Z kraju

Z kraju

Cukierki, słone przekąski, płatki śniadaniowe...

To już 15 debiut na Głównym Rynku GPW w tym roku. Cena emisyjna akcji ZPC Otmuchów została ustalona na 13,5 zł. Na otwarciu prawa do akcji serii D Zakładów Przemysłu Cukierniczego Otmuchów wzrosły o 3,7%. Spółka zamierza przeznaczyć pieniądze z emisji na rozbudowę mocy produkcyjnych i akwizycje. Gościem programu "Dzień na Rynkach" był prezes ZPC Otmuchów, Bernard Węgierek.

VAT zapłacony za granicą

Podatek może odzyskać podatnik, który zapłacić VAT w kraju, gdzie nie prowadzi działalności. Do czwartku można składać do urzędu skarbowego wniosek o zwrot podatku VAT, który zapłaciliśmy za granicą. Najniższa kwota VAT, o zwrot której można się ubiegać to 50 euro. Gościem programu "Blajer Mówi Biznes" była Mirosława Zugaj, doradca podatkowy w Grant Thornton Frąckowiak.

Amerykańskie wsparcie dla LST CAPITAL

LST Capital, spółka która prowadzi działalność inwestycyjną w obszarze venture capital i private equity, podpisała umowę z amerykańskim Yorkville Advisors. Amerykański fundusz ma zainwestować w LST Capital 3 miliardy euro. Dariusz Janus, prezes LST Capital, który był gościem programu "Dzień na Rynkach", powiedział, że środki od amerykańskiego inwestora zostaną przeznaczone na projekty nad którymi pracuje obecnie LST Capital.

Powiew optymizmu w budowlance?

Budostal-5 zadowolony z wyników drugiego kwartału, mimo, że powodzie i podtopienia utrudniały prace budowlane. Jak powiedział gośc programu "Dzień na Rynkach" Marek Leśniak, prezes Budostalu-5, jeśli spółki nie zaskoczy sroga zima, Budostal-5 nie będzie rozważał korekty prognoz. Obecnie spółka pracuje nad pozyskaniem kolejnych kontraktów.

Orbis Travel: wniosek o upadłość

Zarząd Polskiego Biura Podróży Orbis złożył do Sądu Okręgowego w Warszawie wniosek o postawienie firmy w stan upadłości likwidacyjnej. Wniosek jest skutkiem tego, że większościowy udziałowiec fundusz Enterprise Investors nie dofinansuje biura. Rzecznik firmy, działającej pod szyldem Orbis Travel, Michał Olbrychowski, który był gościem programu "Dzień na Rynkach" zapewnia, że wszyscy klienci przebywający za granicą bez problemy wrócą do kraju.

Wojna celna Chiny - USA?

W poniedziałek Chiny nałożyły cło importowe na pochodzące ze Stanów Zjednoczonych produkty drobiowe. Od dnia 27 września cła na amerykańskie produkty drobiowe przywożone do Chin wynosi 105,4%. Jak podało chińskie ministerstwo handlu, taka wysokość obowiązywać będzie przez najbliższe pięć lat. Dziś amerykański kongres ma podjąć decyzję o ewentualnym nałożeniu ceł na chińskie towary. O stosunkach Chińsko - Amerykańskich Robert Stankiewicz rozmawiał z Tomaszem Janowskim z Agencji Reuters.

Single na "Swoim"?

Rząd rozważa zmianę w programie "Rodzina na Swoim", tak aby umożliwić uczestnictwo w nim także singlom. Jak powiedział gość programu "Pieniądze od Rana" wiceminister infrastruktury Piotr Styczeń, zamknięcie rynku mieszkań dla grupy osób samotnych nie było w pełni uzasadnione.

Czy Rada ruszy stopą?

Rada Polityki Pieniężnej dzisiaj podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Według ekonomistów na tym posiedzeniu Rada nie zmieni jeszcze ich wysokosci. 16 z 17 ankietowanych przez PAP ekonomistów oczekuje, że stopy procentowe NBP na środowym posiedzeniu RPP zostaną pozostawione bez zmian. Zdaniem analityka A-Z Finance Pawła Cymcyka, który był gościem programu "Pieniądze od Rana" podwyżka stóp procentowych może ruszyć w listopadzie.

Polskie firmy za granicą

Mniejsze, prywatne firmy całkiem nieźle radzą sobie na zagranicznych rynkach. Na świecie rozpoczyna się czas fuzji i przejęć, mówi Grzegorz Cimochowski z Boston Consulting Group.

City Interactive poprawia wyniki

Przychody spółki za lipiec i sierpień były lepsze niż w całym pierwszym półroczu. Wszystko za sprawą świetnej sprzedaży gry "Sniper Ghost Warrior". Prezes City Interactive Marek Tymiński już zapowiada kolejną część gry, która ukaże się w przyszłym roku.

Rząd oddłuża PKP

Spółki PKP Cargo, PKP Energetyka i PKP Telekomunikacja są już rentowne. Pod kreską pozostają wciąż jednak przewozy pasażerskie. Według wiceministra infrastruktury, Juliusza Engelhardta ten problem ma nie tylko Polska ale cała Europa. Rząd wdraża reformy na kolei, nie zgadzają się z nimi jednak związkowcy. Więcej o problemach PKP w rozmowie Katarzyny Karpy - Świderek z Juliuszem Engelhartdem.

Tusk jak Gierek?

Tak mocne słowa wypowiadane przez wielu ekonomistów o tym, że Donald Tusk zadłuża Polskę tak bardzo jak Edward Gierek są wstrząsające ale wielu ekonomicznych autorytetów się pod tymi słowami podpisuje. Zadłużenie Polski rośnie w takim tempie, że w centrum Warszawy stanął licznik wskazujący aktualny stan zadłużenia Polski. Co dalej może czekać polskie finanse publiczne? Gośćmi magazynu "90 minut" był prosefor Krzyszotof Rybiński ze Szkoły Głównej Handlowej i Ryszard Petru, główny ekonomista BRE Banku.

Dług wciąż rośnie

Dług publiczny Polski według resortu finansów wzrośnie o 214 mld zł do końca 2014 roku. Zdaniem Krzysztofa Kalickiego, prezesa Deutsche Bank Polska, największym problemem jest tempo w jakim rośnie dług publiczny, dlatego rząd powinien drastycznie redukować wydatki.

Deweloperzy na swoim

Rodzina na swoim i to nie byle jakim. Od października rośnie limit ceny metra kwadratowego mieszkania, która pozwala na skorzystanie z rządowego wsparcia na zakup własnego M. I choć idea była taka, że podatnicy zrzucają się na tańsze mieszkania dla potrzebujących, zrzucą się na mieszkania dla tych którzy chcą je mieć.  W Warszawie limit ceny to ponad 9000 złotych, co oznacza, że 95% mieszkań mieści się w limicie.  O tym kto zyska na rządowym wsparciu Patrycjusz Wyżga.

Bomba zegarowa

Tyk i dwa tysiące. Tyk i kolejne dwa - o tyle właśnie z każdą sekundą rośnie zadłużenie Polski. Na statystycznego Polaka przypada już 19 tysięcy złotych, więc nawet jeśli państwo stronicie od kredytów, to rząd zaciągnął je w państwa imieniu. A dług, to dług - trzeba będzie go spłacić. Czy z takim garbem finansowym można liczyć na dynamiczny rozwój polskiej gospodarki? O tym Łukasz Kijek

Reaktor kariery

Dyrektor atomu potrzebny od zaraz. Choć na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce poczekamy jeszcze dobre 22 lata rząd już szuka kadr do tworzonego właśnie programu atomowego. A ponieważ brak atomowych elektrowni nie sprzyjał kształceniu kadr, tych szuka za granicą. O sile przyciągania polskiego atomu tego na razie teoretycznego – Marek Klapa

1500 dolarów za uncję złota?

Cena złota będzie pięła się w górę dopóki światowa gospodarka będzie odczuwała skutki recesji, uważa Michał Michalski, analityk BRE Banku. Spotowa cena tego kruszcu osiągnęła w poniedziałek rekordowy poziom 1300 dolarów za uncję. Barrick Gold, największa na świecie firma wydobywająca złoto prognozuje, że jego cena może wzrosnąć w przyszłym roku nawet do 1500 dolarów za uncję.

Milion w portfelu

Coraz więcej akcji, mniej obligacji oraz nieruchomość komercyjna w portfelu - Agnieszka Nogajczyk-Simeonow, prezes PTE Allianz przedstawia swój pomysł na zainwestowanie miliona złotych.

EFH w portfelu RDO

W "Rynkach dla Opornych" obserwujemy propozycję „obserwatora”. Tak podpisał się nasz widz proponujący spółkę Europejski Fundusz Hipoteczny.

Gorsza rentowność hurtowni

Co raz więcej upadłości w branży hurtowniczej. Podczas gdy producenci osiągają często 20% rentowność, firmy które dostarczają ich produkty mają rentowność rzędu jednego procenta lub niższą. Według Grzegorza Błachnio, analityka Towarzystwa Ubezpieczeń Euler Hermes, w wyjątkowo ciężkiej sytuacji są hurtownicy z sektora budowlanego.

Pożegnanie z 2600

Wtorek nie był udany dla warszawskiej giełdy. Indeksowi WIG20 nie udało się utrzymać poziomu 2600 punktów. W ciągu dwóch pierwszych dni tygodnia z warszawskiej giełdy wyparował więc piątkowy optymizm. O szczegółach Jan Niedziałek

Dom z fantazją

Nie chcesz mieszkać tak jak wszyscy - jak wybrać oryginalny projekt domu? Polacy najchętniej wybierają najtańsze, mało oryginalne projekty domów. Jednak na 100 tysięcy projektów 10 tysięcy to projekty zamawiane indywidualnie. Ile zapłacimy za jedyny w swoim rodzaju dom? Gościem programu Godzina dla Pieniędzy była Agnieszka Rumińska, redaktor portalu Bryła.pl.

Jak kupić obligacje komunalne

Samorządy coraz częściej emitują obligacje zamiast zaciągać kredyt. Chociaż zadłużenie samorządów wzrosło w pierwszym półroczu 2010 roku do 41,2 miliardów złotych, inwestorzy nie wątpią w ich dobrą kondycję finansową i chętnie kupują obligacje. Czy warto je kupować? Na to pytanie odpowiedział Marcin Święcicki, kierownik Zespołu Transakcji Samorządowych w PKO BP.

Kupić powierzchnię handlową?

Lokal handlowy jako pomysł na ulokowanie oszczędności? Na rynku nieruchomości obserwujemy powolne ożywienie po kryzysie, warto więc rozważyć taką inwestycję. Sprawdzamy gdzie i za ile warto kupić lokal handlowy a także jak nim zarządzać. Gościem Godzin dla Pieniędzy był Mikołaj Martynuska, ekspert CB Richard Ellis.

Pomoc prawna dla firm

Potrzebujesz porady prawnej? Od 29 września do 1 października w wielu miastach Polski będzie można skorzystać z bezpłatnych porad prawnych. Patronem medialnym akcji jest TVN CNBC. Lista punktów, w których można skorzystać z porad znajduje się na stronie internetowej www.kirp.pl  Na konsultacje warto zabrać dokumenty dotyczące konkretnych spraw. Gościem programu Blajer Mówi Biznes był Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

Planowanie sprzedaży

Małe sklepy wcale nie stoją na straconej pozycji w walce z hipermarketami. Jak przekonuje Arkadiusz Mościński, dyrektor sprzedaży Żabka Polska, znajomość swoich klientów daje małym sklepom przewagę. Analiza profilu klientów jest dla handlowców kluczowa. By uzyskać cenne informacje na temat rynku czasem trzeba zlecić płatne badania. Rozmawiał Paweł Blajer.  

Jutrzenka liczy na święta

Po nieudanej próbie przejęcia Wedla, Jutrzenka pozostała w tyle za swoimi giełdowymi konkurentami. Zarząd spółki zapowiada nowe projekty rozwojowe, które mają wzmocnić pozycję rynkową nowych produktów. Prezes Jutrzenki, Jan Kolański nie traci nadziei na dogonienie konkurencji i czeka na Święta Bożego Narodzenia, bo to właśnie wtedy słodycze sprzedają się najlepiej.

Burberry nie owija w bawełnę

Burberry odporne na... zmiany cen surowców. Tak przynajmniej deklaruje prezes tej brytyjskiej spółki odzieżowej. Szefowa Burberry powiedziała telewizji CNBC przy okazji London Fashion Week, że ostatnie wzrosty cen bawełny nie będą miały większego wpływu na wyniki firmy. Bawełna jest w ostatnich dniach najdroższa od 15-tu lat - a powód to zwiększony popyt z Chin i powodzie w Pakistanie, które mogą znacznie zmniejszyć zbiory w tym kraju.

Nastroje konsumenckie

Pesymistyczne nastroje wśród konsumentów. Według badań Pentora, aż 36% badanych Polaków źle ocenia sytuację ekonomiczną a zaledwie 19% - dobrze. Co piąty pytany uważa, że w ciągu roku jego sytuacja materialna pogorszy się. O przyczynach pesymizmu Polaków - Eugeniusz Śmiłowski, prezes Pentor Research International.

Czynsze w górę?

Ceny najmu powierzchni handlowej mogą wzrosnąć, dotyczy to w szczególności dużych miast. Wzrost cen jest spowodowany zmniejszeniem podaży na polskim rynku nieruchomości w pierwszym półroczu 2010 roku. Obecnie w najlepszych lokalizacjach w stolicy za metr kwadratowy powierzchni trzeba zapłacić do 100 euro za miesiąc. Gościem programu Pieniądze od Rana był Szymon Łukasik, starszy negocjator z działu powierzchni handlowych Cushman & Wakefield.