Z kraju

Z kraju

Romet na czterech kołach

Romet zrobi elektryczne mini-auto. Firma zaprezentowała prototyp samochodu, który już w przyszłym roku ma trafić do produkcji. Do prowadzenia auta nie będzie potrzebne prawo jazdy, a pokonanie stu kilometrów ma kosztować mniej niż 10 złotych. Samo auto ma kosztować 6-7 tysięcy euro. O nowości od Rometu z przeglądem losów innych elektrycznych projektów, o których w przeszłości mówiliśmy widzom – Marek Klapa.

Dług zjada ulgi

Nie będzie ulgi na dzieci, zniknie ulga na Internet, zlikwidowane zostanie prawo do 50% kosztów uzyskania przychodu dla twórców, o 70% zostanie zmniejszonych Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. To na szczęście tylko czarny scenariusz, który jednak może się zrealizować. Projekt ustawy o finansach publicznych zakłada znaczne cięcia jeśli dług publiczny przekroczy 55 procent w relacji do PKB. W tym roku zbliży się bardzo blisko tej granicy. Wielu pytanych przez nas ekonomistów jest przekonanych, że ryzyko przekroczenia ostrożnościowego progu w przyszłym roku jest bardzo duże.

Forte w II półroczu

Forte liczy na dobry rok. Producent mebli spodziewa się, że na poprawę wyników w II półroczu wpłynie poprawa popytu na rynkach zagranicznych, w szczególności na rynku niemieckim. Udział eksportu w przychodach ze sprzedaży w I półroczu stanowił 81% - Forte pomaga słaby złoty – do jakiego poziomu może się umocnić, żeby nie zagrozić wynikom? Gościem Rynków Dnia był Maciej Formanowicz, prezes Forte.

Police - droga do naprawy

Zakłady Chemiczne Police SA nadal będą istnieć - zadecydowali akcjonariusze spółki. Zarząd musiał ich o to zapytać ze względów formalnych wynikających z Kodeksu Spółek Handlowych – strata spółki na koniec lipca przewyższyła sumę kapitału zapasowego, rezerwowego i jedną trzecią kapitału zakładowego. W firmie trwa restrukturyzacja, która ma przynieść 600 mln zł oszczędności do 2015 roku. Prezes spółki Zbigniew Miklewicz zapewnia, że Police najgorszy okres mają już za sobą. Ze Zbigniewem Miklewiczem rozmawiał Mikołaj Kunica.

Techmex walczy o przetrwanie

Czy Techmex stanie na nogi? Działająca od 1987 roku spółka z branży IT jest w upadłości likwidacyjnej ale chce by sąd zamienił ją na układową. Od sierpnia Techmex bada biegły, który sprawdza, czy spółka będzie w stanie spłacić długi. Czasu jest jednak coraz mniej - żeby Techmex nie zniknął z giełdy, do 15 listopada sąd musi podjąć decyzję przekształcającą formę upadłości spółki z likwidacyjnej na układową. Jak Techmex przekonuje sąd do podjęcia korzystnej dla siebie decyzji? Gościem Rynków Dnia była Teresa Studencka, prezes spółki Techmex.

Wtorek na plusie

Biorąc pod uwagę kiepski początek sesji, całą rozgrywkę można nazwać udaną. WIG20 odrobił kilka punktów z poniedziałkowych notowań i ostatecznie kończy sesję zyskując 0,07%. O szczegółach z warszawskiego parkietu Błażej Karwowski

Na zakupy z tańszym dolarem

Zbyt słaby dolar jest niekorzystny dla kupujących nieruchomości pod wynajem. Najbardziej popularne samochody w USA przy korzystnym kursie waluty, to odzież, elektronika i części samochodowe. Nasi goście doradzają za czym warto się rozglądać.

Milion w Portfelu

80% w akcje i fundusze inwestycyjne, 20% na rachunku oszczędnościowym. Jak zainwestować milion złotych doradza Rafał Lerski z Expandera.

E-faktury od 2011 roku?

Według rozporządzenia Ministerstwa Finansów elektroniczne faktury będzie można wysyłać przez Internet. Podatnik będzie musiał umożliwić organom skarbowym przetwarzanie danych z faktur, mówi Tomek Pabiański, doradca podatkowy PwC.

Inwestycje DM IDMSA

DM IDMSA interesuje się giełdą energii, bo liczy na dynamiczny rozwój tego rynku, na który chce wejść na początku przyszłego roku. Zyski mają pochodzić z usług, mówi Grzegorz Leszczyński, prezes DM IDMSA.

Oszczędności w bankach

Ranking autorstwa Copmerii ma pokazać banki z najbardziej uniwersalną ofertą dla inwestujących. Gdzie najbardziej opłaca się trzymać swoje pieniądze pytamy Karola Wilczko z Comperia.pl.

Wspólnicy w biznesie

Podział zysków, decyzji i odpowiedzialności. Wspólnikiem w biznesie powinna być osoba, niezbędna do przedsięwzięcia i gotowa do poświęcenia się firmie. Jak ją dobrać, doradza Rafał Stroiński, partner CMS Cameron McKenna.

Interbud-Lublin na GPW

Blisko 29 mln zł pozyskał z emisji akcji Interbud-Lublin, który dziś zadebiutował na warszawskim parkiecie. O planach i problemach spółki z wnioskiem o ogłoszenia upadłości likwidacyjnej, mówi Krzysztof Jaworski, prezes Interbud-Lublin.

Zmęczeni twórcy Wiedźmina?

Rozstaje się z Optimusem, bo ma dość konfliktu w akcjonariacie. Michał Kiciński współzałożyciel CD Projekt mówi, że ABC Data chce szybko zarobić na Optimusie, a mu to nie odpowiada. Istnieje taka możliwość, że w przyszłości będzie sprzedawał swoje akcje.

Projekt zmian w OFE

Ryzyko inwestycyjne niższe wraz z wiekiem przyszłego emeryta. Propozycje rządu zakładają także powstanie subfunduszu agresywnego i ochrony kapitału. O pomysłach zmian w systemie emerytalnym rozmawiamy z Adamem Jasserem, sekretarzem Rady Gospodarczej przy Premierze.

Rejestracje aut

Blisko 60 proc. całości sprzedaży samochodów we wrześniu, było rejestrowanych na firmę. Najpopularniejsze marki nowo rejestrowanych aut, to: Skoda, Fiat, Ford i Toyota, mówi Wojciech Drzewiecki z Instytutu Samar.

Bankructwa biur podróży

Do końca roku mogą zgłaszać swoje roszczenia klienci Orbis Travel do Signal Iduna. Jak mówi Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury Promocji i Turystki UMWM, mogą one dotyczyć tylko kosztów poniesionych, a nie zadośćuczynienia.

Wojny walutowe

Pekin pozwoli na stopniowe umocnienie juana o ile będzie na to pozwalał wzrost gospodarczy i stopa inflacji - zapewnił szef Banku Centralnego w Pekinie. Prezes Banku Chin dodał, że Zachód za bardzo się śpieszy oczekując natychmiastowego umocnienia waluty. Dokąd doprowadzi globalne sterowanie kursami walut? Gośćmi Bilansu byli Tomasz Niemiec, diler walutowy Banku Millennium i Marek Wołos, szef departamentu analiz i doradztwa TMS Brokers.

Refundacja leków po nowemu?

Urzędowe ceny i marże leków finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia - to główne założenia projektu ustawy refundacyjnej, skierowanego do Rady Ministrów. Według projektu przygotowanego przez minister zdrowia leki refundowane nie będą mogły mieć ani wyższej, ani niższej ceny od ustalonej przez producentów po negocjacjach z resortem zdrowia. Ta reforma nie jest krokiem naprzód, zaznaczał na naszej antenie dr Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. O tym jak nowy sposób refundacji leków uderzy w polskie apteki w "90 minutach" z prezesem Naczelnej Izby Aptekarskiej rozmawiał Marek Tejchman.

Wyższy deficyt publiczny

7,9% wyniesie w tym roku deficyt sektora finansów publicznych według metodologii unijnej - taką liczbę przysłało do Eurostatu Ministerstwo Finansów. Jeśli te dane się potwierdzą, będzie to oznaczało wzrost aż o 1 punkt procentowy w porównaniu do poprzedniej prognozy. Więcej na ten temat - Piotr Bujak, ekonomista BZ WBK.

Pracować w polskiej firmie

Polacy chcą pracować w polskich firmach. Nie chcemy natomiast pracować dla Włochów, Hiszpanów i Francuzów bo według nas źle traktują pracowników. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę badawczą Millward Brown. Więcej na ten temat - Jacek Adamski, szef departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan.

Polski deficyt

Wejście Polski do strefy euro w roku 2015 jest nadal realne uważa główny ekonomista Societe Generale Jarosław Janecki. Jego zdaniem najbardziej możliwa data przyjęcia euro to rok 2015-2016. Gościem Marka Tejchmana w programie "90 Minut" był Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale.

PGF skupuje akcje z rynku

PGF rusza z programem skupu akcji własnych. Spółka zajmująca się dystrybucją leków zamierza zebrać z rynku do 6% kapitału a na buy back wyda 30 mln złotych. Spółka podkreśla, że stać ją i na bay back i na inwestycje. O plany spółki spytaliśmy Jacka Dauenhauera, wiceprezesa PGF ds. strategii finansowej i rozwoju.

Robyg w drodze na GPW

14 października ruszy oferta publiczna firmy Robyg. Deweloper chce zebrać z rynku 93,6 mln zł, które przeznaczy na kupno ziemi w Warszawie i inwestycję w Gdańsku. Robyg sprzedał w I półroczu 360 mieszkań – w całym 2009 roku było to 289. Na koniec 2010 chce sprzedać 600 lokali, w 2012 roku planuje dojść do 1400. Gościem Rynków Dnia był Wojciech Okoński, prezes Robyg.

Kupimy Kernel i Agorę?

Portfel Rynków dla Opornych dziś bardzo słaby. Wypadamy gorzej niż rynek. WIG 20 urósł 11 października o 0,64% a portfel RDO spadł 0,26%. Poniedziałkowa propozycja do portfela RDO: spółka Kernel i Agora.

Wzrostowa sesja na GPW

W poniedziałek na warszawskiej giełdzie udało się odrobić straty z poprzedniej nieudanej sesji – największa w tym zasługa Polskiej Grupy Energetycznej. Ostatecznie WIG20 wzrósł o 0,6 proc., osiągając poziom ok. 2630 pkt, a WIG poszedł w górę o 0,5 proc. O szczegółach opowie Jan Niedziałek.

Milion w Portfelu

Jak zainwestować milion złotych doradza Adam Narczewski, wicedyrektor Działu Sprzedaży X-Trade Brokers DM.

Menadżer na urlopie

Poważna choroba prowadzi zwykle do rozwiązania kontraktu z menadżerem, a funkcja członka zarządu jest nie do pogodzenia z urlopem macierzyńskim. O zawiłościach prawnych dot. umów i kontraktów mówi Aleksandra Widziewicz, partner w kancelarii LEXdirekt Widziewicz Szepietowski.

Inwestowanie w diamenty

Inwestowanie w diamenty, to inwestycja długoterminowa. Jak mówi Marta Prusik, konsultant ds. złota i diamentów Mennicy Polskiej, to horyzont co najmniej 10 lat. MP od 14 listopada będzie przyjmowała zapisy na diamenty inwestycyjne.

Próg płynności

To element analizy zależności między zyskiem a sprzedażą. Żeby obliczyć próg płynność musimy podzielić koszty stałe wydatkowe przez cenę sprzedaży pomniejszoną o jednostkowy koszt zmienny, tłumaczy dr Karol Marek Klimczak z Katedry Rachunkowości Akademii Leona Koźmińskiego.