mikołaj Kunica.

Emmerson SA na NewConnect

Emmerson SA, czołowa polska firma z branży nieruchomości, debiutuje na rynku NewConnect. Firma planuje również stworzyć w Polsce sieć franczyzową. O tym do czego spółce potrzebny jest rynek NewConnect opowiedział Aleksander Skirmuntt, członek zarządu Emmerson SA. Rozmawiał Mikołaj Kunica.

Kondycja chińskiej gospodarki

Stosunkowo wysoka inflacja nie spowolni tempa wzrostu chińskiej gospodarki. W II kwartale inflacja w Chinach wyniosła 3,5%, osiągając najwyższy poziom od 22 miesięcy. Jednak wzrost produkcji i sprzedaży detalicznej wciąż utrzymuje się na kilkunastoprocentowym poziomie. Więcej o kondycji chińskiej gospodarki opowiedział Tomasz Janowski, korespondent agencji Reuters w Singapurze. Rozmawiał Robert Stankiewicz.

Targi pracy i przedsiębiorczości

W Warszawie ruszają coroczne Targi Pracy i Przedsiębiorczości. Ideą targów jest promowanie przedsiębiorczych firm, które chcą zwiększyć zatrudnienie. W tym roku patronem medialnym imprezy jest TVN CNBC. O szczegółach opowiedziała Wanda Adach, dyr. Urzędu Pracy m. st. Warszawy. Rozmawiał Robert Stankiewicz.

Raiffeisen ukarany

Dotkliwa kara dla banku Raiffeisen. Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji nałożył na bank karę w wysokości 2,4 mln złotych. Raiffeisen został ukarany za zapis w regulaminie umożliwiający wielokrotne obciążanie za tę samą czynność. O szczegółach w programie Pieniądze od Rana opowiedziała Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes UOKiK. Rozmawiał Robert Stankiewicz.

Banki do wszystkiego

Czy lepiej wybrać bank uniwersalny, czy z usługami na miarę? Według raportu grupy Comperia.pl, najbardziej uniwersalną ofertę mają PKO BP, MultiBank i Millennium Bank. Może jednak lepiej wybrać bank oferujący wyspecjalizowane usługi? Na to pytanie próbował odpowiedzieć Karol Wilczko, ekspert Comperii. Rozmawiał Robert Stankiewicz.

Więcej pieniędzy z Unii?

Polska może dostać więcej pieniędzy z Unii Europejskiej w przyszłym roku niż dostała w tym. Unijny komisarz do spraw budżetu Janusz Lewandowski ujawnił na antenie TVN CNBC, że jest szansa na kilkuprocentowy wzrost unijnego budżetu dla Polski w 2011 roku. Wszystko zależy od tego ile pieniędzy Bruksela będzie musiała wydać na pomoc krajom zagrożonym kryzysem.

Santander kupił BZ WBK

BZ WBK w hiszpańskie ręce. Pakiet kontrolny jednego z największych polskich banków zostanie przejęty przez Santandera - ogłosił irlandzki AIB, dotychczasowy właściciel BZ WBK. Pakiet 70% akcji zostanie sprzedany Santanderowi za 11 miliardów 700 milionów złotych. Więcej na ten temat w rozmowie z dr Maciejem Mederem, dyrektorem zarządzającym ZEB w Polsce.

Rynki dla opornych

Portfel Rynków dla opornych stracił na dzisiejszej sesji więcej niż rynek, a dokładniej 0,62%. Dodatkowo po dzisiejszych zakupach posiadamy już w portfelu aż 12 spółek. O szczegółach Rafał Wojda oraz Błażej Karwowski

Bankowa inwigilacja?

"J" do zaostrzenia. Chodzi o wprowadzoną w 2000 rekomendację nadzoru bankowego dotyczącą tworzenia przez banki baz danych o cenach nieruchomości. Po nowelizacji przepisów banki będą musiały pilniej niż do tej pory monitorować ceny na rynku. Badać, jak wyposażony jest dom czy mieszkanie i oceniać, czy klient nie przepłaca za nieruchomość. Jak nowe obowiązki banków mogą wpłynąć na kredytobiorców?

Golf - nie tylko przyjemność

Jak zainwestować i zarobić na polu golfowym? Nieruchomości przy polach golfowych są uznawane za najbardziej prestiżowe. Maciej Kawecki, prezes Universe Properties Group, spodziewa się, że w najbliższych latach inwestycje wokół pól golfowych ruszą w Polsce. Rozmawiał Robert Stanilewicz.

Wymiary sprawiedliwości

Łatwiej będzie zaskarżyć nieuczciwego kontrahenta - trudniej będzie wygrać proces. Tak stanie się, jeśli minister sprawiedliwości zniesie odrębną procedurę rozpatrywania spraw gospodarczych. Odrębna procedura zmusza w tej chwili do bardzo skrupulatnego przygotowania się do procesu. Jak proponowane zmiany wpłyną na jakość i tempo rozwiązywania sporów?

Milion w portfelu

Dużo obligacji, złoto, polskie, amerykańskie i egzotyczne akcje. Rafał Lorek, prezes firmy inwestycyjnej Lorek Pawlak i Wspólnicy, przedstawia swoją odważną propozycję, jak zainwestować milion złotych.

Electus idzie na giełdę

W przyszłym roku spółka Electus zajmująca się wierzytelnościami szpitalnymi planuje debiut na warszawskiej giełdzie. Już dziś jednak spółka snuje plany o większej ekspansji na zagranicznych rynkach. O planach i przeznaczeniu pieniędzy z emisji Electusa w "Rynkach dnia" prosto z Krynicy. Gościem Mikołaja Kunicy był prezes Electus Jacek Ryński.

Zanim wzrośnie podatek

Wymiana samochodowej floty w firmie może być od przyszłego roku droższa. Ministerstwo finansów zamierza znieść prawo pełnego odliczenia podatku VAT. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy nie mieliby też prawa do odliczenia VAT-u od paliwa. Czy obawa przed zniesieniem ulg motywuje firmy do wcześniejszej wymiany samochodów? To sprawdzał Patrycjusz Wyżga.

Rzeczpospolita konkurencyjna

Polska coraz bardziej konkurencyjna. W raporcie World Economic Forum na lata 2010-2011 awansowaliśmy na miejsce 39 z miejsca 45 przed rokiem. Lepsze oceny zebrały też Chiny i inne gospodarki azjatyckie. Swój wynik poprawiła też największa gospodarka UE, czyli Niemcy. W dół za to Stany Zjednoczone Ameryki. Najlepszym miejsce do inwestowania - przynajmniej według autorów raportu z World Economic Forum - jest Szwajcaria. Skąd poprawa oceny polskiej gospodarki i co realnie to dla nas oznacza?

"Wprost" rentowny do końca roku?

Tygodnik "Wprost" osiągnie rentowność do końca tego roku-zapewnia prezes Platformy Mediowej Point Group, Michał Lisiecki. W wyniku niezbędnych zmian wewnętrznych  czasopismo osiąga coraz lepsze wyniki.

Spadki na giełdzie

WIG 20 na koniec tygodnia spadł o 0,45%. Obroty na sesji były umiarkowane i wyniosły  miliard 390 milionów złotych. O szczegółach Jan Niedziałek.

E-rejestracja firmy w 24 godziny?

Rejestracja firmy w ciągu doby i to przez internet od początku 2012 roku - to zapowiedź ministra sprawiedliwości. Krzysztof Kwiatkowski złożył ją na antenie TVN CNBC w programie Pawła Blajera.

Złoty się umocni

Działania amerykańskiej rezerwy federalnej mogą doprowadzić do umocnienia polskiego złotego - uważa prezes NBP. Zdaniem Marka Belki "nie byłaby to korzystna sytuacja dla polskiej waluty". Prognozy dla złotego, inflacja, kredyty walutowe oraz polityka monetarna na drugą połowę roku - te tematy stały się okazją do rozmowy z prezesem banku centralnego podczas XX Forum Ekonomicznego w Krynicy. Gościem Mikołaja Kunicy był Marek Belka.

Azoty Tarnów przejmują ZAK

Azoty Tarnów mają jednak zakupić pakiet większościowy Zakładów Azotowych Kędzierzyn. Taką decyzję ogłosił podczas Tarnowskiego Forum Inwestycyjnego prezes firmy Jerzy Marciniak. Swojego zadowolenia nie kryje prezes spółki chemicznej z Kędzierzyna. "Będzie większe oddziaływanie na rynek, będzie nam łatwiej sprzedawać i za większą cenę, stąd też wartość spółki w tym momencie wzrośnie" - mówił w TVN CNBC Krzysztof Jałosiński.

Ruch na miarę XXI wieku?

Ruch to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w Polsce. Jak w pełni wykorzystać jej potencjał? Receptą może być nowy inwestor. Proces kupna najstarszego polskiego kolportera nadzoruje firma Icentis Corporate Solutions. Jej prezes, Igor Chalupec, o przyszłości Ruchu rozmawiał z Pawłem Blajerem w programie Blajer Mówi Biznes.